Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy składać e-wnioski o dopłaty bezpośrednie i na co zwrócić uwagę (terminy)

(koci)
W tym roku aplikacja eWniosekPlus działa dużo sprawniej
W tym roku aplikacja eWniosekPlus działa dużo sprawniej Archiwum
Już od ponad dwóch tygodni - od 15 marca - rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie. Na razie bez większych problemów - w tym roku aplikacja eWniosekPlus została usprawniona, działa o wiele lepiej niż przed rokiem. e-wnioski o dopłaty bezpośrednie należy składać do 15 maja. Później, za każdy dzień zwłoki, stosowane będą potrącenia.

Podlascy rolnicy złożyli już 7522 e-wnioski o dopłaty bezpośrednie (przypomnijmy, że w ubiegłym roku o płatności bezpośrednie ubiegało się w woj. podlaskim 80296 osób). Wcześniej 12 324 gospodarzy złożyło oświadczenia o braku zmian we wniosku, więc w sumie o płatności bezpośrednie wystąpiło już 24,73 proc. rolników.

W tym roku, podobnie ja w minionym, rolnicy mają obowiązek składać wnioski o dopłaty przez Internet. W wyjątkowych sytuacjach - jeśli ktoś nie ma możliwości złożenia wniosku w formie elektronicznej - może wypełnić formularz papierowy. Do Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na razie wpłynęło 13 takich wniosków. W ubiegłym roku było ich 39.

Wypełnia się szybko i sprawnie

A co rolnicy sądzą o e-wnioskach?

- Wnioski o płatności bezpośrednie wypełniamy sami – mówi Milena Chodnicka z Kumelska, która wraz z mężem Kamilem prowadzi gospodarstwo nastawione na produkcję mleka. – Wcale nie jest to aż takie trudne.

Przyznaje, że w tym roku nie zasiadali jeszcze do wypełniania e-wniosku. W minionym roku robili dwa podejścia.

Zobacz też: Rolnicy protestowali, bo mają zastrzeżenia do przetargu. Pod siedzibą Biebrzańskiego Parku Narodowego wysypali obornik [ZDJĘCIA]

Jednak wielu gospodarzy woli skorzystać z usług fachowców - odpłatnej pomocy doradców z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Podlaskiej Izby Rolniczej.

Alina Maciąg z PODR w Szepietowie ocenia, że teraz aplikacja eWniosekPlus „chodzi” dużo lepiej niż w minionym roku. Na początku nie „zaciągała” zwierząt, ale zostało to poprawione i jest już dobrze.

- Bardzo dobrze, że rolnicy otrzymali też wersje papierowe, w których są wypisane wszystkie działki – mówi Alina Maciąg.

Z aplikacji eWniosekPlus jest także zadowolona Joanna Raś, prezes należącej do Podlaskiej Izby Rolniczej spółki Prosperita, która zajmuje się m.in. wypełnianiem wniosków o dopłaty bezpośrednie. Mówi, że w tym roku, zgodnie z zapowiedziami ARiMR, aplikacja eWniosekPlus działa dużo sprawniej.

- O wiele łatwiej jest obsługiwać e-wnioski – mówi Joanna Raś. – Poza tym są zapisane dane z ubiegłego roku, co bardzo ułatwia wypełnianie wniosków. Tak naprawdę wystarczy tylko zaznaczyć zmiany.

Co szefowa Prosperity radzi rolnikom, którzy w tym roku sami będą wypełniać e-wnioski? Przede wszystkim, by zachować uwagę nanosząc dane dotyczące zwierząt, żeby przypisać je do odpowiednich grup wiekowych. Najlepiej nie sugerować się tym, co podpowiada aplikacja, tylko sprawdzić z paszportem. No i oczywiście, żeby pamiętać o tym, by odznaczyć wszystkie płatności , o które się ubiegamy, zwłaszcza płatność ONW.

Czytaj też: Wypalasz trawę możesz stracić dopłaty. Zobacz co jeszcze grozi za podpalenie trawy

Jak się okazuje, podlascy rolnicy nie czekają do ostatniej chwili ze składaniem e-wniosków, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne. Instytucje, które pomagają w tym rolnikom, nie mają przestojów. Jak podkreśla Joanna Raś, w ubiegłym roku, rolnik, który ubiegał się o płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, musiał przyjechać do doradcy 2-3 razy, by złożyć wniosek. W tym roku wszystko idzie sprawnie, wystarczy jedna wizyta.

Wypełniasz e-wniosek po raz pierwszy? To będzie potrzebne

Przypomnijmy, że rolnicy, którzy w tym roku będą korzystać z e-wniosku po raz pierwszy, by uzyskać do niego dostęp, powinni najpierw utworzyć konto. W tym celu trzeba wejść na stronę www.arimr.gov.pl w zakładkę eWniosekPlus. Tu podać trzy dane weryfikacyjne:

  • numer identyfikacyjny producenta – „numer gospodarstwa”,
  • kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR, zrealizowanego w roku 2018 (w przypadku gdy rolnik w danym dniu otrzymał więcej niż jeden przelew należy wprowadzić kwotę z największego przelewu, w przypadku braku otrzymania przelewu od ARiMR w roku 2018 należy wprowadzić wartość 0),
  • 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego wskazanego we wniosku o wpis do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Zalecane jest również wskazanie adresu e-mail - pole nieobowiązkowe. Na ten adres agencja będzie przesyłała ewentualne powiadomienia. Po poprawnej weryfikacji system automatycznie założy konto oraz pozwoli na wprowadzenie indywidualnego hasła w celu zapewnienia możliwości ponownego logowania do systemu.

Dopłaty bezpośrednie przez internet - "Rolnicy nie powinni się bać"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna