Koszykarze Tura wyrównali stan rywalizacji

jan, ma
Tur Basket Bielsk Podlaski po wygranej 85:75 u siebie z AZS ŁKS Łódź zachował szansę na awans do drugiej rundy play-off. Drużyna białostockich Żubrów po porażce 72:76 u siebie z UMCS Lublin zakończyła sezon.

Oba podlaskie zespoły w pierwszych spotkaniach play-off na wyjeździe przegrały i aby jeszcze nie zakonczyć rywalizacji musiały pokonać swoich rywali. Udało się to tylko ekipie z Bielska Podlaskiego.

Bielszczanie wyszli na parkiet nieco stremowani i w pierwszych minutach lekką przewagę mieli łodzianie. Potem jednak w celnym rzucaniu Sylwestra Kusa i Łukasza Kuczyńskiego wspomogli świetni tego dnia Kordian Jóźwiuk i Eryk Zielinko i Tur wyszedł na prowadzenie. Najsłabiej w wykonaniu gospodarzy wyglądała druga kwarta, przegrana prze Tura 12:19. Po przerwie szybką trójkę zdobył jednak Łukasz Kiluk, a nad koszami kilka razy pofrunął Kuczyński, kończąc swoje akcje efektownymi wsadami. Sporo punktów i równie widowiskowych bloków rozdał Tomasz Pisarczyk i ŁKS – grający bez swojego lidera Bartłomieja Bartoszewicza – mocno spuścił z tonu. W końcówce meczu dominacja Tura nie podlegała już dyskusji. Jóźwiuk popisywał się niezwykłymi asystami, jak tą przy trafieniu Kuczyńskiego, któremu podał piłkę wprost do rąk rzucając ją nad własną głową za plecy, czy po długiej akcji Mateusza Bębeńca obsługując dokładnym podaniem Zielinkę. Wynik meczu ustalił solowym atakiem starszy z braci Bębeńców.

Sobotni mecz uświetniły dwie miłe uroczystości. Przed pierwszym gwizdkiem Łukasz Kuczyński odebrał z rąk komisarza Krzysztofa Kołoszewskiego nagrodę za znalezienie się w pierwszej piątce najlepszych zawodników sezonu zasadniczego II ligi, a także ryngraf od prezes Tura Anety Andruszkiewicz za ustanowienie rekordu klubu w liczbie zdobytych punktów ligowych. Z kolei trener Tura Kamil Zakrzewski został uhonorowany pamiątkowym medalem i koszulką klubową z okazji swoich 40. urodzin.
O losach rywalizacji tych zespołów w pierwszej rundzie play-off zadecyduje trzeci ich pojedynek – w środę w Łodzi.

Natomiast Żubry praktycznie do samego końca miały szansę na zwycięstwo. Jeszcze w ostatniej minucie UMCS wygrywał tylko 71:70.
– Za dużo pozwoliliśmy rywalom rzucić w pierwszej połowie – twierdzi Krzysztof Kalinowski, kapitan Żubrów. – Znowu tak jak w pierwszym meczu UMCS był skuteczny w rzutach za trzy punkty. Niewiele zabrakło, ale kończymy sezon.

Żubry Leo-Sped Białystok – UMCS Lublin 72:76 (21:22, 19:22, 18:17, 14:15)
Żubry: Misiewicz 26, Zabielski 20, Borowik 9, Kalinowski 7, Kujawa 6, Monach 4, Niewiński, Bombrych.
Tur Basket Bielsk Podlaski – ŁKS AZS Łódź 85:75 (27:24, 12:19, 26:19, 20:13)
Tur: Kuczyński 24, Kus 13, K. Jóźwiuk 13, Zielinko 12, Pisarczyk 10, Mateusz Bębeniec 10, Kiluk 3, Maciej Bębeniec, Milewski.