MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy wapń działa najlepiej, rano czy wieczorem? Uzupełniaj ten składnik o tej porze, by zmniejszyć ryzyko dla serca zamiast je zwiększać

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wapń jest niezbędny dla mocnych kości, ale nadmiar prowadzi do zwapnienia tętnic, zawału lub udaru. Jak więc przyjmować ten pierwiastek w jedzeniu i suplementach diety, by sobie pomóc, a nie zaszkodzić? Naukowcy wyjaśniają, że jest na to odpowiednia pora dnia.

Spis treści

Jak wapń wpływa na serce?

Wapń to pierwiastek niezbędny do regeneracji kości i zębów, skurczów mięśni czy krzepnięcia krwi, jednak w nadmiarze staje się niebezpieczny. Za duże dawki, pochodzące zwłaszcza z suplementów diety, sprzyjają zwapnieniu naczyń krwionośnych. To sprzyja ich kruchości i pękaniu, chorobom serca i zawałowi lub udarowi.

Młoda kobieta przy śniadaniu w kuchni je płatki z mlekiem
Andrea Piacquadio/Pexels

Zależności tej postanowili przyjrzeć się eksperci z chińskiego Uniwersytetu Medycznego w Harbin, a swoje odkrycia opisali w „BMC Public Health”.

– Obecnie dowody na związek między spożyciem wapnia z dietą i ryzykiem [chorób serca] są niewystarczające i kontrowersyjne – napisali autorzy pracy, podkreślając, że to pierwsze badanie poświęcone przyjmowaniu go rano i wieczorem. – Badania wykazały, że negatywny wpływ ma zbyt duża, jak i zbyt mała podaż wapnia.

Sprawdź też: Których suplementów diety nie brać razem?

W nowej analizie uwzględniono dane o spożyciu wapnia od ponad 360 tys. dorosłych, którzy wzięli udział w amerykańskich badaniach National Health Survey i Nutrition Examination Survey z lat 2003-2018. Uwzględniono przy tym przeszło 4 tys. pacjentów z chorobami serca. Wykluczono natomiast kobiety w ciąży, osoby poniżej 20. roku życia, spożywające powyżej 4500 kcal dziennie oraz te, które przyjmowały jakiekolwiek suplementy diety z wapniem.

Kiedy najlepiej przyjmować wapń?

Na postawie 15-letniej obserwacji naukowcy ustalili, że nadmierna dawka wapnia wraz z wieczornymi posiłkami może zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca. Lepsze efekty daje przyjmowanie go rano, jednak w nieco inny sposób.

W celu redukcji zagrożenia dla serca dzienną porcję wapnia należy rozłożyć na dwa posiłki, przy czym odjęcie 5 proc. dawki z kolacji i dodanie jej do śniadania może obniżać je o 6 procent.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Choć mogą być też inne, nie zaobserwowane czynniki wpływające na tę zależność, a badania trzeba przeprowadzić też na innych etnicznie populacjach, naukowcy wskazują tu na działanie zegara biologicznego, a dokładnie – rytmów okołodobowych.

Rytm biologiczny człowieka, zależny od cykli występowania światła i ciemności, reguluje także wchłanianie wapnia. Jest ono najbardziej nasilone w godzinach dziennych, już od rana. To dlatego, że głównym źródłem niezbędnej do jego wchłaniania witaminy D są promienie słoneczne.

– Niektóre badania pokazały, że system zegara dobowego może oddziaływać ze składnikami odżywczymi, wpływając na funkcjonowanie organizmu – skomentowali autorzy. – Dobowe oscylacje fizjologii i zachowania u ssaków są kontrolowane przez główny zegar, zlokalizowany w jądrze nadskrzyżowaniowym podwzgórza.

Ponieważ większość problemów sprawianych przez wapń wiąże się z przyjmowaniem go w suplementach diety, właśnie w ich przypadku należy szczególnie zwrócić uwagę na porę dnia. Ważne są także formy, ponieważ z jednych organizm pozyskuje więcej wapnia (np. cytrynian wapnia), a z innych mniej (np. węglan wapnia). Stosowanie takich preparatów musi być skonsultowane z lekarzem.

Odkrycie jest jednak ważne również dla osób pragnących uzupełniać większe ilości tego składnika wraz z dietą. Produkty bogate w wapń najlepiej przyjmować rano i w pierwszej połowie dnia. Jest więc pewna mądrość w jedzeniu płatków śniadaniowych z mlekiem czy dolewaniu go do porannej kawy. W tym drugim przypadku dawka wapnia z mleka pomaga zniwelować odwapniający efekt picia tego napoju.

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna