MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolneńscy seniorzy odkrywają w sobie nieznane pokłady różnych zdolności i umiejętności

(d)
Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kolnie podczas warsztatów poświęconych technice iris folding (wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru)
Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kolnie podczas warsztatów poświęconych technice iris folding (wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru) UTW w Kolnie
Jesień życia nie musi być nudna ani smutna – zgodnie twierdzą seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kolnie. Mówią, że z przyjemnością przychodzą tutaj na różne zajęcia. Studenci mają ciekawe plany na przyszłość.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kolnie został założony 25 maja 2013 r. przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji, Kultury i Sportu w Kolnie. Działa przy Kol­neńskim Ośrodku Kultury i Sportu. UTW patronatem naukowym objęła Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży.

Do uniwersytetu w Kolnie należą seniorzy z całego powiatu kolneńskiego. Początkowo liczył on ok. 100 słuchaczy, obecnie aktywnych studentów jest ok. 50. Najstarszą słuchaczką jest Wiesława Zalewska – 88 lat, natomiast najmłodsza studentka liczy sobie 52 lata. Na zajęcia UTW uczęszczają też osoby jeszcze czynne zawodowo, mające ukończone 55 lat.

Studenci z UTW w Kolnie biorą udział w zajęciach, wykładach, spotkaniach integracyjnych i wycieczkach. Swoje zainteresowania mogą rozwijać na zajęciach: z języka angielskiego, komputerowych (było kilka kursów, obecnie odbywają się one w miarę potrzeb), aerobiku na basenie, tanecznych, w Klubie dobrej książki i filmu oraz chętnie biorą udział w marszach nordic walking. Seniorzy uczestniczą też w przedsięwzięciach organizowanych przez Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu, m.in. w koncertach i spektaklach.

– Słuchacze naszego uniwersytetu odkrywają w sobie nieznane pokłady różnych zdolności czy umiejętności – mówi Eugeniusz Regliński, student UTW w Kolnie. – Z przyjemnością bierzemy udział w wykładach dotyczących różnych sfer życia seniora, a podczas warsztatów tematycznych (na przykład dotyczących wikliny papierowej, dekoracji świątecznych, itp.) ujawniają się autentyczne talenty.

Kolneńscy seniorzy m.in. w ubiegłym roku uczestniczyli w pilotażowym projekcie pn. „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu”, finansowanym w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a realizowanym przez Instytut Działalności Publicznej. Dzięki temu przed­sięwzięciu studenci UTW w Kolnie mogli wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach i wykładach. Obecnie realizowana jest druga edycja programu.

W ubiegłym roku dziesięcioosobowa grupa studentów uczestniczyła w projekcie Fundacji SocLab „Rady seniorów w działaniu”. Były dwudniowe warsztaty w Białymstoku, trzydniowy wyjazd studyjny Gdynia – Warszawa – Legiono­wo. W ramach tego projektu można było posłuchać ekspertów-praktyków, poznać się wzajemnie, nawiązać kontakty, wymienić doświadczeniami. 

Z dużym zainteresowaniem spotkał się też projekt pn. „Seniorzy młodzi duchem”. Wiele osób uczestniczyło m.in. w szkoleniu pn. „Zdrowy styl życia” i w warsztatach kulinarnych.

– Moim marzeniem jest to, aby mieć zapewnione środki finansowe na działalność UTW – mówi Bogumiła Ranik, prezes UTW w Kolnie. – Jak widać, nasi seniorzy chcą poszerzać swoją wiedzę i aktywnie spędzać czas.

Magazyn Informacyjny 6.09.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna