Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja bitwy pod Zbrzeźnicą. Rekonstruktorzy przypomnieli zapomnianą bitwę Powstania Styczniowego

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Rekonstrukcję przeprowadzili członkowie prywatnego muzeum „Wioska tematyczna – Przysiółek szlachecki Pacowa Chata w Krypnie”.
Rekonstrukcję przeprowadzili członkowie prywatnego muzeum „Wioska tematyczna – Przysiółek szlachecki Pacowa Chata w Krypnie”. Jakub Wróblewski
W niedzielę 9 lipca rekonstruktorzy przypomnieli o zapomnianej bitwie z okresu Powstania Styczniowego, która miała miejsce w powiecie zambrowskim. Dokładnie pod Zbrzeźnicą oddział powstańców 7 lipca 1863 roku zaatakował kolumnę wojsk carskich. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Śladami bitwy pod Zbrzeźnicą”, który dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Rekonstrukcja Bitwy pod Zbrzeźnicą

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 12.00 od polowej mszy świętej. Rekonstrukcja odbywała się przy krzyżu i figurze św. Barbary w Zbrzeźnicy. O godz. 14.00 rozpoczęła się inscenizacja. Rekonstrukcję przeprowadzili członkowie prywatnego muzeum „Wioska tematyczna – Przysiółek szlachecki Pacowa Chata w Krypnie”. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać wydarzenia, które miały miejsce 7 lipca 1863 roku. W międzyczasie zostały ogłoszone wyniki konkursu na „Legendę o bitwie pod Zbrzeźnicą”. Czas przybyłym gościom umilał lokalny zespół „Zamberwsi”. Dla wszystkich uczestników wydarzenia organizatorzy przygotowali poczęstunek. W inscenizacji wzięli udział m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski, wiceministrowie Dariusz Piontkowski i Lech Kołakowski, poseł Stefan Krajewski oraz senator Marek Komorowski.

od 16 lat

Bitwa pod Zbrzeźnicą

Podczas Bitwy pod Zbrzeźnicą oddział powstańczy zaatakował kolumnę wojsk carskich. Oddziałem powstańców dowodził Józef Konstanty Ramotowski „Wawer”. Polscy żołnierze przemieszczali się z okolic Łomży, aby wysadzić most kolejowy na Bugu w Małkini. 7 lipca 1863 r. urządzili zasadzkę na przechodząca kolumnę wojsk carskich w gęstym lesie koło wsi Zbrzeźnica. Niestety zasadzka się nie udała. W potyczce zginęło około 40 powstańców.

Zobacz też:Kilkuset policjantów wspomaga Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią. Zobacz jak wygląda ich codzienna praca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna