Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już wiedzą, jakie szkoły wybiorą

Patrycja Łepkowska
Ewelina Laszczkowska i Justyna Szmyglewska, uczennice klasy III b w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Grajewie już wiedzą, w której szkole średniej chcą się uczyć
Ewelina Laszczkowska i Justyna Szmyglewska, uczennice klasy III b w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Grajewie już wiedzą, w której szkole średniej chcą się uczyć Fot. P. Łepkowska
Klasa medyczna, sportowo-wojskowa, menadżerska, dziennikarska... Im bardziej sprofilowana, tym ciekawsza.

Szkoły prześcigają się w pomysłach, by przyciągnąć do siebie gimnazjalistów.

Co prawda egzaminy gimnazjalne dopiero w maju, ale grajewskie szkoły średnie już zachęcają uczniów do kontynuowania szkolnej kariery właśnie w ich murach. Początek tegorocznej rekrutacji rozpoczyna się 21 marca. Zdecydowana większość gimnazjalistów już wie, jaką szkołę średnią wybierze.

- Chciałabym uczyć się w klasie o profilu biologicznym - mówi Ewelina Laszczkowska, uczennica klasy III b w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Grajewie.

- A ja wybieram się do klasy o profilu naukowym z rozszerzoną chemią i fizyką - mówi Justyna Szmyglewska, również z klasy III b.

W nowym roku szkolnym Zespół Szkół nr 1 w Grajewie planuje przyjąć do pięciu oddziałów klas pierwszych łącznie 150 uczniów. Gimnazjalistom, którzy zdecydują się na kontynuację nauki w ZS nr 1 placówka oferuje możliwość realizacji nauczanie dwóch przedmiotów w zakresie rozszerzonym wybranych spośród chemii, biologii, geografii, matematyki, fizyki, historii, informatyki, języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, języka rosyjskiego.

- Uczniowie będą mieli możliwość dowolnego konfigurowania wybieranych przedmiotów - mówi Grzegorz Curyło, dyrektor ZS nr 1. - Pod warunkiem powstania grupy o odpowiedniej liczebności. Zapraszamy gimnazjalistów zainteresowanych nauką w naszej szkole do składania odpowiednich dokumentów.

Dyrektor dodaje również, że wyniki egzaminów maturalnych i losy absolwentów świadczą o tym, że szkoła pracuje efektywnie.

Zajęcia poprowadzą specjaliści z KPP
Zespół Szkół nr 2 w Grajewie planuje utworzenie klas ogólnych, w których uczniowie mogą wybrać profil naukowy, biznesowy, medialny oraz lingwistyczny. Powstanie także klasa sportowo-wojskowa, która umożliwi bliższe zapoznanie się ze specyfiką pracy w służbach mundurowych: policji, straży miejskiej, straży pożarnej, wojska. Część zajęć, którą poprowadzą specjaliści z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie pozwoli uzyskać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i prewencji. Dodatkowym atutem tak sprofilowanej klasy są ujęte w jej programie zajęcia sportowe połączone z blokiem ćwiczeń strzeleckich i terenoznawczych.

Z kolei gimnazjaliści, którzy zdecydują się kontynuować naukę w grajewskim technikum, będą mogli wybrać kierunek technika ekonomisty, żywienia i gospodarstwa domowego oraz technika informatyki.

- Planujemy utworzenie łącznie sześciu klas pierwszych - mówi Marzena Sulkowska, dyrektor ZS nr 2. - Po trzy w liceum i technikum. Dzień otwarty w naszej szkole odbędzie się 21 marca. Serdecznie wszystkich zapraszamy na imprezę "Wagary w Jednostce".

Natomiast Zespół Szkół w Wojewodzinie proponuje gimnazjalistom kontynuowania nauki w technikum lub w szkole zawodowej. Nauka w technikum trwa cztery lata, a po zdaniu egzaminu zawodowego uczniowie otrzymają tytuł technika danej specjalności. Do wyboru młodzież ma kształcenie się w technikum ekonomicznym, architektury krajobrazu, rolniczym, hotelarstwa, budownictwa oraz żywienia oraz technikum gospodarstwa domowego.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Wojewodzinie będzie przygotowywała do pracy w zawodach piekarza, cukiernika, kucharza małej gastronomii, sprzedawcy, fryzjera, ogrodnika, montera instalacji sanitarnych, murarza, dekarza, stolarza, elektromechanika, mechanika, operatora pojazdów i maszyn rolniczych, technologa robót wykończeniowych w budownictwie, ślusarza, mechanika pojazdów samochodowych, rolnika, masarza-wędliniarza oraz betoniarza.

A może technik turystyki wiejskiej?
W Zespole Szkół w Niećkowie dni otwarte odbędą się 18 i 19 kwietnia. Placówka proponuje gimnazjalistom naukę w technikum, po ukończeniu którego mogą oni uzyskać tytuł technika: informatyka, hodowcy koni, ekonomisty, żywienia, rolnika, mechanizacji rolnictwa oraz przetwórstwa mlecznego. W Zasadniczej Szkole Zawodowej w Niećkowie gimnazjaliści mogą kształcić się na mechanika-operatora maszyn i urządzeń rolniczych oraz na sprzedawcę.

Zespół Szkół w Szczuczynie oferuje gimnazjalistom naukę w liceum ogólnokształcącym, technikum lub w szkole zawodowej. Ci, którzy zdecydują się na technikum, mają do wyboru uzyskanie tytułu technika: logistyki, turystyki wiejskiej lub mechaniki. Gimnazjaliści, którzy wybiorą specjalizację technika turystyki wiejskiej będą uczestniczyć w praktycznych zajęciach z obsługi ruchu turystycznego, organizacji usług noclegowych, żywienia turystów, produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Szczuczynie przygotowywać będzie do pracy w zawodzie mechanika pojazdów samochodowych, ślusarza, mechanika-montera maszyn i urządzeń oraz operatora obrabiarek skrawających.

Oferta szkół średnich jest coraz bogatsza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna