Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II LO. PG 2. PG 13. Nowe profile. Nowoczesne nauczanie: jak stworzyć robota

Aneta Boruch [email protected]
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z informatyki, programowania i robotyki
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z informatyki, programowania i robotyki Archiwum/Andrzej Zgiet
Nowe klasy o ciekawych profilach już od września pojawią się w białostockich gimnazjach oraz liceach.

Absolutna nowość na edukacyjnej mapie miasta pojawi się od września w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Młodzież będzie tam mogła nauczyć się podstaw dyplomacji.

- Uczniowie, którzy zdecydują się wybrać taką klasę, zapoznają się między innymi z historią dyplomacji, protokołem dyplomatycznym - opisuje Dariusz Bossowski, dyrektor II LO.

Honorowy patronat nad tą specjalnością w II LO, które jako jedyne w regionie przygotowuje do matury międzynarodowej, objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Z kolei Publiczne Gimnazjum nr 2 w ramach innowacji pedagogicznych utworzyło klasę z elementami informatyki, teatralną, a także z rozszerzoną chemią i matematyką. Szkoły starają się również różnymi drogami zwiększać liczbę godzin, przeznaczonych na naukę języków obcych.

Zainteresowanie klasą z robotyką jest bardzo duże

Irena Turowska
wicedyrektorka Publicznego Gimnazjum nr 13 w Białymstoku

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z informatyki, programowania i robotyki. Widać to chociażby w Publicznym Gimnazjum nr 13, gdzie dwie osoby na jedno miejsce próbują się dostać do klasy z dodatkowymi zajęciami z robotyki, jaką stworzyła u siebie placówka.

- Zainteresowanie jest duże - przyznaje Irena Turowska, wicedyrektorka PG 13. - Dlatego organizujemy na koniec wakacji test matematyczno-praktyczny. Ma on sprawdzić umiejętność posługiwania się obliczeniami i myślenie analityczne oraz twórcze podejście. Uczestnicy spróbują też coś skonstruować.

Test odbędzie się w PG 13 w najbliższy poniedziałek, 24 sierpnia.

Nie wszędzie jednak jest tak dobrze. Kłopoty z naborem mają szkoły zawodowe, pomimo że w wielu przypadkach wręcz zapewniają absolwentom pracę w porozumieniu z przedsiębiorstwami. Z zaplanowanych czterech nowych zawodów w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 5 Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Antoniuk Fabryczny 40 udało się utworzyć tylko klasę w zawodzie dekarza. - Niestety, w pozostałych brakowało chętnych, pomimo, że pracodawcy są bardzo zainteresowani zatrudnianiem fachowców - mówi Izabela Popławska, dyrektorka ZSZ nr 5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna