Jagiellonia - Lechia 1:1 i finał Pucharu Polski jest nasz!!!!!

Krzysztof Sokólski [email protected]
Jagiellonia górowała nad Lechią i zasłużenie awansowała do finału Pucharu Polski A. Zgiet
Jagiellonia awansowała do finału Pucharu Polski. 22 maja w Bydgoszczy w jednym z najważniejszych meczów w swojej historii zagra z Pogonią Szczecin

Jagę przed powtórzeniem wyczynu z 1989 roku, kiedy też znalazła się w finale pucharowych rozgrywek (uległa 2:5 Legii), dzielił tylko mały krok. Należało nie dać się zaskoczyć Lechii Gdańsk.

Jagiellonia miała w zapasie jednobramkową zaliczkę z pierwszego spotkania półfinałowego. Na Pomorzu wygrała 2:1. Trener Michał Probierz wiedział jak to wykorzystać. Żółto-czerwoni przystąpili do meczu bardzo dobrze ustawieni taktycznie. Zagęszczony środek boiska, uważnie grająca defensywa i szybki w kontratakach Kamil Grosicki - to była dobra recepta na Lechię. Gdańszczanie posiadali optyczną przewagę, ale absolutnie nic z jej nie wynikało. Dla Jagi gra układała się tak, jak sobie tego Probierz życzył. Brakowało tylko jednego - goli.
Już przed przerwą gospodarze mogli ostatecznie rozstrzygnąć sprawę awansu.

Dwukrotnie minimalnie nad poprzeczką strzelał Grosicki. Tuż przed gwizdkiem sędziego kończącym pierwszą połowę spotkania "Grosik" jak na tacy wystawił piłkę Bruno, lecz uderzenie Brazylijczyka obronił Paweł Kapsa.

- Jest ciężko - mówił zniechęconym głosem Kapsa. - Jagiellonia gra tak jej wygodnie. Gdybyśmy, to my mieli w zapasie bramkę zaliczki, też pewnie skoncentrowalibyśmy się na defensywie. Ale nie rezygnujemy. Będziemy walczyć.
Ale sam Kapsa chyba już nie wierzył, że w Białymstoku jego zespół może przeżywać chwile chwały. Jaga grała po prostu zbyt dobrze. Kropkę nad "i" postawił nie kto inny jak Tomasz Frankowski. "Franek" zaczął pojedynek na ławce rezerwowych, na boisku pojawił się w 66 minucie, a 5 minut później, po akcji z Grosickim umieścił piłkę w siatce.

- Brawa należą się całemu zespołowi. Szkoda chociażby, że swojego bardzo dobrego występu golem nie udokumentował Kamil Grosicki - powiedział Frankowski.

Lechia zdołała się odgryźć. W 88 minucie Marko Bajić popisał się fantastycznym uderzeniem z rzutu wolnego. 1:1 i zrobiło się gorąco, ale tylko na trochę. Jaga nie dała sobie wydrzeć awansu.

Po ostatnim gwizdku sędziego na trybunach zapanowała wielka radość. Prawdziwa feta będzie mieć miejsce 22 maja w Bydgoszczy. Wszyscy wierzymy, że żółto-czerwoni po raz pierwszy w historii sięgną po Puchar Polski.

A w finale rywalem Jagiellonii będzie Pogoń Szczecin. "Portowcy" sprawili sensację, eliminując Ruch Chorzów. Wczoraj pierwszoligowcy zremisowali na własnym stadionie z "niebieskimi" 0:0. Przed miesiącem w Chorzowie było 1:1 i to Pogoń oszalała we wtorek ze szczęścia. Po raz ostatni drużyna z zaplecza ekstraklasy wystąpiła w finale Pucharu Polski w 1998 roku. Było to Aluminium Konin, które uległo po dogrywce 3:5 Amice Wronki.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 1:1 (0:0)
Bramki: 1:0 - Frankowski 73, 1:1 - Bajić 88.
Jagiellonia: Gikiewicz - Lewczuk, Skerla, Cionek, Norambuena - Jezierski (66 Frankowski), Hermes (990 Zawistowski), Grzyb, Bruno, Lato - Grosicki (76 Burkhardt).
Lechia: Kapsa - Kaczmarek, Bąk, Kozans, Mysona - Nowak (59 Buzała), Surma, Pietrowski (73 Bajić), Lukjanovs - Dawidowski, Wiśniewski (59 Rogalski).
Żółte kartki: Bruno, Cionek (Jagiellonia), Surma, Pietrowski, Kapsa (Lechia). Sędziował: Tomasz Mikulski (Lublin). Widzów: 6000.
Pierwszy mecz: 2:1. Awans: Jagiellonia.

Pogoń Szczecin - Ruch Chorzów 0:0
Pierwszy mecz: 1:1. Awans: Pogoń.