Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gm. Nowinka. Sprawdź, co urzędnicy planują zrobić w najbliższych latach

Helena Wysocka [email protected]
W gminie Nowinka odbywa się wiele pikników oraz imprez, które także mają zachęcić turystów do wypoczynku w tym regionie.
W gminie Nowinka odbywa się wiele pikników oraz imprez, które także mają zachęcić turystów do wypoczynku w tym regionie. Gmina Nowinka
Stawiają na rekreację oraz gospodarstwa rybackie.

Rozwój agroturystyki, rolnictwa, ale też gospodarki rybackiej zakłada program ochrony środowiska na terenie gminy Nowinka. Samorząd chce inwestować w modernizację dróg, wspierać budowę małych elektrowni wodnych oraz racjonalnie eksploatować kopaliny.

Mają dobrą borowinę

Zewnętrzna firma, na zlecenie gminy, wskazała, co należy robić, by nie niszczyć środowiska. A to jest szczególnie ważne, ponieważ, jak wynika z dokumentu, który właśnie został zaprezentowany samorząd stawia na turystykę, rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne. I ma mu temu podstawy. Na terenie gminy znajduje się bowiem wiele szlaków wodnych, pieszych, które tworzą sieć rangi ogólnopolskiej oraz ścieżki edukacyjne. Przygotowało je na potrzeby turystów nadleśnictwo w Szczebrze, które zarządza Puszczą Augustowską.

Gmina Nowinka nie należy do przeludnionych. Mieszka tam tylko 15 osób na powierzchni kilometra kwadratowego. Ma także najgorsze warunki solarne w województwie, ale za to duże pokłady kruszywa wysokiej jakości oraz... leczniczej borowiny. Ta ostatnia znajduje się w rejonie Szczebry i daje szansę na zarobienie sporych pieniędzy. Specjaliści radzą jednak, by kopaliny eksploatować umiarkowanie i zapobiegać dzikim wykopaliskom. Urzędnicy powinni nie dopuszczać też do zbyt gęstej zabudowy terenów położonych w sąsiedztwie akwenów.

Musi zabiegać o falę

Autorzy strategii proponują, by gmina dbała o środowisko. W tym celu powinna inwestować w modernizację dróg, tworzyć wzdłuż nich pasy zieleni oraz zabiegać o ograniczanie prędkości i tzw. falę, co zmniejszy emisję spalin. Ma też wspierać pomysły zmierzające do budowy małych elektrowni wodnych i prowadzić szeroko zakrojoną, skierowaną zarówno do dorosłych, jak i młodzieży akcję edukacyjną. Chodzi o to, by mieszkańcy np. segregowali odpady, czy też zrezygnowali z pieców opalanych węglem na rzecz tych urządzeń, które potrzebują biopaliwa. Urzędnicy powinni też wspierać mieszkańców, zarówno finansowo, jak i organizacyjnie przy demontażu i utylizacji eternitu.
Autorzy strategii określają, że część środkowo-zachodnia gminy powinna być wykorzystana na potrzeby rolnictwa. Na pozostałym obszarze mogą być lokalizowane małe, nie uciążliwe zakłady usługowe oraz przetwórcze., które oferowałyby przed wszystkim ekologiczną żywność.

Program ochrony środowiska jest teraz konsultowany z mieszkańcami, a później będzie przedmiotem debaty na posiedzeniu rady gminy. Zostanie zatwierdzony, po ewentualnych korektach za kilka tygodni. Dokument ma obowiązywać przez najbliższe cztery lata.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna