Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harmonia i piękno

Wojciech Nowicki
Kolory wnętrz w stylu japońskim utrzymane są neutralne i naturalne - stanowią tylko tło. Pomieszczenie ma wyrażać porządek geometryczny, niekiedy jedynie zakłócony bardziej wyrazistym kolorem czy strukturą materiału
Kolory wnętrz w stylu japońskim utrzymane są neutralne i naturalne - stanowią tylko tło. Pomieszczenie ma wyrażać porządek geometryczny, niekiedy jedynie zakłócony bardziej wyrazistym kolorem czy strukturą materiału
Coraz częściej nasze domy nabierają orientalnego oddechu.

Orientalne drobiazgi

Orientalne drobiazgi

futon - od 350 zł do 1,1 tys. zł
łóżka - od 950 zł
stolik Tatami - od 200 zł
mata Tatami (standardowa 90x180 cm) - 450 zł
szafa - od 600 zł
parawan - od 340 zł do 495 zł
poduszka Tatami - od 100 zł
świecznik w stylu japońskim - od 23 zł
lampa podłogowa - od 380 zł
lampa stojąca - od 216 zł
lampa ścienna - od 158 zł
lampa wisząca - od 200 zł
roleta bambusowa - 170 zł
roleta papierowa - od 80 zł
źródło: duchjaponii.pl

Nawet w samej Japonii mało jest tradycyjnych domów - mówi Anna Kuligowska, japonistka, właścicielka szkoły japońskiego "Akari" w Białymstoku. - Ale w każdym mieszkaniu jest przynajmniej jeden pokój w starym stylu.

O oknach bez firanek i zasłonek. Zastępują je drewniane rolety lub żaluzje wykonane z papieru lub ratanu. W porach kiedy dziennego światła nie ma zbyt wiele, pomieszczenie oświetla się lampkami o małym natężeniu wykonanymi z ryżowego papieru.
- Pokoje są otwarte na inne pomieszczenia, przedzielone wykonanymi z półprzezroczystego papieru przesuwnymi ścianami - dodaje Anna Kuligowska.
W europejskich wersjach wnętrz w stylu kwitnącej wiśni, te tradycyjne shoji zastępujemy ruchomymi parawanami lub drzwiami ze szkła łączonego z drewnem lub metalem.

Prostota i równowaga

Japończycy starają się zrównoważyć przeciwieństwa we wszelkich aspektach życia. Wyposażenie wnętrz nie stanowi wyjątku - wypolerowane na wysoki połysk podłogi przykrywa się chropowatymi tatami, emaliowane szkatułki stoją na surowych drewnianych stołach.
- Japońskie meble, choć nie rzucają się w oczy, są starannie przemyślane i wielofunkcyjne - wyjaśnia japonistka. - Proste, niskie i wykonane z materiałów naturalnych. Siedzi się na poduszkach.

Otwarcie na świat

Taka niska zabudowa zresztą stwarza wrażenie przestrzeni, powiększa optycznie pomieszczenie.
- Szafę, w której trzyma się wszystkie potrzebne rzeczy - mówi orientalistka - (także materace, na których się śpi i na noc rozkłada na podłodze) również można przesłonić suwanymi drzwiami z imitującym shoji podziałem z listewek.
Najczęściej wykorzystywane materiały to drzewo cedru, papier ryżowy, bambus czy kamień. A kilka roślin w kwadratowych i prostokątnych donicach z drewna i japońskie grafiki na ścianach wystarczą za dekoracje.

Celem japońskiego architekta jest bowiem ukazanie piękna budynku czy pomieszczenia, bez detali, które mogą odwrócić uwagę od samej konstrukcji. Z domu japońskiego emanuje harmonia i spokój. Takie wnętrze ma stwarzać warunki do odpoczynku, medytacji i relaksu.

Unikalny styl

- Trudno chyba przeszczepić ten klimat na nasz grunt - uważa Anna Kuligowska. - Ale jeżeli ktoś lubi przestrzeń i niezagracone wnętrza, japońskie podejście do aranżacji pomieszczeń na pewno mu się spodoba.

W stylizowanej na japońską sypialni króluje platformowe, niskie łóżko. Do tego proste szafki przy łóżku, na nich lampy z drewna oraz pergaminu. Na podwyższeniu podłogi można położyć najwyżej materac. Okna oczywiście przysłonięte wzorowanymi na japońskich shoji ekranami z pergaminu bądź materiału.

Na podłodze tatami wykonane z oblamowanych mat kokosowych, położone na deskach. Lub podłoga szara, z betonu szlifowanego lub płyt kamiennych (w odcieniu kamienia polnego), a na niej egzotyczny dywan ze wzorem japońskim.
Pod oknem znajdzie się miejsce na niziutki stoliczek przy podłodze z poduchą, służący jako toaletka. Pod ścianą niska komódka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna