Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują nawet w mieście

kow
sxc.hu
Podczas letnich spacerów po łąkach lepiej uważać na małe pasożyty.

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ale mimo swoich niewielkich rozmiarów pasożyt ten może okazać się bardzo groźny dla każdego człowieka.
To przez jego ukąszenie możemy zachorować m.in. na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Piękne mazurskie lasy pełne są groźnych kleszczy. Nietrudno wrócić z tym pasożytem także ze spaceru po łące albo miejskim parku. Wysokie trawy i krzaki kleszcze umiłowały sobie najbardziej.
Kleszcze są minimalnych rozmiarów - dorosłe samiczki mają długość 3-4 mm, a samce ok. 2,5 mm. Wyglądają niegroźnie, dopiero pod mikroskopem widać zakończony haczykami aparat gębowy, tzw. hypostom, przy pomocy którego zakotwiczają się w ciele ofiary. Najczęściej do zakażenia człowieka dochodzi w wyniku kontaktu z nimfami - to jedno ze stadiów rozwojowych kleszcza. Nimfy są małe i trudne do zauważenia, ale najbardziej agresywne.

Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka są głowa, uszy, miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi. Ponieważ ślina kleszcza ma właściwości znieczulające, trudno zorientować się, że nas ukąsił. Dlatego przed wyprawą do lasu warto się szczelnie ubrać , a po powrocie trzeba koniecznie dokładnie obejrzeć swoje ciało.

Nie wolno również lekceważyć tych małych pasożytów, ponieważ od 30 do 50 procent kleszczy jest zarażonych wirusami i bakteriami, które mogą wywołać u człowieka takie choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
- Województwo warmińsko-mazurskie ma bardzo wysoki współczynnik zapadalności na boreliozę: dwukrotnie wyższy niż w kraju i kleszczowe zapalenie mózgu: sześciokrotnie wyższy niż w kraju - informują pracownicy olsztyńskiego sanepidu.

Przeciwko KZM można się zaszczepić, przeciwko boreliozie szczepionki jeszcze nie wymyślono, a jest to choroba, której lekceważyć nie powinniśmy. Wywołuje m.in. zmiany zapalne stawów, przewlekłe zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, niedowłady, porażenie nerwów obwodowych, zaburzenia czucia, zaburzenia psychiczne i pamięci, zmęczenie, ociężałość, bóle głowy oraz bóle i kurcze mięśni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna