Jak wyjechać do sanatorium na NFZ? Od 15 czerwca będzie to znowu możliwe. Jakie wymogi trzeba spełnić w dobie koronawirusa? Sprawdź!

Urszula Ludwiczak
Urszula Ludwiczak
Od 15 czerwca znowu możliwe wyjazdy do sanatorium
Od 15 czerwca znowu możliwe wyjazdy do sanatorium 123RF
Udostępnij:
Od 15 czerwca sanatoria wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ będą mogli je rozpocząć lub kontynuować, w przypadku gdy byli zmuszeni przerwać kurację z powodu pandemii. Trzeba będzie jednak spełnić określone wymogi. To m.in. negatywny test na koronawirusa. W woj. podlaskim dotyczy to ponad 1200 osób.

Już 15 czerwca sanatoria otwierają się ponownie na kuracjuszy. Z leczenia będą mogli skorzystać pacjenci, którzy przerwali kurację lub jej nie odbyli z powodu epidemii koronawirusa. Do sanatorium na NFZ pojechać też będą mogli ci, którym wypada termin leczenia po 15 czerwca i go dotąd nie odwołali.

  • Leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego w oddziale wojewódzkim NFZ skierowania będzie przysługiwać tym pacjentom, którzy:
  • mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca - realizacja odbywa się na podstawie tego skierowania,
  • mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca,
  • musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii (turnus leczniczy trwał poniżej 15 dni),
  • oraz kolejnym pacjentom oczekującym na rozpoczęcie leczenia.

Sanatorium na NFZ dla 1200 Podlasian

- W grupie, która ma skierowanie do sanatorium w terminie po 15 czerwca i nie wycofała skierowań w obawie przed pandemią jest nieco ponad 20 osób - mówi Izabela Bołtruczuk z podlaskiego oddziału NFZ. - Osób, które z powodu pandemii nie pojechały do sanatorium w okresie między 14 marca a 14 czerwca jest ok. 1500. Tylko 400 z nich nie zwróciło nam skierowań, mają czas do 31 lipca. 1200 zwróciło i nie pojechało oraz 20 kilka które nie wycofały skierowań. Jest też grupa osób, którym koronawirus przerwał pobyt. Ale z dokończenia turnusu będą mogły skorzystać tylko te osoby, które mają do dokończenia więcej niż 7 dni.

Osoby, którym do dokończenia turnusu w sanatorium zabrakło mniej niż tydzień, nie będą już miały takiej możliwości.
Skierowania osób, które przerwały pobyt w sanatorium, są już w uzdrowiskach, dlatego termin dokończenia turnusu z poszczególnymi kuracjuszami ustalany jest już przez te placówki. Taki turnus uzupełniający nie może zacząć się później niż 30 września br.

Ważne: Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Przed wyjazdem do sanatorium trzeba wykonać test na koronawirusa

Testy będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia w sanatorium w punktach pobrań zwanych drive-thru. Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Jak podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ – o tym, gdzie wykonać takie badanie pacjenta poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ. Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których osoba oczekująca na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego, będzie mogła poddać się badaniu.

Każda osoba dostanie od nas lada dzień list, w którym będzie wytłumaczone krok po kroku, co robić - mówi Izabela Bołtruczuk.

Wynik testu przed wyjazdem do sanatorium przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - sanatorium potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Szczegółowe informacje oraz adresy punktów pobrań, w których można wykonać test, dostępne są na stronie podlaskiego oddziału NFZ oraz pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800- 190- 590.

Zobacz też:Do sanatorium bez kolejki i na NFZ 2020. To możliwe. Sprawdź jak wyjechać w ciągu 14 dni

  • Ważne wskazówki dla pacjentów:
  • każdy, kto po 15 czerwca wyjedzie do sanatorium dostanie w najbliższych dniach list od NFZ – w liście będą wszelkie instrukcje postępowania, nie trzeba teraz kontaktować się z NFZ, to niczego nie przyspieszy
  • każdy, kto dostanie list z informacją o wyjeździe do uzdrowiska 6 dni przed wyjazdem musi wykonać test na obecność koronawirusa
  • negatywny wynik testu będzie „przepustką” na wyjazd do sanatorium
  • test będzie bezpłatny, należy go wykonać w mobilnym punkcie pobrań, wystarczy mieć dowód tożsamości i numer PESEL

Zobacz także:12 mobilnych punktów do badań na koronawirusa. Są przy szpitalach w całym województwie podlaskim. Sprawdź gdzie jest najbliższy. LISTA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie