Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN w Białymstoku. Uczniowie z całego regionu po śladach bohaterów dotarli do Austrii i Włoch (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
W założeniach organizatorów – głównym celem wyjazdu młodzieży było poszerzenie wiedzy z historii II wojny światowej.
W założeniach organizatorów – głównym celem wyjazdu młodzieży było poszerzenie wiedzy z historii II wojny światowej. Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem
W projekcie edukacyjnym IPN "Śladami bohaterów" wzięli udział uczniowie szkół średnich z województwa podlaskiego, m. in. z Augustowa, Siemiatycz i Ciechanowca. Młodzi ludzie poznawali historię bohaterów, odwiedzając miejsca związane z polskimi bohaterami w Austrii i we Włoszech.

Uczniowie odwiedzili Wiedeń oraz wzgórze Kahlenberg, skąd Jan III Sobieski wyruszył na bitwę z Turkami. We Włoszech zwiedzili Padwę, Bolonię, odwiedzili również Rzym i Watykan. Stanęli na wzgórzu Monte Cassino i zwiedzili sanktuarium maryjne w Loreto na wzgórzu Prado, słynącą łaskami figurkę Czarnej Madonny z Dzieciątkiem umieszczonej w domku nazaretańskim, oraz kolejny cmentarz żołnierzy polskich II Korpusu gen. Anders.

Zobacz też: Mieczysław Wroczyński skończył 100 lat. Powstańca warszawskiego odwiedzili harcerze, wojewoda i przedstawiciele IPN (ZDJĘCIA)

To tylko część atrakcji zafundowanych podlaskiej młodzieży przez białostocki oddział IPN. Od lat historycy insytytu odwiedzają z młodzieżą szkolną różne miejsca pamięci związane z historią Polski - zarówno na Kresach Wschodnich II RP, jak i na zachodzie Europy. Tym razem uczniowie ze szkół województwa podlaskiego odwiedzili polskie miejsca pamięci we Włoszech.

W realizacji projektu uczestniczyło 47 osób, kilkunastu pracowników IPN z Białegostoku i Olsztyna, przedstawiciel Radia Olsztyn, wnuk jednego z uczestników bitwy pod Monte Cassino oraz uczniowie. Ostatnią grupę reprezentowali młodzi ludzie z I i II LO w Augustowie, ZSOiZ w Ciechanowcu, Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 3 w Siemiatyczach, Zespołu Szkół w Wojewodzinie, Zespołu Szkół nr 1 i nr 2 w Grajewie, Zespołu Szkół nr 2 Suwałkach, Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach, Zespołu Szkół w Czartajewie oraz uczniowie Zespołu Szkół w Siemiatyczach.

W założeniach organizatorów – głównym celem wyjazdu młodzieży było poszerzenie wiedzy z historii II wojny światowej, szczególnie działań II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, oraz możliwość oddania hołdu bohaterom, zapalenia zniczy i złożenia kwiatów na grobach polskich żołnierzy poległych w bitwach o Ankonę, Monte Cassino i Bolonię.

Ale dla uczniów udział w projekcie „Śladami bohaterów” miał znacznie szerszy wymiar – poznawali historię bohaterów, odwiedzali miejsca związane z Polakami w Austrii i we Włoszech, spotkali Polaków wciąż stojących na straży polskości w miejscach dla naszego narodu szczególnych, poznawali miejsca i obiekty niezwykle ważne dla kultury Europy.

Zobacz też:

Piętnaście osób otrzymało w środę Krzyże Wolności i Solidarności, cztery kolejne przyznano pośmiertnie. Uroczystość odbyła się w białostockim Instytucie Pamięci Narodowej.

Nie bronią, a odwagą i honorem walczyli z komuną. Działacze ...

Odznaczenia Krzyżem Wolności i Solidarności w IPN w Białymstoku (29.05.2019)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna