Jajka z kodem "3" pochodzą od kur bez dziobów! Sprawdź co kupujesz

SUZaktualizowano 
Nie powinny się w nim znaleźć jajka oznaczone trójką. Kury, które je zniosły zamyka się w ciasnych klatkach i obcina im się dzioby.

Postanowiliśmy rozszyfrować oznaczenia na jajkach. W wielkanocnym koszyczku z pewnością nie powinno znaleźć się jajko z trójką.

Pod cyframi kryje się sposób hodowli kur. I tak jajka oznaczone cyfrą 3 pochodzą od kur hodowanych w sposób klatkowy, 2- ściółkowy, 1 - od kur hodowanych w sposób wolnowybiegowy. Najbardziej ekologiczne są jajka z zerem.Owe cyfry to wymóg Unii Europejskiej. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę co oznaczają.

Jajka z trójką oznaczają, że kury, które je zniosły hodowane są w niewielkich klatkach po kilka sztuk. Panuje tam ogromny ścisk. Kury praktycznie nie mogą się ruszać. Aby zapobiec agresji obcina im się dzioby. Dodatkowo otępiane są przez sztuczne światło. Przez warunki w jakich są hodowane żyją krótko.

Jajka z zerem pochodzą od szczęśliwych kur wiejskich. Owe kury spędzają dzień na bieganiu po podwórku, poszukiwaniu robaków. Kury produkujące jajka z trójką nie mają już tak szczęśliwego życia. Karmione są nie soczystymi robakami a karmą. Nieźle mają również kury znoszące jajka oznaczone numerem 1, które wychodzą czasem na podwórko. Jajka z dwójką znoszą kury mające włąsną grzędę i ściółkę. Na spacer nie mogą jednak liczyć.

Jajka oznaczone trójką cieszą się ogromnym popytem. Konsumenci kupując je rzadko zastanawiają się z jakiej hodowli pochodzą i czy jest to żywność ekologiczna. Przed wielkanocą warto się porządnie zastanowić czy w naszym koszyczku znajdzie się jajko z trójką.

Ponadto na skorupce możemy znaleźć informacje oznaczające nie tylko sposób hodowli. Kod państwa członkowskiego Unii Europejskiej (np. PL), w którym znajduje się zakład produkujący jajka. Także oznaczenia zakładu, na który składają się: kod województwa (dwie cyfry), kod powiatu (dwie cyfry), kod zakresu działalności (dwie cyfry) oraz kod firmy w danym powiecie (dwie cyfry). Istnieje również oznaczenie wagowe: XL - jajka bardzo duże: 73 g i więcej, L - duże, od 63g do 73 g, M - średnie: od 53 g do 63 g oraz S - małe, poniżej 53 g.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ola

to o czym pisze autor to nie jest hodowla, tylko CHÓW !!

U
Uwa
W dniu 11.04.2009 o 02:52, ~WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL~ napisał:

ODPISALEM NA SERIO ALE WIDZE ZE "UWA' TO ŻAŁOSNA ANONIMOWA ...... A KIM TY JESTES I CO TY ZROBIŁAS? MOZE KRADNIESZ KASE PODATNIKA JAK WIEKSZOSC PSEUDOPOZARZADOWYCH FUNDACJI DLATEGO CZEPIASZ SIE PRAWDZIWYCH EKOLOGÓW KTÓRZY PRZESZKADZAJA WŁADZOM ?To co wkleiłeś to nie konkretne działania ale postulaty. Takie postulaty może napisać każdy i wklejać je na fora internetowe. Piszesz:
- Tity na tory – to w twoim przypadku puste hasło, co zrobiłeś, aby przenieść część ruchu drogowego na wagony taboru kolejowego? Poza hasłem zaproponowałeś jakieś kompleksowe rozwiązanie?
- Lotnisko – tylko Krywany oferują najmniejszą uciążliwość dla środowiska, jeśli chcesz oprotestowywać lotnisko w Krywlanach to gdzie ono ma być, w Topolanach między Puszczą Białowieską a Knyszyńską?
- Opera – skwer zieleni przy Ratuszu, co zrobiłeś aby nie dopuścić do wycinki? Niewiele biorąc pod uwagę, że nie ma już tych drzew.
- Pomoc poszkodowanym – to jest prześmieszny argument, wyciąganie kasy od firm nazywasz bardzo zgrabnie.
- Program tworzenia dróg rowerowych – zaprezentuj ten program opracowany przez Ciebie, chętnie się z nim zapoznam.
- Przeciwdziałanie wypadkom drogowym ze zwierzętami – podaj miejsca/drogi gdzie na Twój wniosek GGDKIA wprowadziła zabezpieczenie typu „wilcze oczy”. Podszywasz się chłopie pod pomysły Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk i do tego kopiujesz materiały firmy APM z Bielsko Białej - mam nadzieję, że masz ich zgodę.
- Wegetarianizm – na pewno jesteś wegetarianinem? słyszałem, że ktoś widział Cię jak jadłeś kebaba na mieście, możliwe że to pogłoski, ale chciałbym abyś publicznie się zdeklarował czy jesteś wegetarianinem, jaroszem, weganinem, fruktarianem…
Podsumowując niestety zrobiłeś to co zwykle: wkleiłeś spam nie na temat. Proszę w dalszym ciągu o przytoczenie realnych dokonań twojej organizacji na rzecz ochrony przyrody w Polsce, bo na razie nie podałeś, choć jednego przykładu za który można by Ci dziękować.
M
MILOSZ
W dniu 11.04.2009 o 02:52, ~WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL~ napisał:

DLATEGO CZEPIASZ SIE PRAWDZIWYCH EKOLOGÓW KTÓRZY PRZESZKADZAJA WŁADZOM ?

~WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL~
W dniu 10.04.2009 o 20:41, Uwa napisał:

prosiłem cię o przytoczenie twoich zasług w aspekcie ochrony przyrody a ty wklejasz spam. Proszę o wypisanie w punktach - treściwie i w skrócie dokonań twojego stowarzyszenia.Po drugie nie odpisuj sam sobie przeciw argumentów pod nickiem NORMALNY bo to żenujące.ODPISALEM NA SERIO ALE WIDZE ZE "UWA' TO ŻAŁOSNA ANONIMOWA ...... A KIM TY JESTES I CO TY ZROBIŁAS? MOZE KRADNIESZ KASE PODATNIKA JAK WIEKSZOSC PSEUDOPOZARZADOWYCH FUNDACJI DLATEGO CZEPIASZ SIE PRAWDZIWYCH EKOLOGÓW KTÓRZY PRZESZKADZAJA WŁADZOM ?
k
kogut

ot i enigme rozszyfrowali!

U
Uwa

Kosno prosiłem cię o przytoczenie twoich zasług w aspekcie ochrony przyrody a ty wklejasz spam. Proszę o wypisanie w punktach - treściwie i w skrócie dokonań twojego stowarzyszenia.
Po drugie nie odpisuj sam sobie przeciw argumentów pod nickiem NORMALNY bo to żenujące.

N
NORMALNY
W dniu 10.04.2009 o 19:04, WWW.TIRYNATORY.PL napisał:

MIĘSOŻERCY WYMIERAJA JAK DINOZAURY!JEDZĄC SAMO MIĘSO CHUDNIESZ I UMIERASZ Z BRAKU WITAMIN PO 2 TYGODNIACH NIE JEDZĄC MIĘSA ŻYJESZ DŁUGO I ZDROWO =WIESZ CO JEST ZDROWĄ DIETĄ? SZPITALE PEŁNE CHORYCH OD MIĘSA I ZDROWSI WEGETARIANIE= TO PRAWDA03.02.2006 r. Gazeta Wyborcza Wegetarianie górą Jak kotlety niszczą DNA naszych komórek Częste jedzenie czerwonego mięsa niszczy DNA komórek wyściełających nasz układ pokarmowy. Tym samym zwiększa ryzyko nowotworu żołądka, dwunastnicy i jelita - twierdzą brytyjscy uczeni z CambridgeWYKARMIC AZ 60 ZDOWSZYCH WEGETARIAN ALBO TYLKO 2 WIECZNIE CHORYCH MIĘSOŻERCOW DLATEGO MIĘSO=GŁÓD! NA 1 KG MIESA POTRZEBA AZ 10 KG ROSLIN 1000 LITRÓW WODY 100 LITROW ROPY DLATEGO MIESO =ZANIECZYSZCZENIE WODY SRODOWISKA EROZJA GLEBY PUSTYNNIE WYCINANIE LASÓWBZDURA. JEST PRAWDA, PRAWDA I G.WNO PRAWDA. A TU JEST TYLKO G.WNO PRAWDA. ALE JAK SIĘ KTOŚ POWOŁUJE NA GAZETĘ WYBORCZĄ I NIEZNANYCH UCZONYCH Z CAMBRIDGE, TO MOŻE NAPISAĆ TYLKO BZDURY. ALE CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ PO LUDZIACH NIE SPOŻYWAJĄCYCH MIĘSA, NIEDOŻYWIONYCH, POZBAWIONYCH NIEZBĘDNYCH DLA ORGANIZMU WITAMIN I AMINOKWASÓW EGZOGENNYCH, KTÓRYCH NIE MOŻE WYTWORZYĆ NASZ ORGANIZM I KTÓRE NIE WYSTĘPUJĄ W ŻADNYCH ROŚLINACH. ILE LUDZKICH TRAGEDII SPOWODOWAŁO TO NIEROZTROPNE ODŻYWIANIE. ZGODA, POWIECIE ŻE MOŻNA NIEDOBÓR WITAMIN SUPLEMENTOWAĆ /UZUPEŁNIAĆ/ SZTUCZNYMI WITAMINAMI I AMINOKWASAMI. ALE TO NIE JEST NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE DLA NASZEGO ZDROWIA I ŚRODOWISKA NATURALNEGO. HODOWLA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH PRZYCZYNIA SIĘ DO OCHRONY PRZYRODY, ZWIERZĘTA NIE KONKURUJĄ Z NAMI O POKARM ROŚLINNY, GDYŻ SPOŻYWAJĄ TRAWY Z PASTWISK, SŁOMĘ , A WIĘC POKARM CAŁKOWICIE NIEJADALNY PRZEZ LUDZI. WYKARMIENIE CAŁEJ LUDZKOŚCI WYŁĄCZNIE POKARMEM ROŚLINNYM - GŁOWNIE ZBOŻA- W KRÓTKIM CZASIE SPOWODOWAŁOBY BRAK GRUNTÓW ORNYCH I GLOBALNY GŁOD MILIONÓW OSÓB NA ŚWIECIE. DOBRYM PRZYKŁADEM DEWASTACJI PRZYRODY BYŁ ZAKAZ CHOWU BYDŁA NA BAGIENNYCH ŁĄKACH NAD NARWIĄ, CO W KONSEKWENCJI SPOWODOWAŁO ZARASTANIE TYCH TERENÓW PRZEZ WYSOKIE TRAWY I KRZEWY I W KONSEKWENCJI UTRUDNIŁO ROZRÓD I ZAKŁADANIE GNIAZD PRZEZ RÓŻNORODNE PTAKI BAGIENNE. PRÓBUJE SIĘ TO NAPRAWIĆ PRZEZ WYKASZANIE TYCH TERENÓW PRZEZ OCHOTNIKÓW, ALE Z MIERNYM SKUTKIEM. JEST TAKIE DOBRE POWIEDZENIE: był las nie było nas. nie będzie nas będzie las. ALE DODAM,ŻE NIE BYŁO WTEDY EKOLOGÓW. TERAZ NIE JESTEM PEWIEN, CZY TO POWIEDZENIE SIĘ SPEŁNI. APEL DO POLSKICH EKOLOGÓW : DBAJCIE O PRZYRODĘ, ALE DBAJCIE TAKŻE O LUDZI, KTÓRZY SĄ PRZECIEŻ CZĄSTKĄ TEJ PRZYRODY. INACZEJ SIĘ NIE DA.
U
Uwa
W dniu 10.04.2009 o 14:24, WWW.ZIELONI.FREE.PL napisał:

KURCZAKI - PTASIA GRYPA TO NIE PRZYPADEK...Kolego Kosno sam jestem ekologiem więc popieram ludzi o takich poglądach. Jednak Ciebie pojmuję jako osobę, która z blokowania inwestycji zrobiła sobie sposób na życie i utrzymanie. Kokosów na tym nie robisz ale na życie starcza. Chciałbym się do Ciebie przekonać i byłbym wdzięczny jeśli przytoczyłbyś swoje działania, które uratowały choć fragment naszej ginącej przyrody. Może zmienię o Tobie zdanie.
U
Uwa
W dniu 10.04.2009 o 15:25, Gość napisał:

DO ZIELONEGO! Sąsiad nie pił alkoholu,bzdury piszesz kolo, Internet daje Ci poczucie braku odpowiedzialności więc wymyślasz sobie historyjki bez pokrycia
U
Uwa
W dniu 10.04.2009 o 14:24, WWW.ZIELONI.FREE.PL napisał:

KURCZAKI - PTASIAwreszcie coś konstruktywnego, byle byś teraz tego tekstu nie kopiował miliony razy we wszystkich możliwych miejscach
swoją drogą mam nadzieje, że jesteś wegetarianinem?
G
Gość

DO ZIELONEGO! Sąsiad nie pił alkoholu, nie jadł mięsa, nie palił. Generalnie żył jak to jest według ciebie ekologicznie. I wiesz co? W wieku 35 lat zginął w wypadku. Został potrącony na przejściu przez drugiego ekologa. Kolegę od wieszania się na drzewach. Po sekcji zwłok okazało sie ze i tak nie pożyłby długo, miał raka przewodu pokarmowego. Moi rodzice odżywiają się niezdrowo, tato golonka, seta, nalewki na miodzie. Mama lubi soloną słoninę. Czasami haka wypije, od święta. Tato ma 92lata, mama 87 lat i co ty na to? to co napisze jest brutalne, ale w rodzinie mamy było 11-cioro rodzeństwa, przeżyła 6-cioro u taty podobnie. Naturalna selekcja. W ciąży nikt nie chodził do lekarza, a porody odbierała wioskowa babka. I proszę mi tutaj bez inwektyw. Ja mam 67 lat i czuję się bardzo dobrze. U lekarza byłem 3 słownie (trzy) razy. sprawy chirurgiczne. Do udowodnienia w książeczce ubezpieczeniowej.

G
Gość

Zielony? Co ty jesz że jesteś taki powalony. Szkoda jest z tobą polemizować. Jesteś synem wiatru i kurzu.

M
MILOSZ
W dniu 10.04.2009 o 14:15, ~WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL~ napisał:


A co ty możesz o prawdziwych jajkach wiedzieć jak u Ciebie same ZBUKI!
U
Uwa
W dniu 10.04.2009 o 12:34, Gość napisał:

nie powinny ?- jak będę miał 3 z przodu przy wypłacie to jajek z 3 nie kupie a jak czytam takie artykuły to mi się wydaje że redaktorzy nie tylko dziobów nie mają ale i mózgówgdy widzę takie pseudo wypowiedzi zastanawiam się po co dany osobnik zabiera głos, skoro sensownie nie umie się wypowiedzieć, tylko po to aby coś napisać? napisz z sensem gościu, włóż minimum wysiłku aby ludzie mogli zrozumieć co starasz się przekazać
U
Uwa
W dniu 10.04.2009 o 14:15, ~WWW.ZIELONI.REPUBLIKA.PL~ napisał:

WOLĘoczywiście tylko tego durnia brakowało
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3