Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny sukces studentów Politechniki BIałostockiej

Marta Gawina [email protected]
Robot Recon doskonale radzi sobie np. na grząskim terenie, tam, gdzie nie może dotrzeć człowiek. Dzięki niemu zawczasu możemy poznać zagrożenia dla środowiska.
Robot Recon doskonale radzi sobie np. na grząskim terenie, tam, gdzie nie może dotrzeć człowiek. Dzięki niemu zawczasu możemy poznać zagrożenia dla środowiska. PB
Ci młodzi ludzie już są najlepsi w Polsce. Teraz ruszają na międzynarodowy finał do Japonii.

Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali urządzenie, które ma zapobiegać kataklizmom.

Ich praca została już doceniona w Polsce. Teraz będą podbijać świat.
Mowa o trzech młodych ludziach: Pawle Grzesiu, Dawidzie Karczewskim i Michale Grzesiu. Wszyscy należą do Koła Naukowego Elektroników z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Bezapelacyjne wygrali konkurs Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej na najlepszą pracę dotyczącą aplikacji mikrosystemów i czujników. Teraz będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowym finale w Japonii. - Zawody rozpoczną się 19 lipca - mówi Michał Grześ, który na już na swoim koncie zwycięstwo na zawodach łazików marsjańskich.
Teraz, wspólnie z bratem Pawłem i Dawidem Karczewskim zaprezentują w Japonii projekt Recon.

- Konkurs polega na przygotowaniu urządzeń, które miałyby zapobiegać kataklizmom. Stworzyliśmy taką zrobotyzowaną sieć monitorowania środowiska. Możemy obserwować warunki atmosferyczne, jak i zmiany przyrodniczo-biologiczne. W naszej przykładowej aplikacji obserwujemy wydobywanie się metanu. To duży problem m.in. na terenach bagiennych- wyjaśnia Michał Grześ.

Przygotowany przez studentów PB robot o napędzie śrubowym, doskonale radzi sobie w grząskim terenie, tam gdzie nie może dotrzeć człowiek.

- Recon ma pięć czujników. W czasie jazdy rozrzuca te czujniki, a one zbierają dane. Za pomocą sieci radiowej wysyłają je do robota, a robot do operatora. Wszystko publikowane jest w internecie. Wyniki zmieniają się na żywo. Są też ogólnodostępne - dodaje Michał Grześ.

Białostocki robot nie musi zajmować się tylko metanem. Może pomóc też rozwiązywać inne problemy, wystarczy wymienić czujniki. Wyniki zmagań w Japonii będą znane 21 lipca.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna