Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Liceum Ogólnokształcące w Ełku wciąż jest bezkonkurencyjne

Weronika Kowalewska, (tom) [email protected]
R. Mogilewski
Ełcki "czerwony" ogólniak wciąż jest górą. Jego pozycja w czołówce najlepszych liceów w regionie nie słabnie.

Inne szkoły także radzą sobie coraz lepiej. Dobre licea to nie tylko domena dużych miast. Jak widać wiedzę z języka polskiego dobrze opanowali też uczniowie m.in. piskiego oraz oleckiego liceum. Z kolei z matematyką dobrze radzą sobie licealiści z Giżycka. Wśród techników wysokie pozycje zajmują ełckie placówki, ale również te z Giżycka i Węgorzewa.

Takie wnioski płyną z zestawienia Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD), które prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych. To sposób oceny, jak szkoła rozwija potencjał, umiejętności i wiedzę ucznia. Dzięki temu całościowo i obiektywnie można ocenić przebieg procesu dydaktycznego w danej szkole.

Rodzice muszą motywować do nauki

Edukacyjna Wartość Dodana jest miarą wzrostu poziomu umiejętności uczniów dokonanego w trakcie nauki w danej placówce. Porównuje ona wyniki egzaminu, jakie dziecko zdaje na wejściu do danego typu szkoły, np. w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej jest to egzamin gimnazjalny, z wynikami egzaminu kończącego szkołę, czyli maturą.

Jeżeli uczeń otrzymał wynik wyższy niż na poziomie wejściowym uznaje się, że szkoła rozwinęła potencjał ucznia. EWD ma wtedy wartość dodatnią.

Uczniowie I LO w Ełku od lat bardzo dobrze radzą sobie z egzaminami maturalnymi. Dobrze wypadają one zarówno z matematyki, jak i języka polskiego. To właśnie w tej szkole w 2013 roku matura wypadła najlepiej na całych Mazurach - wszyscy abiturienci zdali egzamin dojrzałości, a ich średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów były wyższe niż średnia w kraju.

- To ogromny sukces, ale wymaga systematycznej pracy oraz współpracy między rodzicami a szkołą. Jeśli do placówki trafi zdolny uczeń, a jego umiejętności nie będą rozwijane, to te wyniki nie będą takie wysokie. Poza tym duży wpływ na uczniów mają rodzice, którzy powinni motywować swoje dzieci do nauki - mówi Robert Hoffmann, dyrektor I LO w Ełku.

I dodaje, że w szkole jest mnóstwo zajęć dodatkowych, za które rodzice nie muszą płacić.
Dobrze licealistów kształcą również w giżyckiej placówce. Na pewno nie zmarnują się także uczniowie piskiego oraz węgorzewskiego liceum. Co roku osiągają wysokie wyniki z języka polskiego i matematyki.

Stypendia za wysokie wyniki

W ciągu trzech lat z maturą nie mieli problemów również uczniowie ełckich techników. Wicedyrektor Technikum nr 2 w Ełku zaznacza, że ten sukces to przede wszystkim ciężka i systematyczna praca, zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

- Trzeba być wobec siebie wymagającym. Uczniowie technikum oprócz egzaminów maturalnych mają do zdania także egzaminy zawodowe. Jeśli nie będą ciężko pracować, nie uda im się opanować całego materiału. Dlatego ci, którzy zdają maturę z przedmiotów dodatkowych, mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach. Czasem jest tak, że uczniowie przez cały tydzień po lekcjach mają dodatkowe lekcje, ale dzięki temu widać rezultaty - mówi Wacława Jamrożek, wicedyrektor Technikum nr 2 w Ełku.

Wszystkich młodych ludzi do nauki ma także zachęcać system stypendiów. Jeśli ktoś osiąga wysoką średnią, może liczyć na pieniądze zarówno od premiera, ministra, jak i marszałka województwa czy prezydenta miasta.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna