Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dobrze oświetlić łazienkę

.
Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do łazienki, jeśli chcemy, aby było nie tylko podstawowym źródłem światła, ale też ostateczną oprawą aranżacji całej łazienki, podkreślało jej styl i klimat i tworzyło atmosferę spokoju i relaksu? Nie jest to zadanie łatwe i niejednokrotnie wymaga wręcz fachowej wiedzy. Dlatego warto na początek zapoznać się z kilkoma podstawowymi radami, zanim zabierzemy się do tego złożonego zadania.

Jaki rodzaj światła do łazienki?

W większości łazienek potrzebne jest więcej niż jedno źródło światła. Wynika to z tego, że czasem potrzebujemy oświetlić równomiernie całe pomieszczenie, jak na przykład podczas zwykłego porannego krzątania się po łazience, a czasem wykonujemy różne precyzyjne czynności, przy których potrzeba więcej światła w jednym punkcie, jak chociażby podczas golenia czy wykonywania makijażu. Co więcej - światło ogólne, najczęściej zamontowane pośrodku sufitu, nie powinno być tego samego rodzaju, co światła punktowe.

Oświetlenie ogólne

W łazienkach lampy wiszące są zwykle dość niepraktyczne, gdyż jest to pomieszczenie z natury niewielkie i wszelkiego rodzaju żyrandole łatwo potrącić, ochlapać czy w inny sposób uszkodzić. Lepiej więc zdecydować się na oświetlenie w formie plafonów sufitowych bądź opraw LED. Jeśli źródło światła jest wystarczająco mocne, czasem wystarczy jedno umieszczone centralnie na suficie, ale równie dobrym rozwiązaniem jest punktowe rozmieszczenie ich większej ilości na całej powierzchni sufitu lub na ścianach. Ciekawym wyjściem jest zastosowanie halogenów, które dają łagodne, rozproszone światło, choć mogą zniekształcać nieco barwy odbicia w lustrze. Zakłada się, że na łazienkę o powierzchni sześciu metrów powinno przypadać światło dające łącznie moc 75 W.

Oświetlenie funkcjonalne

Jest to oświetlenie, które powinno być zamontowane wszędzie tam, gdzie będziemy potrzebować doświetlić niewielkie powierzchnie. Szczególną uwagę powinniśmy w tym przypadku zwrócić na lustro i umywalkę, które jest nieraz punktem centralnym łazienki - to tu odbywa się robienie makijażu przez panie i golenie twarzy przez panów niemal każdego ranka. Możemy się zdecydować na kinkiety, plafoniery czy nawet zwisające lampki, ważne jest za to, aby były nierażące w oczy, dawały światło rozproszone i nie zniekształcały barw bądź nie rzucały cieni na twarz. Podczas zakupu żarówek przyjrzyjmy się wskaźnikowi oddawania barw - powinien być poniżej 80. Najlepiej sprawdzą się najczęściej dwa źródła światła umieszczone po bokach lustra. Jeśli chcemy zamontować listwy z diodami LED, bezpieczniej będzie ukryć je za górną krawędzią lustra, gdyż zwykle dają światło ostre i oślepiające.
Przy oświetleniu funkcjonalnym rozważyć można również oświetlenie bezpośrednio nad wanną bądź kabiną prysznicową, jednak należy pamiętać o odpowiedniej szczelności klosza, który powinien być typowo przeznaczony do użytkowania w pomieszczeniach mokrych.

Oświetlenie dekoracyjne

Przy odpowiednim doborze oświetlenie można przemienić zwykłą łazienkę w luksusowy pokój kąpielowy. Niech to pomieszczenie stanie się oazą relaksu i odprężenia po ciężkim dniu. Dodatkowo światła dekoracyjne są ostatecznym elementem wystroju łazienki - mogą ją optycznie powiększać, zmieniać nastrój, rozjaśniać czy dzielić na strefy. W tym celu sprawdza się zastosowanie świateł ukrytych za osłonami, zamontowanych na brzegach wanny czy wręcz w podłodze. Należy być jednak ostrożnym przy wyborze kolorowych kloszy, gdyż mogą dać efekt odwrotny do zamierzonego i sprawić, że nasza łazienka wyda się mała, ciasna i ciemna.

Uwagi techniczne przy wybieraniu oświetlenia łazienkowego

Wspomniany wcześniej wskaźnik oddawania barw to tylko jeden z parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wybieraniu oświetlenia do łazienki. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ochronę przed wilgocią, gdyż prąd i woda to połączenie, które może okazać się śmiertelne. Oprawy lamp w łazience powinny wykazywać podwyższoną szczelność - w tym celu musimy zwrócić uwagę na stopień ochrony IP, który powinien być nie mniejszy niż 44. Również wszelkie lampy zasilane prądem powyżej 230 W są bardzo złym pomysłem, więc zapomnijmy o doświetlaniu wanny wolnostojącą lampą z salonu. Gniazda elektryczne z kolei nie powinny być blisko źródeł wody, minimalna odległość to 60 cm, i również powinny posiadać wysokie stopień ochrony IP.

Podsumowując, najważniejsze parametry, które powinny być uwzględnione w projekcie oświetlenia łazienkowego, to:
• stopień ochrony IP - dla urządzeń umieszczonych blisko źródeł wody min. IPX4, dla tych odrobinę dalej - IPX5
• moc prądu - absolutnie nie większa niż 230 W, a zalecane to 75 W na całą sześciometrową łazienkę
• rozmieszczenie gniazd elektrycznych - minimalna odległość od źródła wody to 60 cm

Jak więc widać, wybór oświetlenia łazienkowego jest sprawą skomplikowaną, wymagającą przemyślenia i odpowiedniego planu, jednak dobrze wykonany może pełnić wiele różnych funkcji i sprawić, że łazienka stanie się najbardziej przytulnym i relaksującym pomieszczeniem w całym mieszkaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna