Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Piłsudski dowodził pod Grunwaldem - tak odpowiadali ...

Julia Szypulska [email protected]
Józef Piłsudski
Józef Piłsudski
Prezentujemy szczegółowe wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Wieś goni miasto

Wieś goni miasto

Tegoroczny egzamin gimnazjalny to duży sukces szkół na wsiach. Wyniki tamtejszych uczniów są wyższe niż choćby rok temu. To z kolei prowadzi do zacierania dysproporcji pomiędzy edukacją na wsi i w mieście. Uczniowie z wiejskich szkół mieli wcześniej dużo słabsze wyniki z egzaminów niż ich koledzy z miast. Widać to było zwłaszcza na egzaminie z języka obcego. Teraz szkoły wiejskie dorównują już placówkom z małych miast.

Józef Piłsudski dowodził ... wojskiem polskim w bitwie pod Grunwaldem - uważają niektórzy gimnazjaliści.

Tego typu wypowiedzi pojawiały się w arkuszach egzaminu gimnazjalnego, który uczniowie pisali w połowie kwietnia. W województwie podlaskim przystąpiło do niego ponad 13, 5 tys. uczniów. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała właśnie szczegółową analizę prac.

Egzamin składał się z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz języka obcego nowożytnego - młodzi w większości wybrali angielski. Z każdej części można było maksymalnie uzyskać 50 punktów. Jedynie wynik z języka obcego nie był brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich.

Sukces szkół STO
Raport przygotowany przez OKE zawiera także średnie wyniki, jakie uzyskali uczniowie poszczególnych szkół. Jeśli chodzi o placówki publiczne, w Białymstoku powody do dumy ma Publiczne Gimnazjum nr 9. Tutejsi uczniowie najlepiej napisali egzamin z części humanistycznej. Uzyskali 66 proc. punktów. Tuż za nimi uplasowali się koledzy z PG nr 17. Ci ostatni zdobyli 63 proc. punktów. Równocześnie jednak wiodą w mieście prym jeśli chodzi o wyniki z części matematyczno-przyrodniczej. Uzyskali z niej 68 punktów. Są też najlepsi z angielskiego - 81 proc. punktów.

Z kolei wśród szkół niepublicznych w mieście powody do radości mają gimnazja prowadzone przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe. Najlepiej egzamin z części humanistycznej napisali uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 2. Zdobyli oni 77 proc. punktów. Z kolei ich koledzy ze Społecznego Gimnazjum nr 4 byli bezkonkurencyjni jeśli chodzi o część matematyczno-przyrodniczą i angielski. Z egzaminu uzyskali odpowiednio 72 i 94 proc. punktów. Dumni mogą się czuć także gimnazjaliści z powiatu białostockiego. Najlepiej egzamin napisali uczniowie niewielkiej szkoły w Radulach. Z części humanistycznej uzyskali 63 proc. punktów, matematyczno-przyrodniczej - 62 proc, angielskiego - 67 proc.

Uczniom brakuje wiedzy
Analiza uczniowskich prac pokazuje, że wciąż największe problemy mają oni z tworzeniem własnych tekstów. Pisząc rozprawkę stosowali skróty myślowe, wyrażenia potoczne, naruszali stałe związki wyrazowe pisząc np., że ktoś "snuł perspektywy" zamiast plany. Nierzadko byli też na bakier z ortografią i interpunkcją.

Wielu uczniom brakowało tez podstawowej wiedzy. Niektórzy Tadeusza Kościuszkę uważali za przywódcę Powstania Warszawskiego, zaś Monte Cassino sytuowali w Polsce. Gimnazjalistom często brakowało też wiedzy na temat geografii Polski. Mylili na przykład Poznań z Bydgoszczą, a województwo śląskie z dolnośląskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna