Inwestycje będą skromniejsze

Paweł Chojnowski
sxc.hu
Udostępnij:
Dokończenie bulwarów oraz remonty i modernizacje ulic - to główne wydatki inwestycyjne w projekcie budżetu miasta na 2012 r.

Inwestycje za 50 mln zł w 2012 r. to zaledwie połowa kwoty wydatków inwestycyjnych z tegorocznego budżetu. Mniej będzie spektakularnych przedsięwzięć, jak np. tegoroczna przebudowa głównych ulic za ponad 27 mln, czy zakup taboru MPK za 25 mln zł.

Trochę się w mieście zmieni

W przyszłym roku mieszkańcy, prócz wyremontowanych ulic (m.in. Sikorskiego, Szosy do Mężenina, Polnej, Staszica, Przemysłowej, Senatorskiej), cieszyć się będą - chociaż dopiero późną jesienią - z bulwarów nad Narwią. Ich budowa pochłonie łącznie 14 mln zł.

Rewolucja czeka kupców i klientów na miejskim targowisku. Za 3,5 mln zł ma tu powstać hala targowa. Pojawią się nowe boksy do sprzedaży, usprawniona zostanie także infrastruktura drogowa.

- Chcemy ucywilizować miejskie targowisko - tłumaczy Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu.
Nowa hala ma w przyszłości sąsiadować z przebudowanym na zasadzie partnerstwa publiczno - prywatnego dworcem PKS. Na razie na ten cel zapisano w budżecie 100 tys. zł. Tyle ma kosztować "doradztwo w zakresie procesu inwestycyjnego". Sam dworzec połączony z obiektami handlowymi to wciąż wielka niewiadoma.

Przyszły rok to także początek rewitalizacji Starego Rynku. Granitowa nawierzchnia zastąpi w przyszłości czerwony polbruk na placu. Najpierw pojawi się ona na drodze odcinku od ul. Rządowej do Długiej i od Długiej do Giełczyńskiej. Ten ostatni odcinek zostanie wyłączony z ruchu. Wygospodarowane miejsce mogą zająć np. ogródki piwne. Co ciekawe, nadnarwiańskie bulwary ma w przyszłości połączyć ze Starym Rynkiem zmodernizowana ul. Krzywe Koło (w tym odnowione i oświetlone "kamienne schodki"). Na dokumentację miasto przeznaczy w przyszłym roku 50 tys. zł.

Znów trzeba pożyczać

Planowane dochody budżetu miasta w 2012 roku mają wynieść ponad 248 mln zł, zaś wydatki - 276 mln zł. Blisko 28-milionowy deficyt ma być pokryty kredytami i pożyczkami. Tym samym planowane zadłużenie w 2012 r. ma wynieść ponad 42 proc. dochodów miasta.

Dochody własne miasta wyniosą 97 mln zł, subwencje rządowe - 103,5 mln zł, a dotacje - 27 mln zł.
Największe wydatki bieżące tradycyjnie już pójdą na oświatę i wychowanie (prawie 110 mln zł). Na transport i łączność przeznaczono 36,8 mln zł, opiekę społeczną - 35 mln zł, administrację publiczną - 23 mln zł, gospodarkę mieszkaniową - 13,5 mln zł, edukacyjną opiekę wychowawczą - 9 mln zł, kulturę fizyczną - blisko 8,3 mln zł, na turystykę - 7,5 mln zł, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska - prawie 7 mln zł, bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową - ponad 6 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie