MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kapliczki i krzyże z powiatu bielskiego będą jak nowe

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Paweł Krukowski/UMWP
Cztery kapliczki z terenu powiatu bielskiego zostaną odnowione w ramach programu „Kapliczki Podlaskie – ocalić od zapomnienia”. W sumie renowację przejdą 22 obiekty w całym województwie.

To już kolejna edycja programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Po raz pierwszy konkurs „Kapliczki Podlaskie – ocalić od zapomnienia” został ogłoszony dwa lata temu. Wówczas dofinansowanie przyznano na renowację dziewięciu obiektów za kwotę 100 tys. zł. W roku 2023 budżet był ten sam, ale dotacje przyznano już na szesnaście kapliczek i krzyży. W tym roku mamy 22 obiekty i dotacje na łączną kwotę 154 tys. zł.

Dwie kaplice z Brańska

Dwie dotacje otrzymuje Koło Gospodyń Wiejskich „Bona” w Brańsku. Pierwsza z kapliczek, jakie zostaną odnowione to Krzyż Katyński.

Krzyż upamiętnia zbrodnię katyńską 1940 roku i ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Projekt pozwoli mieszkańcom i odwiedzającym gościom czcić pamięć poległych w zbrodni ludobójstwa, dokonanej wiosną 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD, na polskich jeńcach wojennych przetrzymywanych w sowieckich obozach zagłady i więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy oraz poległych w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Dotacja w tym przypadku to 4 tys. zł. Większą kwotę – bo 9 tys. zł - przeznaczono na kapliczkę Matki Boskiej. To z kolei lokalne miejsce spotkań kultu Matki Boskiej. Odprawiane są tam rytuały religijne - różaniec, nabożeństwo majowe, czerwcowe. Podczas procesji Bożego Ciała mieszkańcy przygotowują przy kapliczce jedną ze stacji.

Poletyły i Markowo z dotacjami

Odnowiony zostanie krzyż we wsi Poletyły. Stowarzyszenie Kultury Podlaskiej Wspólnota i Jedność otrzymała na ten cel 9 tys. zł.

Przydrożny krzyż został postawiony jako wotum dziękczynne za ocalenie wsi od panujących w dawnych czasach chorób. Jest to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców – czytamy w uzasadnieniu.

Nieco większą sumę – bo 9,5 tys. zł – odbiera Koło Gospodyń Wiejskich „Glinniczanki” w Glinniku. Pozwoli to odnowić krzyż we wsi Markowo.

Obiekt posiada szczególną wartość dla mieszkańców wsi oraz okolicznych miejscowości z terenu województwa podlaskiego. Postawiony w czynie społecznym, jako prośba o błogosławieństwo dla wszystkich odwiedzających to miejsce.

Czeki od marszałka. Na kapliczki

Symboliczne czeki przekazał beneficjentom marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Zauważał przy tym, że kapliczki do niejako dopełnienie krajobrazu Podlasia. Natomiast trudno pozyskać na nie często dotacje z innych źródeł. Dlaczego?

Z tego względu, że nie są one zabytkami, ale mają ogromną wartość sentymentalną, są miejscami kultu, miejscami spotkań modlitewnych, obrzędów religijnych – mówi marszałek Artur Kosicki.

Dodaje też: - Bardzo często wiążą się z nimi ważne zdarzenia z przeszłości. Co więcej, stanowią nieodłączny element podlaskiego krajobrazu. Dlatego dwa lata temu zarząd województwa, któremu przewodniczę, postanowił ratować te perełki naszej architektury.

Dotacje otrzymały także parafia Rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie koło Wasilkowa na renowację kapliczek św. Krzysztofa, św. Jana Nepomucena, św. Jerzego i św. Hieronima znajdujące się na tzw. Wzgórzu Rolników przy sanktuarium, Instytut Studiów Kobiecych na krzyż we wsi Domuraty, Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne Świętych Cyryla i Metodego na krzyże we wsiach Krzywiec czy Łosince. W gronie docenionych znajdują się także Koło Gospodyń Wiejskich w Tyszkach Łabno czy Towarzystwo Ziemia Sokólska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna