MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IX Ekoforum. Trzy dni dyskusji w Supraślu o energia przyszłości w bezpiecznej Europie

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Zeszłoroczny Międzynarodowy Kongres EKOFORUM w Supraślu
Zeszłoroczny Międzynarodowy Kongres EKOFORUM w Supraślu FOWE
Już w czwartek (15.06) Supraśl przywita uczestników IX EKOFORUM. Przez trzy dni (do 17.06), to uzdrowiskowe miasteczko będzie żyło duchem ekologii na światowym poziomie. Klimat tego miejsca – jak pokazały dotychczasowe doświadczenia – sprzyja praktycznym i teoretycznym refleksjom na prośrodowiskowe tematy.

- Cieszę się, że od czterech lat Supraśl może gościć uczestników EKOFORUM. Mamy wiele do zaoferowania turystom. Chciałbym, aby nasze uzdrowisko stało się takim „Ekologicznym Davos”, gdzie co roku w czerwcu przyjeżdża cała branża związana z biznesem ekologicznym – podkreśla Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Spis treści

Największe w regionie i z dobrym partnerem

To największe w północno-wschodniej Polsce branżowe wydarzenie zgromadzi gości z Polski i zagranicy, przedstawicieli rządu, biznesu, ekspertów, a także lokalne samorządy. Będzie to możliwość pokazania jak dużym potencjałem produkcji zielonej energii dysponuje województwo podlaskie. Ekoenergetyka jest odpowiedzią na zmieniającą się strukturę rynku energii. Podczas EKOFORUM po raz pierwszy po tej stronie Wisły zostanie zaprezentowany wodorowy samochód Toyota Mirai.

- To naturalne, że zostaliśmy partnerem Kongresu, bo to realizacja naszej misji. Tematy takie jak: OZE efektywność energetyczna czy poszukiwanie smart rozwiązań podejmowane są na naszej uczelni od wielu lat. To tematyka badań naukowych, ale też przedmiot naszej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczych – mówi rektor Politechniki Białostockiej Marta Kosior-Kazberuk.

Dwa dni paneli i bloków tematycznych

Pierwszego dnia Kongresu w Hotelu Borowinowy Zdrój Wellness Spa & Conference zaplanowano pięć paneli dyskusyjnych, w tym ten najważniejszy zatytułowany „Energia przyszłości w bezpiecznej Europie”, który zainauguruje wydarzenie 15 czerwca. Odbędą się także cztery sesje tematyczne w tym:

  • AgroOZE,
  • Spółdzielczość Energetyczna,
  • Efektywność energetyczna w jednostkach samorządu terytorialnego,
  • Ciepło z OZE.

Poza dyskusjami, na zakończenie pierwszego dnia wydarzenia zaplanowano także wernisaż pt. „Polskie malarstwo na łamach magazynu OZEON”.

Drugiego dnia Kongresu przewidziano naukowo-techniczną część konferencyjną „TEFEN 2023” z dwoma blokami tematycznymi poświęconymi efektywności energetycznej oraz tzw. technologiom smart. Gospodarzem tej części wydarzenia jest Politechnika Białostocka. W agendzie zaplanowanego na 16 czerwca spotkania znajdzie się wiele zagadnień i problemów, przed którymi staje region, Polska i świat.

- Od siedmiu lat aktywnie uczestniczę w spotkaniach zorganizowanych w ramach EKOFORUM. Dostrzegam ogromny potencjał w tym wydarzeniu i cieszę się z zainteresowania organizatorów obszarem związanym z tzw. ekobiznesem. Zabiegałem o powstanie na naszym terenie nowych Klastrów Energii. Liczę, że w dzięki nim pojawią się korzystne rozwiązania, wykorzystujące OZE oraz nowe technologie – mówi Mariusz Gromko, senator RP.

Supraśl. Światowej sławy śpiewak uświetnił jubileusz Fundacj...

Zawsze o odnawialnych źródłach energii

Organizatorzy zadbali także o uzupełnienie segmentu merytorycznego atrakcyjnymi wydarzeniami towarzyszącymi. W sobotę na terenie Supraskiego Ogrodu Saskiego odbędzie się III Podlaski Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych oraz Piknik Świętego Jana Nepomucena - Patrona Gospodarki Wodnej. W tym roku wydarzenie połączono z Dniami Supraśla, podczas których zaplanowano wiele ciekawych atrakcji.

- Ideą naszych corocznych spotkań jest promowanie prośrodowiskowej tematyki oraz innowacji w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w codziennym życiu. Z racji na napiętą sytuację geopolityczną tegoroczna edycja będzie zdominowana tematyką związaną z bezpieczeństwem energetycznym tej części Europy – mówi Krzysztof Jan Stawnicki, prezes Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii, organizator „EKOFORUM”.

Komplet informacji o IX Kongresie EKOFORUM na stronie:www.ekoforum.info
Partnerami medialnymi wydarzenia są "Kurier Poranny" i "Gazeta Współczesna".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: IX Ekoforum. Trzy dni dyskusji w Supraślu o energia przyszłości w bezpiecznej Europie - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna