MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak starać się o sanatorium

Ewa Wyrwas
Katarzyna Krupicka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Katarzyna Krupicka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Archiwum
Na pytania Czytelników podczas wizyty w naszej redakcji odpowiadała Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału ZUS.

Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą, a przez 30 lat pracowałam na podstawie umowy o pracę. W maju 2017 r. ukończę 55 lat i złożę wniosek o wcześniejszą emeryturę. Nie przystąpiłam do OFE. Wciąż chcę prowadzić działalność i płacić składki od minimalnej podstawy. Czy w takiej sytuacji ZUS zawiesi mi wypłatę emerytury?

- Nie. Przychód osiągnięty przez panią z tytułu działalności pozarolniczej nie spowoduje zawieszenia albo zmniejszenia wysokości świadczenia. Proszę jednak pamiętać, że po przyznaniu wcześniejszej emerytury musi pani rozliczać się z przychodu osiągniętego w czasie prowadzenia działalności gospodarczej.

Ustalone zostały dwa progi przychodu: 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które od 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r. wynoszą - odpowiednio - 2838,60 zł i 5271,60 zł. Ich przekroczenie spowoduje zmniejszenie albo zawieszenie emerytury.

Gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru ustalonej w najniższej wysokości, nie przekracza progu zarobkowego powodującego zmniejszenie albo zawieszenie wypłaty świadczenia. W takim przypadku emerytura będzie wypłacana w pełnej wysokości.

Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, który w przypadku kobiety będzie od 1 października 2017 r. wynosić 60 lat, powinna pani złożyć wniosek o kolejną emeryturę. Wówczas nie będzie pani podlegać zasadom zawieszalności i ZUS nie będzie rozliczał pani z osiąganych przychodów.

Jestem na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 31 grudnia 2018 r. (na choroby narządu ruchu). Chciałbym skorzystać z sanatorium, żeby wrócić do pracy. Czy mi przysługuje?

- Z rehabilitacji może skorzystać każdy, kto pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Warunkiem jest, aby stan zdrowia rokował odzyskanie zdolności do pracy. Dotyczy to również osób ubezpieczonych w ZUS, które nie pobierają żadnych świadczeń, ale są zagrożone utratą zdolności do pracy.

Wniosek może wystawić każdy lekarz, mający prawo wykonywania zawodu. Taki wniosek powinien pan złożyć w placówce ZUS lub za pośrednictwem poczty. Powinien zawierać on imię i nazwisko pacjenta, PESEL, adres zamieszkania, rozpoznanie choroby podstawowej i chorób współistniejących w języku polskim oraz informację, czy pacjent rokuje powrót do pracy po przeprowadzonej rehabilitacji. Ośrodki rehabilitacyjne są na terenie całej Polski, w tym w wielu miejscowościach uzdrowiskowych.

Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS w oddziale ZUS. Dzieje się to na wniosek lekarza prowadzącego, podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, podczas orzekania w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych albo o okolicznościach, uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Zawiadomienie o skierowaniu otrzymuje się bezpośrednio w oddziale ZUS lub pocztą. Zawiera ono termin rehabilitacji, adres ośrodka rehabilitacyjnego i najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu rehabilitacyjnego w ośrodku. Turnus trwa 24 dni robocze. ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji, łącznie z m.in. kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna