Spis treści
Wyniki rekrutacji na studia. Kiedy są?
Przyszli studencki z niecierpliwością czekają na wyniki rekrutacji na studia. Pierwsza tura już się zakończyła. Niektóre uczelni przekazały już informacje, czy dana osoba została zakwalifikowana. Wszystko odbywa się przez system IRK. Podajemy terminy ogłoszenia wyników rekrutacji na studia na poszczególnych uczelniach:
- Uniwersytet Jagielloński: 15 lipca 2022;
- Uniwersytet Warszawski: 19 lipca 2022;
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 18 lipca 2022;
- Politechnika Warszawska: 11 lipca 2022;
- Politechnika Wrocławska: 11 lipca 2022;
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie: 12 lipca 2022;
- Politechnika Gdańska: 14 lipca 2022;
- Gdański Uniwersytet Medyczny: 15 lipca 2022.
Rekrutacja na studia 2022. Podajemy terminy
Rekrutacja na studia rozpoczęła się już w maju. Nie ma jednak jednego harmonogramu dla wszystkich szkół wyższych. Konkretne uczelnie same ustalają terminy rekrutacji na studia. Zazwyczaj zapisy zaczynają się w maju lub czerwcu. Poniżej podajemy terminy rekrutacji na najbardziej znanych uczelniach w kraju:
- Uniwersytet Warszawski: od 6.06.2022 do 5.07.2022 (studia stacjonarne), od 6.06.2022 do 12.09.2022 (studia niestacjonarne)
- Uniwersytet Jagielloński: od 1.06.2022 do 5.07.2022
- Politechnika Warszawska: do 6.07.2022 (kierunki prowadzone w Warszawie) i do 13.07.2022 (kierunki prowadzone w Płocku)
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 1.06.2022 do 11.07.2022
- Politechnika Wrocławska: od 16.05.2022
Warto jednak odwiedzić stronę konkretnej uczelni i dowiedzieć się, jakie są terminy rekrutacji na studia.
Jak zapisać się na studia? Etapy i zasady rekrutacji
Obecnie rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną. Osoby, które chcą rozpocząć naukę na uczelniach wyższych muszą w odpowiednim terminie zarejestrować się w systemie IRK, wprowadzić wymagane dane, a po wynikach rekrutacji dostarczyć dokumenty do wybranej szkoły wyższej. Oto poszczególne etapy rekrutacji na studia:
- Rejestrujemy się w systemie IRK (lub ERK czy IR – w zależności od konkretnej uczelni). Postępujemy zgodnie z instrukcją. W formularzu należy podać: imię i nazwisko, PESEL, płeć, datę i miejsce urodzenia, narodowość, obywatelstwo, adres zameldowania, adres do korespondencji, telefon kontaktowy oraz e-mail. Zwróćmy uwagę, czy prawidłowo podaliśmy PESEL, bo on jest tutaj kluczowy.
- Następnie wprowadzamy także wyniki matury. Przypomnijmy, że pojawiły się one 5 lipca 2022 roku. Uzupełniamy pola: nazwa szkoły, rok ukończenia nauki, numer świadectwa maturalnego oraz data i miejsce wystawienia świadectwa. Poza tym zaznaczamy kierunki studiów, które nas interesują. W niektórych przypadkach będzie należało podać również specjalność. Pamiętajmy także, by określić rodzaj studiów (stacjonarne/niestacjonarne; studia I stopnia, studia II stopnia).
- Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty rekrutacyjnej. Nie róbmy tego na ostatnią chwilę, dlatego że zaksięgowanie płatności może chwilę potrwać.
- Dokładnie sprawdźmy, czy wszystkie dane w formularzu zostały poprawnie wprowadzone.
- Po jakimś czasie w systemie rekrutacyjnym powinna pojawić się informacja na temat zakwalifikowania lub niezakwalifikowania na studia, a także liczba punktów uzyskana w procesie rekrutacyjnym.
- Ostatni krok to składanie dokumentów na studia. Zazwyczaj uczelnie wymagają, by donieść: oryginał lub odpis świadectwa maturalnego, zdjęcia (trzy fotografie), dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej i kserokopię dowodu osobistego. Dobrze jest zapoznać się z informacją, jakie dokumenty są wymagane na konkretnym kierunku i uczelni, bo w zależności od tego, do jakiej szkoły wyższej chcemy pójść, mogą się one różnić.
Dodatkowa rekrutacja na studia
Dodatkowa rekrutacja na studia, czyli tzw. druga tura to szansa dla osób, które powtarzają niezdaną maturę, nie zostały przyjęte na wybrany przez siebie kierunek lub nie zdecydowały się w pierwszej turze na wybór konkretnej ścieżki.
Terminy dodatkowej rekrutacji na studia różnią się od siebie w zależności od konkretnych uczelni. Zostaną jednak ogłoszone, w momencie gdy zamknięta zostanie rekrutacja podstawowa. Rekrutacja dodatkowa jest przeznaczona dla wszystkich osób, niezależnie od tego, czy brali udział w rekrutacji podstawowej.
Jak liczyć punkty na studia?
Wielu maturzystów zastanawia się, jak liczyć punkty na studia. Każda ze szkół wyższych ma nieco inny sposób przeliczania punktów. Warto więc zapoznać się z konkretnymi wymaganiami uczelni. Na ich stronach internetowych widnieją progi punktowe. Bardzo często można także znaleźć tam kalkulator punktów na studia. Więcej na temat tego, jak liczyć punkty na studia przeczytacie w poniższym tekście:
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?