Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Szumowo. Mieszkańcy Srebrnej walczą o wyniesione przejście dla pieszych w pobliżu szkoły i przedszkola

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Przejście dla pieszych w miejscowości Srebrna łączące szkołę oraz przedszkole.
Przejście dla pieszych w miejscowości Srebrna łączące szkołę oraz przedszkole. Jakub Wróblewski
Z prośbą o interwencję zwrócili się do nas mieszkańcy Srebrnej, którzy walczą o utworzenie wyniesionego przejścia dla pieszych. W miejscowości znajduje się Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole. Placówki dzieli droga powiatowa. Obecne przejście, które znajduje się pomiędzy szkołą a przedszkolem jest niebezpieczne.

Do szkoły podstawowej oraz przedszkola w Srebrnej uczęszcza około 130 dzieci. Placówki przedzielone są ruchliwą drogą powiatową. Dyrektor miejscowej szkoły Grażyna Kaczorowska poinformowała, że wcześniej nie było przejścia łączącego szkołę z przedszkolem. Po interwencjach dyrekcji, rodziców oraz mieszkańców starostwo zdecydowało utworzyć przejście dla pieszych.

Kierowcy nadal jeżdżą z dużą prędkością. Przejście jest słabo widoczne – mówi dyrektor szkoły.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwrócił się do nas pan Janusz.

Przejście przez ulicę w rejonie szkoły jest niebezpieczne. Dzieci boją się same przechodzić przez drogę. Ruch na drodze jest duży. W godzinach szczytu zanim przejdę150 metrów mija mnie 19 samochodów. Kierowcy nie zważają na prędkość – mówi pan Janusz.

Dodatkowo przejście dla pieszych jest nie widoczne. - Pasy już się wytarły. Z daleka nie widać, że w tym miejscu jest przejście dla pieszych. Kierowcy też nie zwracają uwagi na znaki. Koniecznie potrzebne jest coś, co spowolni kierowców w rejonie szkoły – przekonuje pan Janusz.

Wszyscy zainteresowani sprawą, że w tym miejscu powinno zostać utworzone wyniesione przejście dla pieszych. Dyrekcja zwracała się z wnioskiem o utworzenie takiego przejścia, jednak bezskutecznie.

Przejście wyniesione jest jedynym rozwiązaniem. To załatwiłoby problem. Przejście sprawiłoby, że kierowcy musieliby zwolnić, a samo przejście byłoby bardziej widoczne – wyjaśnia dyrektor Grażyna Kaczorowska.

O konieczności poprawy bezpieczeństwa w rejonie placówek oświatowych mówi również przedszkolanka oraz radna gminy Szumowo Marta Sadkowska-Słaba.

Codziennie do przedszkola dzieci przyjeżdżają autobusem. Musimy przeprowadzać je przez jezdnię do przedszkola. Kierowcy bardzo często nie zatrzymują się na tym przejściu. Nie patrzą na stojący znak. Było kilka przypadków, kiedy podchodziłam z dziećmi do przejścia, a samochody nas nie przepuszczały. Przedszkolaki oraz uczniowie nie raz mają problem z przekroczeniem ulicy – mówi przedszkolanka.

Wyjaśnia, że dzieci ze szkoły podstawowej często przechodzą przez ulicę do przedszkola, ponieważ znajduje się tam lepiej wyposażony plac zabaw.

Prosiliśmy o wysepkę. Pisaliśmy pisma do starostwa. Dostaliśmy odpowiedź, w której powiat przekazał nam, że nie jest potrzebna wysepka, ponieważ okoliczne rondo spowalnia ruch – wspomina Marta Sadkowska- Słaba.

Wójt gminy Szumowo Jarosław Cukierman przekazuje, że dyrektor szkoły 2-3 razy pisemnie kontaktowała się ze starostwem w tej sprawie. Wójt mówi, że sam też zwracał się w tej sprawie do starosty, jednak jak sam podkreśla zrozumienia w tej kwestii nie ma. -Wyniesione przejście dla pieszych w tym miejscu jest wskazane – zaznacza wójt Jarosław Cukierman.

Urzędnicy czekają na nieszczęśliwy wypadek? - pyta się Marta Sadkowska-Słaba.-Jeżeli podobne postulaty zgłaszają mieszkańcy, rodzice, pani dyrektor, to uważam, że jest to wystarczający argument za budową takiego przejścia – mówi przedszkolanka.

Naczelnik wydziału infrastruktury i rozwoju starostwa powiatowego w Zambrowie Zbigniew Rzepiński informuje, że pasy na przejściu zostaną odmalowane. Naczelnik poinformował, że aktualnie trwa remont drogi, dlatego też starostwo nie może na ten moment zbudować wyniesionego przejścia. -Inwestycja nie została odebrana. Droga jest przekazana na ten moment firmie, która realizuje modernizację – poinformował naczelnik. Zbigniew Rzepiński przekazał, że starostwo będzie przyglądać się sprawie, jeżeli wystąpi konieczność utworzenia wyniesionego przejścia, to samorząd zajmie się tą kwestią.

Zobacz też:Budowa węzła komunikacyjnego na terenach inwestycyjnych w gminie Szumowo. Inwestycja ma ściągnąć do gminy nowych inwestorów

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna