Spis treści
Kiedy obniżka stóp procentowych?
Jak wskazuje w swojej analizie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust, na powrót na ścieżkę cięć stóp procentowych będziemy musieli poczekać. Jego zdaniem prawdopodobieństwo obniżek rośnie przy okazji marcowego posiedzenia RPP.
– Wtedy poznamy kolejną projekcję inflacji i PKB, a do tego nowy rząd najpewniej do tego czasu zdąży przedstawić swój plan na politykę fiskalną i regulacyjną. Są to niewiadome, które podawane są jako powód wstrzymywania się z decyzjami o obniżkach stóp procentowych – tłumaczy.
W ocenie Turka, nie ma wątpliwości, aby w bieżącym roku koszt pieniądza w Polsce spadł., co automatycznie o przełożyłoby się na niższe oprocentowanie, jednak dotyczyłoby to tak samo złotowych kredytów mieszkaniowych jak i lokat czy rachunków oszczędnościowych.
– Rynek spodziewa się więc kontynuacji zmian, które już w ostatnich miesiącach następowały. Przecież od szczytu z listopada 2022 roku rata przeciętnego kredytu spadła już łącznie o około 10-15 proc. Najpierw ulga ta wynikała z faktu, że RPP przestała podnosić stopy procentowe, a dopiero we wrześniu i październiku 2023 roku koszt pieniądza został przez to gremium obniżony – zaznacza analityk.
Jednocześnie przypomina, że w listopadzie i w grudniu RPP wstrzymała się od decyzji o poziomie stóp procentowych. – Oczekiwanie cięć stóp procentowych rośnie przy okazji marcowego posiedzenia RPP. Wtedy poznamy bowiem projekcję inflacji i PKB, a do tego każdy kolejny dzień sprawowania władzy przez nowy rząd daje coraz więcej informacji na temat przyszłego kierunku polityki gospodarczej – ocenia Turek.
Warto w tym miejscu dodać, że część bankowych ekonomistów zachowuje dalej idący sceptycyzm odnośnie łagodzenia polityki monetarnej przez NBP. Jak podaje, spodziewają się oni, że obniżki stóp procentowych w 2024 roku nas czekają, ale raczej w drugiej części tego roku, a nie pierwszej.
– Największymi optymistami są natomiast gracze rynkowi. Kontrakty terminowe na stopę procentową sugerują bowiem, że po pauzie w luzowaniu monetarnym, już na wiosnę koszt pieniądza w Polsce może dalej spadać – zaznacza ekspert. – Mało tego ich przewidywania odnośnie skali cięć stóp są nawet 2-3 razy wyższe niż oczekiwania bankowych ekonomistów – dodaje.
Turek zwraca uwagę, że „ci drudzy często poprzestają na prognozach sugerujących w bieżącym roku obniżki stóp o łącznie 50-75 punktów bazowych" i dla porównania dodaje, że kontrakty terminowe wyceniają w do końca roku cięcia w sumie nawet na 100-150 punktów.
O ile mogą spaść raty kredytów w 2024 roku?
Zdaniem eksperta, na koniec 2024 roku podstawowa stopa procentowa może wynosić około 4,25-4,75 proc. To z kolei przełożyłoby się na obniżkę rat złotowych kredytów mieszkaniowych o 10, a nawet 15 proc. Jednak to nie koniec, bo w 2025 roku spodziewany jest dalszy ruch w dół. – Z punktu widzenia osób zadłużonych oznacza to, że raty kredytów hipotecznych w perspektywie dwóch lat spaść mogą jeszcze o ponad 15 proc. – podkreśla i zaznacza, że dla oszczędzających w tym samym horyzoncie należy spodziewać się spadku oprocentowania depozytów bankowych do poziomu około 3-4 proc.
Turek zastrzega, że mowa jest tu o rynkowych notowaniach i prognozach, a te stać się mogą naszą rzeczywistością, o ile na rynku finansowym, w gospodarce albo geopolityce nie nastąpi zwrot, który zmieni przewidywania dotyczące dalszego rozwoju sytuacji ekonomicznej. – Dlatego postępując roztropnie, warto zawsze przygotowywać domowe budżety również na realizację mniej optymistycznych scenariuszy – podkreśla.
Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po grudniowej decyzji:
- Stopa referencyjna – 5,75
- Stopa lombardowa – 6,25
- Stopa depozytowa – 5,25
- Stopa redyskontowa weksli – 5,80
- Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.
Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:
- Stopa referencyjna – 5,75
- Stopa lombardowa – 6,25
- Stopa depozytowa – 5,25
- Stopa redyskontowa weksli – 5,80
- Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Ile wynosi cel inflacyjny NBP?
Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.
Od czego zależy wysokość stóp procentowych?
Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.
Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku
Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:
- styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
- luty 6 – 7 (wtorek, środa)
- marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
- kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
- maj 8 – 9 (środa, czwartek)
- czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
- lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
- sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
- wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
- październik 1 – 2 (wtorek, środa)
- listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
- grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)
Co zależy od wysokości stóp procentowych?
Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.
Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?
W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.
Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok
Plan posiedzeń RPR na 2024 rok:
- luty 6-7 (wtorek-środa)
- marzec 5-6 (wtorek-środa)
- kwiecień 3-4 (środa-czwartek)
- maj 8-9 (środa-czwartek)
- czerwiec 4-5 (wtorek-środa)
- lipiec 2-3 (wtorek-środa)
- sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
- wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
- październik 1-2 (wtorek-środa)
- listopad 5-6 (wtorek-środa)
- grudzień 3-4 (wtorek-środa)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?