Grand Prix Polski w Koluchstyl. Dominacja zawodników z podlaskich klubów

opr. [email protected]
W Szkole Podstawowej im. ks. Michała Sopoćki w Księżynie rozegrany został Grand Prix Polski w Koluchstyl. Honorowy Patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Podlaskiego i Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny.

Zawody zostały zdominowane przez zawodników z klubów podlaskich, ale dwa złote medale, zgodnie z przewidywaniami wyjechały z Białegostoku – jeden do Warszawy, drugi do Zamościa.

W kategorii kobiet open, faworytką była trzykrotna mistrzyni świata i czterokrotna mistrzyni Europy Magdalena Wojtal (Sorga Zamość), która zwyciężyła z Agnieszką Owczarczuk, zawodniczką klubu Sumo Koluch.

Z kolei w kategorii do 77 kg wystartował mistrz świata z World Games Paweł Wojciechowski (UKS Zdrowy Targówek) pokonał w trudnym pojedynku Piotra Kułakowskiego (KS Sumo Koluch) 2:1.

Kategoria 87 kg została zdominowana przez zawodników z podlaskich klubów. Zwyciężył Bartosz Łętowski (KS Wschód Białystok). Srebrny medal wywalczył Mateusz Kropiewnicki (Wschód Białystok). Trzecie miejsce zajęli zawodnicy KS Sumo Koluch: Piotr Cwalina i Kamil Zwoliński.

Niezwykle trudne walki stoczyli zawodnicy w kategorii do 100 kg. W pojedynku o pierwsze miejsce spotkali się reprezentanci KS Sumo Koluch, obaj złoci medaliści mistrzostw świata i Europy - Piotr Kalenik i Patryk Pietrzeniak. Zwycięzcą okazał się Pietrzeniak wygrywając 2:1.

Silnie obsadzona była kategoria +100 kg, w której finaliści Edward Koluch (KS Sumo Koluch) i Piotr Sadowski (Viking Fight Club) w swoich polówkach bardzo szybko wygrywali walki 2:0. Dopiero w finale, decyzją sędziów 2:1 wygrał Piotr Sadowski. Była to bardzo emocjonująca walka, gdyż Edward Koluch to legenda sumo, mistrz Europy i świata w Koluchstyl. Mimo 50 lat nadal wygrywa z dużo młodszymi zawodnikami. Piotr Sadowski z kolei jest młodym, ale bardzo silnym zawodnikiem, znanym z zawodów strongman. Jest uczestnikiem wielu zawodów grapplingowych, mistrzem Polski i Europy. Zapowiada się, że może być również jednym z czołowych zawodników w polskiej sztuce walki Koluchstyl.

Podczas imprezy zarządy Związku Sportowego Koluchstyl i Światowej Organizacji Koluchstyl ustaliły, że podczas XIV Mistrzostw Polski odbędą się równolegle pierwsze, historyczne mistrzostwa Polski służb mundurowych. Na czele komitetu organizacyjnego tych mistrzostw stanął generał w stanie spoczynku Igor Parfieniuk.

Impreza przebiegała jak zwykle w przyjaznej, rodzinnej atmosferze. Nad całością czuwał twórca stylu Wiesław Koluch oraz Katarzyna Koluch, która z ogromną pieczołowitością przygotowuje zawody od strony technicznej, sędziowie maty – Anna Waluk, Wiesław Karol Koluch, Jan Bajena, Paweł Majewski oraz Karina Kurzewska, Irena Bajena i Eliza Grzymała.

Podczas zawodów brązowym Medalem dla Zasłużonych Dyscyplinie Koluchstyl uhonorowany został Mirosław Guzewicz, dyrektor szkoły w Księżynie.

Organizatorami zawodów byli: Światowa Organizacja Koluchstyl, Klub Sportowy Sumo Koluch, Związek Sportowy Koluchstyl, Szkoła Podstawowa im. Ks. Michała Sopoćki w Księżynie, Firma Krex i Województwo Podlaskie.

Podziękowania należą się sponsorom – firmie Krex (Jan Michalczuk i Adam Malinowski), Energo, Tooles, Województwie Podlaskiemu.