MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Na MPGKiM ciąży kara w wysokości 10 mln zł. Przedsiębiorstwo będzie spłacać karę jeszcze przez długie lata

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
ZGOlomza.eu
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej spłaca aktualnie dwie kary na łączną kwotę ponad 10 milionów złotych. Jest to efekt sprawy z lat 2012/2013, po której Urząd Marszałkowski nałożył na przedsiębiorstwo wspomniane kary. Na ten moment kara jest rozłożona na raty tylko do 2026 roku.

Marszałek nałożył karę za nieprawidłowości na wysypisku w Czartorii w wysokości ponad 7,2 mln zł, m.in. za składowanie tam odpadów przywożonych z Ostrołęki. W wyniku afery śmieciowej pracę stracił dyrektor MPGKiM i kierownik wysypiska. Ostatecznie na przedsiębiorstwo nałożono dwie kary. Doliczając odsetki zobowiązanie opiewa na ponad 10 mln zł. Łomża wyczerpało drogę sądową i obecnie należność spłaca.

W 2019 roku Marszałek Województwa Podlaskiego zadecydował o rozłożeniu na raty dwóch kar. Łącznie co roku przedsiębiorstwo na spłatę kar przeznacza 100 tys. zł.

W obecnej kadencji samorządu spłaty rozłożone są praktycznie symbolicznie. Dwie kary spłacamy łącznie z dużymi odsetkami. Rocznie spłacamy ok. 100 tys. zł. Powoduje to, że dług jest spłacany, ale zmniejsza się symbolicznie - informuje Dariusz Domasiewicz.

Niepokój radnego wzbudził fakt, że ostatnie raty mają spłacić kary w całości.

Według obowiązującego harmonogramu ogromny problem dla MPGKiM pojawi się już w 2025 roku. Wówczas zakład może być zagrożony utratą płynności finansowej. W 2025 roku do spłaty z odsetkami będzie kwota 732.234 zł. Natomiast w 2026 roku, gdy trzeba będzie zapłacić kwotę 8.035.739 zł, utrata płynności i poważny problem dla miasta Łomża są moim zdaniem właściwie przesądzone - podkreślił zaniepokojony radny.

Zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki w odpowiedzi na interpelację radnego przekazał, że miasto nie przekazuje miejskiemu przedsiębiorstwu dotacji na spłatę kar.

Miasto Łomża nie przekazuje dotacji dla MPGKiM na spłatę wspomnianych kar. Należne opłaty ujęte są w sprawozdawczości zakładu budżetowego i miasta Łomża. Postępowanie sądowo-administracyjne dotyczące naliczenia opłat podwyższonych z tytułu magazynowania odpadów bez wymaganej decyzji zostały zakończone - poinformował zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Jednocześnie zastępca prezydenta wyjaśnił, że w 2025 oraz 2026 roku MPGKiM wystąpi z wnioskiem do Marszałka Województwa Podlaskiego o przedłużenie harmonogramu spłat na kolejne lata na warunkach dotychczasowych. Kolejne rozłożenie na raty ma pomóc zachować płynność finansową zakładu.

Zobacz też:Łomża. Mieszkańcy złapani na zdjęciach Google Street View. Sprawdź, czy załapałeś się na zdjęcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna