Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las Zwierzyniecki przyjazny pieszym i rowerzystom. RDOŚ: Ze ścieżek można już korzystać legalnie

Urszula Ludwiczak [email protected]
Jedna ze ścieżek w białostockim Lesie Zwierzynieckim
Jedna ze ścieżek w białostockim Lesie Zwierzynieckim RDOŚ w Białymstoku
Decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku udostępniono ścieżki pieszym, narciarzom i rowerzystom

- To uporządkowanie stanu, który był - mówi Lech Magrel, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku. - Ludzie bowiem i tak dotąd korzystali z tych ścieżek, wchodzili do rezerwatów, teraz mogą to robić już w pełni legalnie.

Teraz oficjalnie wyznaczone zostały szlaki w rezerwatach na terenie woj. podlaskiego dla ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego w celach edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania.

Chodzi o kilka popularnych miejsc w naszym regionie. I tak białostocki rezerwat przyrody Las Zwierzyniecki został udostępniony do ruchu pieszego i rowerowego, zaś rezerwat Antoniuk do ruchu pieszego, rowerowego i narciarskiego. Rezerwaty przyrody leżące na terenie Puszczy Białowieskiej: Berezowo, Głęboki Kąt, Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej, Lipiny w Puszczy Białowieskiej, Olszanka Myśliszcze, Podcerkwa, Rezerwat Krajobrazowy Władysława Szafera, Siemianówka, Szczekotowo i Wysokie Bagno zostały udostępnione dla ruchu pieszego i rowerowego.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody regionalny dyrektor ochrony środowiska może wyznaczyć w rezerwatach przyrody szlaki i trasy narciarskie udostępnione dla ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem. Udostępnianie należy rozumieć jako umożliwianie korzystania m.in. z rezerwatu przyrody lub niektórych jego obszarów i obiektów w celach naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania, fotografowania, a także w celach zarobkowych.

Decyzja białostockiego dyrektora porządkuje sytuację, która była w tych terenach od lat. Wiele osób wchodziło bowiem do tych rezerwatów, mimo że nie zawsze było to zgodne z prawem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna