Hajnówka i Bielsk Podlaski. Wnioski o dodatek osłonowy można składać online i osobiście

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Udostępnij:
Wnioski o dodatek osłonowy złożyło już u nas 300 osób - mówi Agnieszka Bogdanowicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce. W Bielsku Podlaskim wniosków jest na razie dużo mniej, bo około 30. Ale - jak przewiduje Anatol Wasiluk, dyrektor tutejszego MOPS-u, lada chwila to się zmieni: - Uprawnionych do pobrania dodatku może być u nas nawet 1,5 tys. gospodarstw - przewiduje.

A to i tak tylko kropla w morzu. Bo MOPS-y w Hajnówce i Suwałkach obsługują tylko mieszkańców tych miast. Osoby mieszkające w okolicznych wsiach oraz w innych mniejszych miejscowościach w obu powiatach wnioski składają w urzędach gmin lub w odpowiednich ośrodkach pomocy społecznej.

Dodatek osłonowy to świadczenie - w ramach Tarczy Antyinflacyjnej - przysługujące osobom o najniższych dochodach. Te pieniądze mają im pomóc w poradzeniu sobie ze skutkami wciąż rosnących kosztów codziennego utrzymania, czyli między innymi cenami gazu, prądu oraz produktów spożywczych. Na wsparcie, które ma objąć blisko 7 mln gospodarstw domowych, rząd przeznaczył ponad 4 mld zł. Zadanie rozdzielenia pieniędzy przypadło ośrodkom pomocy społecznej. To tu potrzebujące osoby mogą składać wnioski.

MOPR przyjmuje wnioski o dodatki osłonowe. Tłumy na Klepackiej w Białymstoku (zdjęcia)

- Od 10 stycznia, czyli od dnia, kiedy zaczęliśmy przyjmować wnioski, codziennie mamy kolejki - mówi Mariusz Iwaniuk, dyrektor MOPS w Hajnówce.

- Na okrągło przyjmujemy wnioski - potwierdza Agnieszka Bogdanowicz, która zajmuje się obsługą osób starających się o dodatek osłonowy w hajnowskim MOPS-ie. Wydzielono tu jeden specjalny pokój, przeznaczony tylko do obsługi osób starających się o ten dodatek. - To po to, by rozładować kolejki, by ludzie nie musieli czekać na podwórku - tłumaczy Agnieszka Bogdanowicz. I liczy: - Już mamy ponad 300 wniosków.

Rząd da tarczę antynflacyjną. Rząd postanowił: dodatek osłonowy dla wybranych. Mniej akcyzy i podatków od paliw, gazu i prądu

Przewiduje, że będzie ich dużo więcej: - Myślę, że uprawnionych u nas może być nawet 3 tys. osób - mówi.

W Hajnówce wnioski przyjmowane są od 10 stycznia. W Bielsku dopiero od kilku dni, gdyż - jak podkreśla Anatol Wasiluk - decyzja rządowa o przyznaniu najuboższym osobom dodatkowych pieniędzy zapadła z dnia na dzień i ośrodek musiał się przygotować organizacyjnie.

- Mamy już kilka wniosków - liczy dyrektor Anatol Wasiluk. Ale radzi osobom uprawnionym, by poczekały do lutego: - Bo kto złoży wniosek teraz - dostanie pieniądze w dwóch ratach. Kto w lutym - już tylko w jednej. To na pewno będzie wygodniejsze i bardziej korzystne - tłumaczy.

Dodatek osłonowy przysługuje osobom, których dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwach jednoosobowych lub 1500 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych:

 • osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł,
 • osobie w gospodarstwie wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.

Jeśli wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu przekracza wyżej wymienione wartości – kwotę wsparcia ustala się w wysokości różnicy między kwotą dodatku a kwotą, o którą został przekroczony dochód. W przypadku gdy wysokość dodatku jest niższa niż 20 zł, wsparcie finansowe nie przysługuje.

Wysokość dodatku osłonowego wynosi rocznie:v

 • 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
 • 600 zł dla gospodarstwa składającego się z 2-3 osób,
 • 850 zł dla gospodarstwa składającego się z 4-5 osób,
 • 1150 zł dla gospodarstwa składającego się z co najmniej 6 osób.

Jeśli głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, dodatek osłonowy wynosi rocznie:

 • 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
 • 750 zł dla gospodarstwa składającego się z 2-3 osób,
 • 1062,5 zł dla gospodarstwa składającego się z 4-5 osób,
 • 1437,5 zł dla gospodarstwa składającego się z co najmniej 6 osób.
 • Dodatek przysługuje za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.

Wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego można pobrać ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wersja papierowa jest dostępna regionalnych ośrodkach pomocy społecznej.

Wniosek można złożyć przez internet (posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany), przesłać pocztą lub wrzucić do skrzynki podawczej przy odpowiednim urzędzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Hajnówka i Bielsk Podlaski. Wnioski o dodatek osłonowy można składać online i osobiście - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie