Historia zatacza koło

(im)
Dziś niewielu miejscowych wie, jakiej rangi zabytek znajduje się w okolicy.
Dziś niewielu miejscowych wie, jakiej rangi zabytek znajduje się w okolicy.
Udostępnij:
Region. Historycy mają problem z ustaleniem przebiegu najstarszych granic naszego państwa. Brakuje na ten temat wiarygodnych źródeł. Tym bardziej, że dawne granice wytyczała po prostu natura. Biegły one wzdłuż rzek czy też pasm górskich i chroniły je przeszkody naturalne.

Ale mało kto wie, że słup graniczny w Prostkach jest jednym z najstarszych w Polsce obiektów wyznaczających granice państwa.

Stoi tu od wieków

Zaczęło się od tego, że wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern stał się lennikiem podległym naszemu królowi Zygmuntowi Staremu. Dawne państwo zakonne stało się księstwem świeckim uzależnionym od Polski, nazwano je popularnie Prusami Książęcymi.

Książę pruski prowadził intensywną akcję osadniczą na terenach pojaćwieskich. Dokładne wyznaczenie granic z Litwą stało się sprawą pilną, coraz częściej dochodziło do incydentów granicznych wywołanych przez myśliwych, strażników leśnych czy bartników.

Trzykrotnie próbowano wyznaczyć granicę rozdzielającą Prusy Książęce i Litwę jednak bez powodzenia. Dopiero król Zygmunt August doprowadził tę sprawę do szczęśliwego finału i granica została wyznaczona.

W 1545 roku na pamiątkę tego wydarzenia w okolicach wsi Bogusze stanął murowany słup graniczny w kształcie kapliczki, z herbami pruskimi i litewskimi.

Dziś tylko symbol

Dziś zabytek z połowy XVI wieku ma też inne symboliczne znaczenie. Można stwierdzić, że określa granicę między województwem warmińsko - mazurskim a podlaskim. I tak historia zatoczyła koło.

Turystów do Prostek zaprowadzi szlak turystyczny zwany tatarskim. Szlak o długości 19 kilometrów zaczyna się w Ełku biegnie przez Tatarską Górę, Chochołki, Ostrykół, wzdłuż rzeki Ełk trafia do Prostek i wsi Bogusze.

Nazwa szlaku upamiętnia najazd Tatarów i bitwę pod Prostkami w 1656 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
eryk
W dniu 29.07.2008 o 11:44, gość napisał:

A gdzie tu Państwo Polskie, o którym mowa w pierwszym zdaniu?


RZECZYPOSPOLITA OBOJGA NARODOW
BARANKU
g
gość
A gdzie tu Państwo Polskie, o którym mowa w pierwszym zdaniu?
Dodaj ogłoszenie