Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy

opr. EW
Anna Krysiewicz
Anna Krysiewicz Anatol Chomicz
W czwartek w redakcji gościliśmy Annę Krysiewicz, rzeczniczką podlaskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

Za dwa lata osiągnę wymagany wiek, który uprawnia do emerytury. Od pół roku pobieram świadczenie przedemerytalne, a w ostatnim czasie rozpoznano u mnie poważną chorobę. Czy teraz mogę złożyć wniosek o rentę?

- Pobieranie świadczenia przedemerytalnego nie jest przeszkodą do złożenia wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wniosek może pani pobrać w najbliższej jednostce ZUS. Jednym z wymaganych warunków do przyznania takiej renty, określonych przez ustawodawcę, jest orzeczenie stopnia niezdolności do pracy w ciągu 18 miesięcy od ustania zatrudnienia. Warunek okresu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe) ma pani udokumentowany, a wymagane jest posiadanie pięciu lat okresów składkowych i nieskładkowych w ostatnim dziesięcioleciu. Nie powinna pani zwlekać ze złożeniem wniosku, ponieważ orzeczenie określające stopień niezdolności do pracy po upływie 18 miesięcy od ustania zatrudnienia pozostanie bez znaczenia, będzie stanowiło podstawę do odmówienia prawa do renty.

Inne może być rozstrzygnięcie przy orzeczeniu całkowitej niezdolności do pracy, wówczas wymagane jest spełnienie innych warunków. Jeśli mamy orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy i udowodnione 25 lat wyłącznie okresów składkowych, to nie musimy już spełniać takich warunków jak pozostawanie w zatrudnieniu przez okres 5 lat w ostatnim 10-leciu oraz związek przyczynowy ustania ubezpieczenia i orzeczenie stopnia niezdolności do pracy w ciągu 18 miesięcy.

To oznacza, przy ustalaniu prawa do renty nie będzie uwzględniony np. okres studiów, zasiłków z ubezpieczenia chorobowego czy sprawowania opieki nad dzieckiem. W przypadku mężczyzn wymagane jest 30 lat wyłącznie okresów składkowych. Z kolei jeżeli zostanie orzeczona całkowita niezdolność do pracy i zostaną udowodnione okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, to nie trzeba spełniać warunku powstania niezdolności do pracy w czasie ubezpieczenia albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy. W takim przypadku wymagane jest 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych w ostatnim 10-leciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna