Jak zmienić pracę i od czego zacząć w Suwałkach?

Materiał informacyjny Gowork.pl
Stopa bezrobocia w Suwałkach zachowuje stabilny poziom 5,6%, co stanowi wynik porównywalny z ogólnokrajową średnią (wynoszącą 5%). Można stąd zatem wysnuć wniosek, że znalezienie pracy w Suwałkach nie powinno stanowić szczególnie dużego wyzwania, szczególnie w kontekście zmiany pracy, gdy już możemy pochwalić się określonym doświadczeniem zawodowym – niemniej, osoby które dopiero wkraczają na lokalny rynek, również nie powinny martwić się o swoją pozycję. Gdzie najlepiej szukać pracy w Suwałkach? W jakich zawodach odnotowuje się największe deficyty w regionie? Jak zmienić pracę i od czego zacząć w Suwałkach? Czy istnieją jakieś alternatywy dla pracy na etacie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Rynek pracy w Suwałkach – analiza

Biorąc pod uwagę stopę bezrobocia zbliżoną do uśrednionego wyniku całego kraju, trudno się dziwić, że i lista zawodów deficytowych jest w jakimś stopniu standardowa. Dominuje przede wszystkim branża transportowa i budowlana, więc jeżeli zależy Ci na stabilnym zatrudnieniu, a przy tym posiadasz zdolności techniczne i cieszysz się dobrą kondycją fizyczną, to właśnie w tych miejscach powinieneś postarać się o etat. Pracę bez problemu znajdzie kierowca (w głównej mierze kierowca międzynarodowy), kierowca autobusu, dostawca czy magazynier. Łatwo będzie o posadę także w zawodach skorelowanych z branżą transportową, co dotyczy przede wszystkim magazyniera czy mechanika samochodowego.

W przypadku branży budowlanej, najłatwiej o pracę w Suwałkach będzie miał brukarz, betoniarz, cieśla, spawacz czy zbrojarz. Na brak obowiązków nie będzie narzekać szeregowy pracownik fizyczny czy operator maszyn, a nawet inżynier budownictwa znajdzie tu coś dla siebie. Oczywiście nie są to jedyne branże, które przyciągają ku sobie nowych pracowników.

Wiele ofert pracy z Suwałk kierowanych jest do przedstawicieli sektora handlowo-usługowego czy gastronomicznego. Umowa o pracę będzie dość łatwo dostępna dla osób, chcących rozwijać się jako kasjer-sprzedawca, kelner, kucharz czy pracownik fast-food.

Warto odnotować także istotny wpływ branży IT i marketingu, jaki mają one na suwalski rynek pracy. O posadę zasadniczo bez problemu starać się może programista (różne języki), grafik komputerowy, analityk IT, administrator baz danych, specjalista ds. SEO czy copywriter.

Najlepszy sposób na znalezienie zatrudnienia w Suwałkach

Wśród minimum trzech godnych uwagi metod, dzięki którym będziesz w stanie znaleźć stabilne zatrudnienie w Suwałkach, jedna z nich dość znacząco wysuwa się na prowadzenie. Jest to oczywiście internet i możliwość zdobycia nowej pracy za pośrednictwem jednego z portali ogłoszeniowych, które znacząco przyspieszają proces rekrutacji – zarówno z perspektywy przedsiębiorcy, jak i kandydata. Jeżeli więc zależy Ci na szybkim zdobyciu pierwszej posady, lub zmianie aktualnej na lepszą, to zobacz jaka czeka na Ciebie praca w Suwałkach na Gowork.pl – nie znajdziesz lepszej metody!

W niektórych przypadkach jednak, warto będzie zastanowić się nad osobistym pofatygowaniem się do wymarzonego zakładu pracy i zostawieniem w nim swojego CV. W przypadku niektórych sektorów, warto to zrobić nawet wówczas, gdy przedsiębiorca formalnie nie ogłosił rekrutacji – możesz mieć pewność, że jeżeli zrobisz na nim odpowiednio dobre wrażenie, to potraktuje on Twoją kandydaturę priorytetowo podczas najbliższego naboru. Z rzeczonej opcji często korzystają uczniowie i studenci, rozglądający się za podjęciem stażu czy praktykt.

Ostatnią, zepchniętą na ubocze acz wartościową metodą, jest przejrzenie najnowszych anonsów w lokalnym urzędzie pracy. Wbrew powielanej wielokrotnie opinii, na stały etat mogą tutaj liczyć nie tylko pracownicy fizyczni, czy osoby o niewielkim doświadczeniu zawodowym, ale także wykwalifikowani specjaliści, obwarowani szeregiem kursów i szkoleń czy nawet wykształceniem wyższym.

Praca – Suwałki. Rozwiązania alternatywne

Trzeba sobie powiedzieć szczerze, że praca na etacie nie dla wszystkich stanowi rozwiązanie idealne – szczególnie wówczas, gdy męczy nas aktualna posada i nie widzimy dla siebie możliwości rozwoju w cudzej firmie. Tym, co się wówczas samo narzuca na myśl, jest założenie własnej działalności gospodarczej. Suwałki to miasto, które w sposób naturalny nagradza wartościowe pomysły i ciężką, sumienną pracę, więc jeżeli marzy Ci się własna firma, to trafiłeś na właściwy grunt. Jedynym problemem może być zdobycie kapitału zakładowego; ale i na to są sposoby.

Staranie się o kredyt w banku to zdecydowanie najgorsza z możliwości, nawet wówczas, gdy wierzysz w powodzenie swojej koncepcji – są dużo mniej ryzykowne opcje. Jedną z nich jest skorzystanie z rozlicznych programów wsparcia, serwowanych zarówno przez rząd, jak i Unię Europejską. Jeśli jednak Twój pomysł jest naprawdę dobry i innowacyjny, godnym rozważenia pomysłem będzie skorzystanie ze wsparcia portali crowdfundingowych, gdzie prywatni inwestorzy chętnie nagrodzą najlepsze idee, pomagając Ci postawić pierwszy krok w biznesie.

W przypadku wielu zawodów, takich jak copywriter czy programista, warto rozważyć freelancing, a więc samodzielne nabywanie wszelkiego rodzaju zleceń (właściwych dla swojej branży) z zamiarem późniejszego zarejestrowania firmy i być może nawet podjęcia walki o laur pierwszeństwa w danym biznesie – przynajmniej na szczeblu lokalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna