Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarstwo opiekuńcze - dla seniorów opieka, a dla rolników nowe możliwości

Redakcja
Gospodarstwo opiekuńcze - dla seniorów opieka, a dla rolników nowe możliwościGospodarstwa opiekuńcze mają  łączyć działalność rolniczą z opieką nad osobami potrzebującymi wsparcia
Gospodarstwo opiekuńcze - dla seniorów opieka, a dla rolników nowe możliwościGospodarstwa opiekuńcze mają łączyć działalność rolniczą z opieką nad osobami potrzebującymi wsparcia Archiwum
„Gospodarstwo opiekuńcze” oraz „Aktywny i zdrowy senior – rolnik” to dwa projekty przygotowane przez ministerstwo rolnictwa. Projekty te powstały w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Gospodarstwa opiekuńcze mają  łączyć działalność rolniczą z opieką nad osobami potrzebującymi wsparcia. Projekt „Gospodarstwo opiekuńcze” zakłada utworzenie w każdym województwie od kilku do  kilkunastu (a jeśli będzie zainteresowanie nawet kilkudziesięciu) takich gospodarstw. W projekt ten mają zostać włączone ośrodki doradztwa rolniczego.

– Gospodarstwa opiekuńcze mogą stanowić dodatkowe  lub nowe źródło dochodu  – mówi Joanna Czarkowska z Podlaskiego Ośrodka Rolniczego w Szepietowie.

 

Uczestniczyła ona w szkoleniu na temat tego projektu, zorganizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie, a teraz tę wiedzę przekazuje zainteresowanym osobom z woj. podlaskiego (były już dwa spotkania – w  Szepietowie i Pomigaczach, a kolejne odbędzie   się w Dow­spudzie).

– Naszą akcję kierujemy do właścicieli gospodarstw i ich domowników – mówi przedstawicielka Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. – Mogą być to również osoby prowadzące gospodarstwa agroturystycz­ne, które nie mają obłożenia.

Takim gospodarstwom byłoby łatwiej, gdyż mają one już  bazę turystyczną.

Opieka nad seniorami ma być prowadzona dwojako – może to być dom opieki dziennej (seniorzy byliby dowożeni codziennie, by spędzać tu czas, kiedy właściciele gospodarstwa muszą pracować) lub dom opieki całodobowej. W obydwu przypadkach seniorzy będą mogli liczyć na szereg zajęć – w tym rehabilitacyjne, usprawniające.

 

Gospodarstwa takie już funkcjonują w Europie: w Szwecji, Holandii. W Polsce realizowany jest projekt pilotażowy (przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego) „Zielona opieka – gospodarstwa opiekuńcze w woj. kujawsko-pomorskim”. Jest on finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Na terenie woj. kujawsko-pomorskiego funkcjonuje 15 tego typu gospodarstw, a z usługi opiekuńczej na razie korzysta 76 podopiecznych.

– Tworzenie gospodarstw opiekuńczych to działanie przyszłościowe – mówi Joanna Czarkowska. – Nasze społeczeństwo szybko się starzeje, najszybciej w Europie. A seniorzy potrzebują kontaktu z osobami w podobnym wieku.

Natomiast projekt „Aktywny i zdrowy senior rolnik” będzie realizować Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ma on na celu wypracowanie kompleksowego systemu opieki i rehabilitacji nad osobami starszymi z obszarów wiejskich objętych systemem rolniczego ubezpieczenia społecznego. Projekt ma charakter pilotażowy.

Na początku stycznia prezes KRUS-u powołał zespół ds. realizacji projektu „Aktywny i zdrowy senior rolnik”. Zgodnie z planem projekt powinien zostać uruchomiony w połowie tego roku. 

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna