MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ilu emerytów i rencistów już korzysta z wyższych emerytur i rent? ZUS podał najnowsze dane. Co z pozostałymi wypłatami?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
od 7 lat
Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził, że proces wypłaty zaktualizowanych świadczeń emerytalno-rentowych przebiega bez zakłóceń. Do tej pory korzyści z podwyżek odczuło blisko 4 mln osób. O ile wzrosły świadczenia emerytalne od marca 2024? Wyjaśniamy.

Spis treści

 danych ZUS wynika, że najwyższa emerytura w kraju przekracza 40 tys. zł.
Od początku marca 2024 ZUS wypłaca zwaloryzowane emerytury i renty. Wypłaty wzrosną w tym roku dokładnie o 12,12 proc. 123RF/ vivoo

Wypłata zaktualizowanych świadczeń

Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, poinformował PAP, że od 1 marca br. wypłata zwaloryzowanych emerytur i rent przebiega bez zakłóceń. – Od 1 marca ZUS przekazał już blisko 4 mln zwaloryzowanych świadczeń. Kosztowało to ponad 1,3 mld zł. Przygotowywane są wypłaty dla pozostałych emerytów i rencistów w kolejnych terminach – przekazał Żebrowski.

Proces waloryzacji odbywa się automatycznie, bez konieczności składania przez świadczeniobiorców dodatkowych wniosków.

O ile wzrosły emerytury i renty od marca 2024?

Zgodnie z przepisami, świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. Od 1 marca br. wzrosły one o 12,12 proc. Po waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosła z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi teraz 1335,72 zł. Do kwoty 1780,96 zł podniesiona została też renta socjalna.

Zmieniły się również inne kwoty. Wzrosła kwota graniczna świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych do 2419,33 zł. Wyższe jest także świadczenie honorowe dla stulatków. Dla osób, które swoje setne urodziny obchodziły po 29 lutego tego roku świadczenie honorowe wynosi 6246,13 zł.

Te świadczenia również zostały zwaloryzowane

Waloryzacja obejmuje także świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku. I tak dodatek dla sieroty zupełnej wzrósł z 553,30 zł do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny z 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek za tajne nauczanie 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 zł do 495,11 zł, a ryczałt energetyczny z 255,17 zł do 299,82 zł.

Każdy emeryt i rencista, który miał 29 lutego prawo do wypłaty świadczenia, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ilu emerytów i rencistów już korzysta z wyższych emerytur i rent? ZUS podał najnowsze dane. Co z pozostałymi wypłatami? - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna