Kajakowe MŚ: w sobotę o medale

Magdalena Krukowska popłynie w dwóch finałach
Magdalena Krukowska popłynie w dwóch finałach Archiwum
Na razie reprezentanci naszych klubów wywalczyli pięć miejsc w finałach. W sobotę czekają ich trzy starty w medalowych wyścigach.

Trzy finałowe kwalifikacje nasi zawodnicy wywalczyli w czwartek: W K1 na 1000 m Edyta Dzieniszewska (Sparta Augustów) i Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok) oraz w K2 na 1000 m Magdalena Krukowska (Dojlidy, w parze z Eweliną Wojnarowską). To właśnie w tych konkurencjach finały odbędą się w sobotę.

O pozostałe kwalifikacje nasi starali się w piątek. Jako pierwszy startował Marek Twardowski z Cresovii Białystok. W wyścigu eliminacyjnym w K1 na 500 m był drugi. Prawdziwa rywalizacja w jego konkurencji zaczynała się w popołudniowych półfinałach. "Twardy" był bezbłędny. Wygrał swój wyścig i awansował do walki o medale.

Pozostali rywalizowali w prestiżowych olimpijskich czwórkach. W kobiecej na 500 metrów Dzieniszewska, Krukowska oraz Karolina Naja i Beata Mikołajczyk w serii eliminacyjnej przegrały tylko z Niemkami, a jedynie zwycięstwo dawało awans do finału. Musiały więc płynąć w półfinale i tu pokazały klasę, wygrywając swój wyścig.

Zawiedli panowie w K4 na 1000 metrów w składzie z Rosolskim i Pawłem Florczakiem (Dojlidy). Po 4. miejscu w biegu eliminacyjnym, zajęli tę samą pozycję w swoim półfinale. Trzeba było wywalczyć 3. - awans do finału przegrali o niecałe pół sekundy z Serbami. Biało-czerwoni w niedzielę popłyną w finale "B". W "A" wspomniani Twardowski i kobieca czwórka. Jeszcze jedną szansę w ostatnim dniu mistrzostw ma Dzieniszewska, która wystartuje w sztafecie K1 4x200 metrów (w niedzielę zaplanowano eliminacje i finały).