Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyb zżera ściany i zdrowie

Rafał Rusiecki [email protected]
Danuta Majewska od lat próbuje walczyć z grzybem, pokrywającym ściany w całym jej mieszkaniu
Danuta Majewska od lat próbuje walczyć z grzybem, pokrywającym ściany w całym jej mieszkaniu R. Rusiecki
Ełk. Jest na wszystkich ścianach mojego mieszkania. Szorowanie i czysz- czenie nie pomaga. Grzyb nie znika - załamuje ręce Danuta Majewska, mieszkanka kamienicy przy ul. Armii Krajowej 37.

Budynek lata świetności ma dawno za sobą. Wilgotne ściany, zmurszała stolarka okienna i przegniły dach to codzienność, z jaką muszą sobie radzić mieszkańcy. Na ścianach od strony podwórza prawie nie ma już tynku. Woda powoduje, że w mieszkaniach tworzy się grzyb.
- Mieszkamy tutaj, chociaż wiemy, że przebywanie w tak zagrzybionych pomieszczeniach może powodować poważne schorzenia dróg oddechowych - tłumaczy Jarosław Śliwiński, który również zmaga się z grzybem w mieszkaniu. - Stwierdził to powiatowy inspektor sanitarny już sześć lat temu.

Okno wypadło ze ściany

Danuta Majewska bezskutecznie walczy z zagrzybieniem. Co jakiś czas musi dokładnie zmywać środkami chemicznymi ściany. Z wilgocią przegrywają jednak m.in. drewniane ramy okien.
- We wrześniu o mało nie wypadłam razem z oknem na podwórze - wspomina Majewska. - Myłam okno, które w pewnym momencie wychyliło się na drugą stronę i runęło w dół. Przestraszyłam się, czy kogoś na dole nie zabiłam. Na szczęście nikt tamtędy nie przechodził.

Koszty większe niż zasobność portfela

Mieszkańcy leciwej kamienicy wielokrotnie interweniowali u zarządcy, spółki Administrator. Pracownicy rozkładają jednak bezradnie ręce. Ci, którzy chcą poprawy stanu technicznego budynku, nie są bowiem właścicielami mieszkań. Jako najemcy nie mogą dużo zdziałać. Natomiast wspólnota mieszkaniowa sama nie jest w stanie udźwignąć ewentualnych kosztów remontu.
- Ta wspólnota nie ma praktycznie żadnych pieniędzy na funduszu remontowym. Poza tym nie zajęła stanowiska w sprawie remontu - wyjaśnia Krzysztof Malinowski, prezes spółki Administrator, zarządzającej kamienicami. - Remont dachu oraz elewacji proponowaliśmy właścicielom już w 2005 roku, ale żadna uchwała w tej sprawie nie została podjęta. Dopóki wspólnota nie zdecyduje się na remont i nie wyłoży części pieniędzy, dopóty nic nie możemy zrobić.

Trzeba działać wspólnie

Rozwiązanie kłopotliwej sytuacji jest na pozór łatwe. Najemcy powinni zdecydować się na kupno mieszkań. Mogliby kupić je po preferencyjnej cenie. Zazwyczaj miasto sprzedaje lokale komunalne za 15 procent wartości.
- Jako właściciele mogliby decydować o sprawach związanych z budynkiem - dodaje K. Malinowski. Wiążą się z tym jednak duże obowiązki, a nie wszyscy są na to przygotowani.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna