Homeschooling - co to jest i jak przejść na homeschooling?

Materiał informacyjny - Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Homeschooling to forma nauki, która staje się coraz popularniejsza. Wielu rodziców zauważa zalety tego rozwiązania i zastanawia się nad przepisaniem swojego dziecka na nauczanie domowe.

Czym jest homeschooling?

Homeschooling, czyli nauczanie domowe, to forma edukacji, która umożliwia uczniowi realizację obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Jest to alternatywa dla tradycyjnego sposobu nauki, gdy dzieci uczą się w klasach. Wybierając to rozwiązanie, to rodzice decydują o metodach nauczania. Każdy z uczniów jest zobowiązany do zdania egzaminów klasyfikacyjnych, które są potwierdzeniem realizacji podstawy programowej, jednak materiały, z których korzysta podczas przygotowań, są dowolne.

Jak wyglądają egzaminy w edukacji domowej?

Uczniowie, którzy kształcą się w domu, są zobowiązani są do zdania egzaminów rocznych ze wszystkich przedmiotów, obowiązujących w danej klasie. Testy odbywają się zarówno pisemnie, jak i ustnie. Terminy ustalane są indywidualnie z dyrekcją szkoły, do której zapisane jest dziecko. Aby otrzymać promocję do kolejnej klasy uczeń musi zaliczyć testy klasyfikacyjne przed końcem roku szkolnego. Uczeń może przygotować się z jednego z przedmiotów już na początku roku, a inny pozostawić na późniejszy termin.

Wielu dzieciom w edukacji domowej udaje się zrealizować całą podstawę jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego i rozpoczynają swoje wakacje znacznie wcześniej niż ich rówieśnicy, którzy uczęszczają do szkoły systemowej. Dzięki temu dziecko może realizować się na innych polach - uczęszczać na zajęcia pozalekcyjne, uczyć się gry na instrumencie, podejmować aktywności sportowe czy też wyjeżdżać w podróże, wspólnie z całą rodziną.

Szkoła Przyjazna Edukacji Domowej - dlaczego warto się do niej zapisać?

Bardzo często pierwszą kwestią, nad którą zastanawiają się rodzice, chcący przepisać dziecko na homeschooling, jest wybór placówki edukacyjnej. Pomimo tego, że uczeń spełnia obowiązek szkolny w domu, musi być on zapisany do szkoły, w której między innymi będzie przystępować do egzaminów klasyfikacyjnych. Decydując się na nauczanie domowe warto wybrać jedną ze Szkół Przyjaznych Edukacji Domowej. Są to placówki, które są doskonale zaznajomione ze specyfiką tej formy kształcenia i wiedzą, jak wspierać uczniów podczas ich przygody z nauczaniem domowym. Wybierając konkretną szkołę warto zapoznać się z tym, co oferuje uczniom w edukacji domowej, ponieważ w każdym miejscu sytuacja wygląda inaczej.

Ile kosztuje homeschooling w Polsce?

Wśród rodziców często panuje błędne przekonanie, że edukacja domowa jest bardzo kosztowna. Jest to mit! Nauczanie domowe jest całkowicie bezpłatne. Co więcej, Centrum Nauczania Domowego oferuje swoim uczniom darmowy dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, która umożliwia przyswajanie i weryfikowanie wiedzy na podstawie materiałów, zgodnych z podstawą programową. Oznacza to więc, że zakup podręczników szkolnych jest niepotrzebny. Co istotne, pomimo tego, że obowiązek szkolny jest realizowany w domu, dziecko nadal formalnie zapisane jest do konkretnej placówki. Uczeń otrzymuje więc legitymację szkolną, która uprawnia go do korzystania z wszelkich zniżek uczniowskich.

Centrum Nauczania Domowego

Centrum Nauczania Domowego wspiera rodziców i uczniów na każdym kroku podczas ich przygody z edukacją domową - od wypełnienia formularza kandydata, aż po podejście do egzaminów klasyfikacyjnych, które pozwalają dziecku na promocję do kolejnej klasy.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy nauczanie domowe będzie dobrą formą kształcenia dla Twojej rodziny - skontaktuj się ze specjalistami Centrum Nauczania Domowego, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości. Możesz to uczynić:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna