Jak starać się o sanatorium

Ewa Wyrwas
Katarzyna Krupicka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Katarzyna Krupicka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Archiwum
Udostępnij:
Na pytania Czytelników podczas wizyty w naszej redakcji odpowiadała Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału ZUS.

Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą, a przez 30 lat pracowałam na podstawie umowy o pracę. W maju 2017 r. ukończę 55 lat i złożę wniosek o wcześniejszą emeryturę. Nie przystąpiłam do OFE. Wciąż chcę prowadzić działalność i płacić składki od minimalnej podstawy. Czy w takiej sytuacji ZUS zawiesi mi wypłatę emerytury?

- Nie. Przychód osiągnięty przez panią z tytułu działalności pozarolniczej nie spowoduje zawieszenia albo zmniejszenia wysokości świadczenia. Proszę jednak pamiętać, że po przyznaniu wcześniejszej emerytury musi pani rozliczać się z przychodu osiągniętego w czasie prowadzenia działalności gospodarczej.

Ustalone zostały dwa progi przychodu: 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które od 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r. wynoszą - odpowiednio - 2838,60 zł i 5271,60 zł. Ich przekroczenie spowoduje zmniejszenie albo zawieszenie emerytury.

Gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru ustalonej w najniższej wysokości, nie przekracza progu zarobkowego powodującego zmniejszenie albo zawieszenie wypłaty świadczenia. W takim przypadku emerytura będzie wypłacana w pełnej wysokości.

Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, który w przypadku kobiety będzie od 1 października 2017 r. wynosić 60 lat, powinna pani złożyć wniosek o kolejną emeryturę. Wówczas nie będzie pani podlegać zasadom zawieszalności i ZUS nie będzie rozliczał pani z osiąganych przychodów.

Jestem na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 31 grudnia 2018 r. (na choroby narządu ruchu). Chciałbym skorzystać z sanatorium, żeby wrócić do pracy. Czy mi przysługuje?

- Z rehabilitacji może skorzystać każdy, kto pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Warunkiem jest, aby stan zdrowia rokował odzyskanie zdolności do pracy. Dotyczy to również osób ubezpieczonych w ZUS, które nie pobierają żadnych świadczeń, ale są zagrożone utratą zdolności do pracy.

Wniosek może wystawić każdy lekarz, mający prawo wykonywania zawodu. Taki wniosek powinien pan złożyć w placówce ZUS lub za pośrednictwem poczty. Powinien zawierać on imię i nazwisko pacjenta, PESEL, adres zamieszkania, rozpoznanie choroby podstawowej i chorób współistniejących w języku polskim oraz informację, czy pacjent rokuje powrót do pracy po przeprowadzonej rehabilitacji. Ośrodki rehabilitacyjne są na terenie całej Polski, w tym w wielu miejscowościach uzdrowiskowych.

Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS w oddziale ZUS. Dzieje się to na wniosek lekarza prowadzącego, podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, podczas orzekania w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych albo o okolicznościach, uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Zawiadomienie o skierowaniu otrzymuje się bezpośrednio w oddziale ZUS lub pocztą. Zawiera ono termin rehabilitacji, adres ośrodka rehabilitacyjnego i najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu rehabilitacyjnego w ośrodku. Turnus trwa 24 dni robocze. ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji, łącznie z m.in. kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie