Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Teatru Lalki i Aktora uświetni 59. premiera

Paweł Chojnowski [email protected]
„Kartoteka” w reżyserii Andrzeja Rozhina przywołuje, jak określa to sam reżyser „radosną twarz Różewicza”. Jest dynamicznie, kolorowo, tanecznie.
„Kartoteka” w reżyserii Andrzeja Rozhina przywołuje, jak określa to sam reżyser „radosną twarz Różewicza”. Jest dynamicznie, kolorowo, tanecznie.
- Ta realizacja kierowana jest do młodego pokolenia - mówi Andrzej Rozhin, reżyser "Kartoteki".

Dramat Tadeusza Różewicza sprzed ponad pół wieku jest bowiem uniwersalny i wciąż aktualny, interpretacja Rozhina zaś - niezwykle dynamiczna.

Szykuje się kolejny sukces?
Chociaż na weekendową premierę, która - obok recitalu Stanisława Sojki - uświetni jubileusz 25-lecia Teatru Lalki i Aktora nie ma już miejsc, łomżyńska publiczność będzie miała możliwość obejrzeć spektakl także później.

- Mam nadzieję, że do końca roku zagramy 20 - 25 spektakli - mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor TLiA. - Po sukcesie "Balladyny", którą kilka lat temu również reżyserował Andrzej Rozhin (spektakl był grany 80 razy - przyp. red.) bardzo chciałem, by znów spotkał się z naszymi aktorami, naszym teatrem.

Sam reżyser zapowiada, że "Kartoteka" nie jest "bukietem kwiatów" na jubileusz. To pełnoprawna, 59. już w historii Teatru Lalki i Aktora premiera. Samo ustawienie scenografii (autorstwa Jarosława Perszko) zajmuje cały dzień. Konsultacji z ruchu scenicznego zespołowi aktorów udzielał Marek Kisiel, prowadzący na co dzień znaną łomżyńską grupę break-dance CT Group, zaś za muzykę odpowiada Robert Kanaan z Gdańska, który po raz pierwszy współpracuje z łomżyńskim teatrem.

- Wspaniały zespół - chwali aktorów TLiA. - Kartotekę czytałem kiedyś w szkole, ale dopiero ta praca otworzyła mi nowe "kartki" w głowie. To tekst ponadczasowy, a w dodatku dający duże możliwości interpretacji muzycznej - dodaje.

Efekt końcowy robi duże wrażenie, a łomżyńscy aktorzy udowadniają po raz kolejny, że znakomicie sprawdzają się w każdej konwencji. W "Kartotece" śpiewają, rapują i tańczą.

To już ćwierć wieku
Teatr Lalki i Aktora w Łomży powstał w 1987 r. Pierwszym dyrektorem był Henryk Gała, znany poeta. Przez dwa lata (do 1993 r.) placówką kierował Zbigniew Głowacki, a od 18 lat dyrektorem jest Jarosław Antoniuk. Teatr w obecnej siedzibie, po dawnej remizie strażackiej przy Pl. Niepodległości znajduje się od 2002 r. Przez te wszystkie lata zespół występował na licznych festiwalach, zdobywając wiele prestiżowych nagród.

Z okazji dwudziestopięciolecia łomżyńskiej sceny placówka wydała jubileuszowy album, gdzie opisany został dotychczasowy repertuar, a także zdobyte wyróżnienia. Obszerny esej - monografię placówki napisał Henryk Jurkowski, wybitny krytyk, historyk i teoretyk teatru.

Historia TLiA to też znany w kraju Festiwal Teatralny Walizka, również odbywający się od 25 lat.
A jakie są plany na przyszłość? Jak przyznaje dyrektor Antoniuk, teatr aspiruje do bycia teatrem miejskim, nie tylko lalkowym. W planach są widowiska dotychczas nierealizowane w tego typu teatrach, a także otwarcie na młodych twórców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna