MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hajnowskie firmy i organizacje pomagają Ukrainie. Trwają zbiórki produktów spożywczych i przemyslowych

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Ponad 2 tony produktów zebrała załoga PSS Społem
Ponad 2 tony produktów zebrała załoga PSS Społem PSS Społem
Zbiórki dla potrzebujących Ukraińców organizowane są w całej Polsce. Do akcji włączają się kolejne organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Pomoc walczącemu sąsiadowi zdominowała w ostatnich dniach działalność charytatywną. Niemal każdy chce wesprzeć potrzebujących – zarówno tych, którzy uciekli do Polski, jak i tych wciąż walczących z najeźdźcą.

Potrzeby są ogromne, od artykułów spożywczych i drobne przedmioty codziennego użytku jak choćby szczoteczki do zębów, po powerbanki i śpiwory i karimaty. Ci, którzy uciekli trafiają do nas z jedną walizką lub torbą, większość potrzebnych przedmiotów została w zniszczonych domach. Polacy dają uciekinierom wszystko, a przede wszystkim bezpieczne schronienie, zbieramy żywność i środki opatrunkowe a kolejne transporty darów wyjeżdżają na granicę.

Do akcji włączyło się Stowarzyszenie Odra – Niemen, które prowadzi zbiórkę dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Na Podlasiu wsparło je Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki” angażując do wsparcia kolejne instytucje, firmy i ludzi dobrej woli. Dzięki temu udało się zdobyć w ciechanowieckim młynie 2 tony mąki do wypieku chleba oraz produkty żywnościowe i inne potrzebne rzeczy.

Swoją cegiełkę dołożyli strażacy z PSP, którzy podzielili się sprzętem i medycy z Hajnówki - w SP ZOZ przeprowadzona została zbiórka i transport pojechał na granicę. Dary przekazują leśnicy i samorządowcy, zwykli mieszkańcy oraz organizacje.

Jak zawsze aktywnie w działania charytatywne włączyła się załoga PSS Społem z Hajnówki, która przygotowała ponad 2 tony różnych produktów – mąkę, cukier, kasze, olej, konserwy, opatrunki i środki higieniczne.

- Przekazaliśmy ponad 2 tony najpotrzebniejszych artykułów takich jak: cukier, mąka, kasze, makarony, olej, konserwy, środki opatrunkowe, środki higieniczne i mleka modyfikowane dla dzieci. Nasza pomoc została skierowana do mieszkańców Lwowa – wylicza Mieczysława Bogdanowicz, prezes PSS Społem. - Dziękujemy naszym pracownikom, którzy tak licznie i hojnie włączyli się do wsparcia naszej akcji. Dziękujemy również Stowarzyszeniu Odra-Niemen, za pośrednictwem którego mogliśmy przekazać dary.

Także „Runo” – firma z Hajnówki produkująca między przyprawy, rozpoczęła zbiórkę i tak, jak wszędzie potrzebne są te same przedmioty - swetry polarowe dla mężczyzn, bielizna męska, buty wojskowe rozmiar rozmiarach od 42 wzwyż, bielizna termiczna, plecaki, generatory prądu, baterie, reflektory, latarki, czołówki, walkie-talkie, koce termiczne, powerbanki, ładowarki samochodowe, śpiwory, karimaty, koce, leki, ośrodki odkażające i opatrunkowe oraz trwała żywność, herbata i kawa. „Runo” zbiórkę zakończy w poniedziałek 21 marca i około południa dary pojadą na Ukrainę. Produkty można przynosić do siedziby firmy na ul. Białowieską 40 w Hajnówce, możliwy jest także odbiór po wcześniejszym uzgodnieniu pod numerem telefonu 606 757 320

Dary zbiera także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Hajnówce, każdy samorząd poinformuje także osoby zainteresowane gdzie dary można przynosić, ponieważ większość zbiórek prowadzona jest we współpracy z władzami. Takim samorządem jest na przykład gmina wiejska Hajnówka, która prowadzi zbiórkę potrzebnych przedmiotów oraz udziela schronienia uchodźcom.

- Ludzie bardzo chętnie dzielą się i pomagają potrzebującym – mówi Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy Hajnówka. – Nasza gmina przygotowała około 50 miejsc z pełnym, komfortowym wyposażeniem. Wielu uchodźców trafiło także do rodzin z naszego terenu i wszędzie tam pomoc jest potrzebna. Ale apeluję o mądre pomaganie. Lepiej kupić 10 szczoteczek do zębów niż przynieść torbę wypełnioną pojedynczymi produktami. W całej masie darów, jest nam wówczas łatwiej dzielić oraz utrzymać porządek w magazynach.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna