Spis treści
Gorączka, wymioty i biegunka w Chorwacji. Służby państwowe reagują
Zagraniczne serwisy informują o wirusie na popularnej chorwackiej plaży. W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o infekcji wirusowej wśród wypoczywających w rejonie plaży Borik w Zadarze. Większość pacjentów ma podobne objawy. Występują u nich gorączka, biegunka i wymioty. Niektórzy podejrzewali wirus grypy żołądkowej, inni twierdzili też, że jest to związane ze zrzutami kału do morza z pobliskich hoteli.
Do sprawy odniósł się Grgo Peronja, dyrektor Zadar Ovodnja, przedsiębiorstwa odprowadzającego ścieki w mieście. Jak stwierdził w rozmowie z dziennikiem Slobodna Dalmacija, ta część miasta jest podłączona do sieci biegnących na wschód, w kierunku centrum.
O stanie wód w morzu mówił Benito Pucar, kierownik działu ekologii zdrowia i ochrony środowiska w Instytucie Zdrowia Publicznego w Zadarze.
– Regularne badanie jakości morza przeprowadzono 21 czerwca. Wtedy wyniki pokazały, że morze w pobliżu hotelu „Donat” jest drugiego stopnia czystości, a w zatoce, gdzie jest piaszczysta plaża, pierwszego gatunku. Inne próbki pobrano 26 czerwca na prośbę kierownictwa pobliskiego hotelu, który ponownie zażądał testów, ponieważ pojawiły się doniesienia, że kilka osób kąpiących się na tych plażach miało objawy infekcji wirusowej, takie jak gorączka, biegunka i wymioty. Oprócz zwykłych wskaźników, które zwykle badamy w morzu, a mianowicie Escherichia coli i enterokoków jelitowych, dodaliśmy również test na Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), który może powodować wymioty – powiedział Pucar w rozmowie z dziennikiem Slobodna Dalmacija.
Rotawirus w Chorwacji. Potwierdzony przypadek w Zadarze
Na początku lipca pojawiły się doniesienia o infekcji w hotelu „Donat”. Od osób, które miały objawy, pobrano próbki kału do analizy. Potwierdzony został jeden przypadek rotawirusa.
– W porozumieniu z naszą służbą epidemiologiczną i Chorwackim Instytutem Zdrowia Publicznego (HZJZ) zdecydowaliśmy się wysłać próbki morskie z tych dwóch miejsc 5 lipca, aby spróbować wyizolować z nich rotawirusa – powiedział Pucar.
Turyści wypoczywający na chorwackim wybrzeżu często bagatelizują występujące wymioty i biegunkę, przypisując je „letniemu wirusowi”, o czym mówił szef służby epidemiologicznej dr Alan Medić.
– Służba epidemiologiczna wyizolowała dwa przypadki rotawirusa, jeden u osoby dorosłej przebywającej w hotelu i jeden u dziecka, które nie było gościem hotelu. Występowanie rotawirusa w dzieciństwie jest częste, a większość dzieci, ponad 90 proc. z nich, przechodzi przez tę postać wirusa w ciągu jednego lub dwóch dni, więc rodzice nawet nie pobierają próbek kału do analizy. Kiedy dziecko zachoruje na rotawirusa, najważniejsze jest, aby nie doszło do odwodnienia. Rotawirus utrzymuje się w środowisku nawet kilka dni, możliwe, że przypadek pływania na piaszczystej plaży był taki, że wirus pozostał na piasku – powiedział dr Medić dla Slobodnej Dalmaciji.
Aktualnie trwa kontrola Państwowej Inspekcji Służby, która została zaalarmowana przez Zadarski Instytut Zdrowia Publicznego.
– Przed zakończeniem kontroli nie jesteśmy w stanie podać więcej szczegółów – poinformowała Państwowa Inspekcja.
Co to jest rotawirus?
Rotawirus to źródło zaraźliwej infekcji. Najczęściej występuje u dzieci poniżej 5. roku życia. Osoby dorosłe również mogą zachorować, ale w tym przypadku zazwyczaj przebieg zakażenia jest mniej poważny.
Rotawirus znajduje się w stolcu zarażonej osoby. Może się rozprzestrzeniać na inne powierzchnie poprzez [b]nieumyte ręce po skorzystaniu z toalety lub zmianie pieluchy. Rotawirus jest przenoszony głównie drogą fekalno-oralną, ale możliwe jest również zarażenie się poprzez jakikolwiek kontakt z płynami ustrojowymi osoby chorej (np. kichanie, dotykanie klamek czy zabawek).
Rotawirusa nie leczy się za pomocą leków i zwykle ustępuje samoistnie z czasem. Największym zagrożeniem jest odwodnienie, które może być nawet śmiertelne.
W 2006 roku po raz pierwszy wprowadzono szczepionkę przeciwko rotawirusom dla kilkumiesięcznych dzieci. Od tego czasu liczba hospitalizacji i zgonów z powodu tego wirusa znacznie spadła. Obecnie nie ma dostępnej szczepionki dla dzieci starszych i dorosłych, dlatego zalecane jest zaszczepienie dziecka przeciwko rotawirusom w młodym wieku, dopóki jest to możliwe.
Objawy rotawirusa u dzieci i dorosłych
Objawy rotawirusa są najbardziej widoczne u dzieci. Mogą się rozpocząć w ciągu 2 dni po kontakcie z rotawirusem. Najczęstszym objawem zakażenia rotawirusem jest ciężka biegunka.
Inne objawy u dzieci to:
- wymioty,
- wysoka gorączka,
- duże zmęczenie,
- drażliwość,
- odwodnienie,
- ból brzucha.
Odwodnienie u dzieci jest szczególnie niebezpieczne z powodu ich mniejszej masy ciała. Należy zwrócić uwagę na następujące objawy odwodnienia:
- suchość w ustach,
- chłodna skóra,
- mniejsza częstotliwość oddawania moczu (lub mniej mokrych pieluch w przypadku niemowląt),
- brak łez podczas płaczu,
- zapadnięte oczy.
Rotawirus u dorosłych daje podobne objawy, jednak są one mniej odczuwalne. Niektórzy dorośli z rotawirusem czasami mogą nie doświadczać żadnych objawów.
Jak się leczy rotawirusa? Domowe środki zaradcze
Nie ma lekarstwa na rotawirusa. Zwykle ustępuje on w ciągu siedmiu dni. Niezwykle ważne jest niedopuszczenie do odwodnienia[/b]. Jeżeli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni lub się nasilą, należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku rotawirusa odpowiednimi płynami są woda lub doustny roztwór nawadniający (ORS), który można dostać w aptekach bez recepty. Nie zaleca się picia soków owocowych i napojów gazowanych, ponieważ mogą pogorszyć objawy biegunki.
Sprawdź również:
Dodatkowo warto stosować domowe środki zaradcze:
- dużo pić,
- jeść zupy na bazie bulionu,
- przyjmować elektrolity,
- unikać słodkich i tłustych potraw,
- unikać słodkich napojów.
Osoby z rotawirusem w miarę możliwości powinny utrzymać zbilansowaną dietę. Jeśli nie ma oznak lub zwiększonego ryzyka odwodnienia, można spożywać to, co zwykle (w przypadku niemowląt: mleko matki, inne pokarmy mleczne i pokarmy stałe).
W ciężkich przypadkach odwodnienia, konieczna może być hospitalizacja.
Źródła:
- Uzbuna na omiljenoj dalmatinskoj plaži, širi se neugodni virus: ‘Kupači su dobili visoku fibru i proljev, povraćaju!‘ Slobodna Dalmacija
- Rotavirus Centers for Disease Control and Prevention
- Rotavirus infection in adults Lancet Infectious Diseases
- Rotavirus Disease & Vaccine Information National Vaccine Information Center
Zadbaj o optymalne trawienie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?