Lekkoatletyka. Katarzyna Jankowska z Podlasia Białystok z rekordem życiowym w półmaratonie

Adam Muśko
Adam Muśko
Katarzyna Jankowska podczas mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni.
Katarzyna Jankowska podczas mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni. Przemysław Świderski
Katarzyna Jankowska z Podlasia Białystok zajęła 29 miejsce w mistrzostwach świata w półmaratonie, które były rozegrane w Gdyni. Polki drużynowo uplasowały się na siódmym miejscu.

Z czwórki Polek od początku najwyżej plasowała się Izabela Trzaskalska-Paszkiewicz zajmując ostatecznie 28. miejsce z czasem 1:10,52 godz. (poprzednia życiówka 1:11,09).

Na kolejnej pozycji z wynikiem 1:11,02 godz. (poprawa rekordu o pół minuty) dystans ukończyła równo biegnąca Katarzyna Jankowska. Ostrożnie rozpoczęła bieg debiutująca w reprezentacji Angelika Mach, na mecie była 32. z wynikiem 1:11,07 godz. (poprzednia życiówka 1:13:58) wyprzedzając aż 34 rywalki, którym ustępowała po pięciu kilometrach. Aleksandra Lisowska zajęła 51. miejsce osiągając czas 1:12:16 (poprawa o 29 sekund). Wygrała Kenijka Peres Jepchirchir, która ustanowiła rekord świata 1:05,16 godz.

Drużynowo Polki zajęły siódme miejsce. Wygrała Etiopia, przed Kenią i Niemcami.

W biegu mężczyzn triumfował niespełna 20-letni Ugandyjczyk Jacob Kiplimo bijąc czasem 58,49 min. rekord mistrzostw. Najlepszy z Polaków Krystian Zalewski zajął 34. miejsce. Jego czas 1:01,32 godz. to nowy rekord Polski.

Drużynowo wśród panów triumfowała Kenia przed Etiopią i Ugandą. Polacy zajęli 15. miejsce.

W Gdyni rywalizowały 104 zawodniczki (18 drużyn) i 121 zawodników (21 drużyn).