Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak stworzyć rodzinę zastępczą

opr. es
Sylwia Pierścieniak
Sylwia Pierścieniak Archiwum
Na pytania naszych Czytelników odpowiada Sylwia Pierścieniak z MOPR w Białymstoku.

Razem z żoną chcielibyśmy stworzyć rodzinę zastępczą. Mieszkamy w Białymstoku. Gdzie możemy uzyskać informacje na ten temat? Jakie warunki musimy spełniać, żeby być rodzicami zastępczymi?

Jeśli są Państwo zainteresowani założeniem rodziny zastępczej, powinni Państwo przede wszystkim skontaktować się z Zespołem do Spraw Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku przy ul. Białej 13/33, tel. 85 741-04-96. Tam uzyskają Państwo wszelkie informacje, dotyczące procedury przygotowawczej i kwalifikacyjnej.

Formy rodzinnej pieczy zastępczej:

1. Rodziny zastępcze

* spokrewnione - opiekę nad dzieckiem sprawują wstępni (dziadkowie, pradziadkowie) lub rodzeństwo dziecka;

* niezawodowe - dzieckiem opiekują się dalsi krewni lub osoby z nim niespokrewnione;

* zawodowe, w tym pełniące funkcję pogotowia rodzinnego i specjalistyczne, które otrzymują wynagrodzenie za pełnienie swojej funkcji.

2. Rodzinne domy dziecka

Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka mogą tworzyć małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, którzy spełniają warunki zawarte w art. 42 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a mianowicie: dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej; władza rodzicielska nie została im ograniczona ani odebrana; wypełniają obowiązek alimentacyjny; nie są ograniczone w zdolnościach do czynności prawnych; są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa; przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; zapewnią warunki bytowe i mieszkaniowe, umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb; nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo; w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.

Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodziny zastępczej niezawodowej, po skontaktowaniu się z Zespołem ds. Pieczy Zastępczej, zostają objęte procedurą, która obejmuje:

- złożenie w MOPR odpowiednich dokumentów (m.in. oświadczeń, dotyczących władzy rodzicielskiej, obowiązku alimentacyjnego, zdolności do czynności prawnych, niekaralności, zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia;

- spotkanie z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej/pracownikiem socjalnym w miejscu zamieszkania kandydata;

- badanie psychologiczne;

- wywiad pedagogiczny;

- skierowanie na szkolenie;

- szkolenie;

- ostateczną kwalifikację.

Szkolenie podstawowe dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej prowadzone jest w oparciu o Program „PRIDE: Rodzinna opieka zastępcza”, zatwierdzony przez MPiPS. Trwa 54 godz. dydaktyczne, obejmuje też wizyty domowe trenerów w miejscu zamieszkania uczestników szkolenia. Organizator rodzinnej pieczy zastępczej zapewnia kandydatom możliwość odbycia 10-godzinnych praktyk. Szkolenie prowadzą wykwalifikowani i doświadczenie trenerzy Programu „PRIDE”.

Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna