Jesienne Targi Ogrodnicze w Szepietowie „Jesień w sadzie i ogrodzie” oraz Targi Leśne już w najbliższy weekend - 6 i 7 października.

Targi w Szepietowie co roku przyciągają prawdziwe tłumy miłośników ogrodów. Tutaj bowiem mamy największy w regionie wybór nasadzeń. Pięknie przebarwiające się drzewka i krzewy liściaste, iglaki, cebule kwiatowe, różne odmiany drzew i krzewów owocowych oraz nowości rynkowe – to m.in. znajdziemy podczas jesiennych targów ogrodniczych w Sze­pietowie.

Stawiają na klasykę i stare odmiany

Na targi do Szepietowa wybierają się m.in. Danuta i Mirosław Skibiccy, właściciele gospodarstwa sadowniczo-szkółkarskiego w podbiałostockich Kurianach.

– Weźmiemy ze sobą głównie sadzonki drzew i krzewów owocowych – mówi pani Danuta. – Rozpoczyna się sezon na drzewka owocowe z odkrytym korzeniem.

Do Szepietowa przyjadą z szeroką ofertą drzewek owocowych – klasycznych, nie zabraknie wśród nich starych odmian.

– Nie stawiamy na jakieś nowości, typu dwa w jednym, bo zainteresowanie nimi szybko mija – mówi Danuta Skibicka – Na przykład śliwowiśnie ludzie kupowali przez jeden sezon.

Toteż na stoisku szkółkarzy z Kurian będzie szeroki wybór jabłoni (18 odmian), śliw (12 odmian), grusz (11 odmian), czereśni (10 odmian), wiśni (6 odmian). Znajdziemy też morele, nektarynki, orzechy włoskie, pigwę.

– Niezmiennie największą popularnością cieszą się stare odmiany jabłek, grusz czy śliw – podkreśla pani Danuta. – Moda na nie przemija już od kilku dobrych lat. Dlatego staramy się szczepić antonówki, kosztele, malinówki, grabsztyny.

Zobacz też: Najpiękniejsze zwierzęta wystawy w Szepietowie wybrane (zdjęcia)

Również na sadzonki drzew i krzewów owocowych zamierza postawić Robert Morzy, właściciel szkółki roślin ozdobnych w Siemiatyczach.

– W tym roku prawdziwym hitem jest morwa – zauważa szkółkarz z Siemiatycz. – Mamy sadzonki zarówno morwy czarnej, jak i białej.

Opowiada, że kiedyś morwa była bardzo popularna, później gdzieś zaginęła. Teraz wróciła do łask. Oczywiście nie sadzi się drzew – można zdecydować się na duży krzew lub morwę szczepioną – na tzw. nóżce.

Skąd tak duże zainteresowanie morwą?

– Teraz jest moda na ekologiczny styl życia – mówi Robert Morzy.

A liście morwy, zwłaszcza czarnej, doskonale nadają się na napary, herbatki, a owoce na przetwory – dżemy, powidła.
Szkółkarz z Siemiatycz dodaje, że od kilku lat dużym zainteresowaniem cieszy się pigwowiec, którego owoce wykorzystywane są przede wszystkim na nalewki.

Warto przyjechać

Targi „Jesień w sadzie i ogrodzie” rozpoczną się w sobotę (6 października) o godz. 10. W niedzielę zakupy również będzie można robić od godz. 10. O godz. 12.30 zostanie rozstrzygnięty konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko, najbogatszą ofertę oraz hit targów ogrodniczych.

Oprócz nasadzeń nie zabraknie stoisk z regionalnymi przysmakami, miodami, rękodziełem.

Wiosenne Targi Ogrodnicze Szepietowo 2017