Jagiellonia. Cillian Sheridan pokazał, że nie należy go skreślać

Krzysztof Sokólski
Bartosz Kwiecień zdobył pierwszą bramkę w meczu Jagiellonia - Cracovia
Bartosz Kwiecień zdobył pierwszą bramkę w meczu Jagiellonia - Cracovia Anatol Chomicz
Oceniamy zawodników Jagiellonii Białystok po zwycięstwie z Cracovią. Pod nieobecność kontuzjowanego Tarasa Romanczuka na pierwsze miejsce w rankingu awansował Marian Kelemen.

Najważniejsze w tym meczu było zwycięstwo. I piłkarze Jagiellonii zrobili, co do nich należało pokonując 3:1 Cracovię. Sam mecz do historii nie przejdzie. Nie działo się w nim nic nadzwyczajnego. Kilka dni po zakończeniu spotkania kibice raczej nie będą z wypiekami na twarzy opowiadać o wydarzeniach piątkowego wieczoru. Ale jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Przede wszystkim Cillian Sheridan. Można pogubić się śledząc jego losy. Kiedy wydawało się, że nie ma go już w zespole, on gra. Gra do tego w pierwszym składzie i w piątek zdobywa dwie bramki. Nic tylko trzymać kciuki, aby gole dodały mu pewności siebie. Może za szybko Irlandczyk został skreślony, jako ten, który może pomóc Jadze w walce o czołowe lokaty.

Wrócił Sheridan, wrócił do składu również Ivan Runje i od razu mogliśmy zauważyć, jak ważną rolę Chorwat odgrywa w tali trenera Ireneusza Mamrota. Z Runje w składzie nie tylko blok defensywny czuje się pewniej, ale i cała drużyna, jakby zachowuje więcej spokoju.

Spokój będzie potrzebny w kolejnych spotkaniach. Przed Jagą mecze z teoretycznie słabszymi rywalami. Przynajmniej tak wskazuje tabela. Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Korona Kielce, Pogoń Szczecin – to ekipy z dolnej części ekstraklasowej klasyfikacji (poza Koroną, która jest 8.). Liczymy na podreperowanie dorobku punktowego. Do prowadzących Wisły Kraków i Lechii Gdańsk tracimy tylko „oczko”. Jest szansa wyjść na czoło stawki. Ale jak wspomnieliśmy – trzeba zachować spokój. Sezon jest długi, a liga nadzwyczaj wyrównana.

Noty piłkarzy Jagiellonii za mecz z Cracovią (skala ocen 0-6):

Marian Kelemen – nota 2,5: Pracy wiele nie miał i może dlatego nie zachował koncentracji popełniając błąd przy stracie gola.

Jakub Wójcicki – 3: W 33. minucie opuścił boisko z powodu kontuzji. Zastąpił go Łukasz Burliga.

Ivan Runje – 4: Wrócił do gry i od razu defensywa Jagiellonii znowu nabrała pewności siebie.

Nemanja Mitrović – 4: Z Runje tworzył zgrany duet, który bez problemu rozbijał ataki rywala.

Guilherme – 4,5: Jest w bardzo wysokiej formie. W piątek zaliczył dwie świetne asysty i był jednym z najlepszych piłkarzy na boisku.

Przemysław Frankowski – 3,5: Przeprowadził kilka ciekawych akcji. Jego dyspozycja rośnie.

Bartosz Kwiecień – 4: Już w 1. minucie meczu mógł dać Jadze prowadzenie. Ale co się odwlecze... Przed przerwą trafił do siatki. Jego gol był przełomowym momentem spotkania.

Martin Pospisil – 3,5: Kilka razy popisał się doskonałymi zagraniami, ale zdarzały mu się przestoje i minuty, w których był niewidoczny.

Roman Bezjak – 3,5: Nacierał na defensywę Cracovii, ale pożytku to nie przyniosło. W 88. minucie zmieniony przez Karola Świderskiego.

Arvydas Novikovas – 4: Zaliczył asystę przy trzeciej bramce. Nieszablonowymi akcjami próbował rozerwać krakowską defensywę. W 76. minucie zastąpił go Mile Savković.

Cillian Sheridan – 4,5: Nieoczekiwany bohater. Dostał szansę gry w wyjściowej jedenastce i ją wykorzystał zdobywając dwie bramki. Mało kto spodziewał się takiego występu. Mamy nadzieję, że to początek odrodzenia Irlandczyka.

Łukasz Burliga – 3,5: Wejście na boisko zaakcentował żółtą kartką. Potem musiał uważać, ale sobie poradził.

Mile Savković – niesklasyfikowany: Grał za krótko, aby go oceniać.

Karol Świderski – niesklasyfikowany: Grał za krótko, aby go oceniać.