Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża przygotowana na zimę

Paweł Chojnowski
Bywało już tak, że nadmiar śniegu z miasta trzeba było wywozić.
Bywało już tak, że nadmiar śniegu z miasta trzeba było wywozić. P. Chojnowski.
Z informacji przedstawionych przez łomżyńskie firmy komunalne wynika, że są one dobrze przygotowane do zimy. A jak będzie? Czy opady śniegu tradycyjnie zaskoczą drogowców? Miejmy nadzieję, że nie.

Chociaż pogoda w tym roku wyjątkowo nas rozpieszcza i ciężko sobie wyobrazić, że już niebawem krajobraz za oknem może zmienić się w zimowy pejzaż, miejskie przedsiębiorstwa przygotowują się do nadejścia prawdziwej zimy.

Ciepła nie zabraknie

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ogłosiło zakończenie przygotowań do sezonu grzewczego. Zaplanowane na ten rok remonty, modernizacje, inwestycje i wszelkie prace konserwacyjne zostały już wykonane lub są w końcowej fazie realizacji.

W sezonie grzewczym prowadzone będą jeszcze prace remontowe części ciśnieniowej jednego z pięciu kotłów zainstalowanych w Ciepłowni Miejskiej, ale - jak zapewnia Radosław Żegalski, członek Zarządu MPEC - nie spowodują one żadnego zagrożenia w wytwarzaniu i dostawach energii cieplnej do odbiorców.

Zapas węgla w ciepłowni wynosił 18 tys. ton (stan na 20 października). To więcej niż wynika z ministerialnego rozporządzenia w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. Sezon grzewczy powinien przebiegać bez żadnych zakłóceń.

Awaria? Żaden problem!

Nieprzerwaną dostawę wody i odbiór ścieków deklaruje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Spółka na zimę przygotowała zapas kruszywa (ok. 300 ton), które jest używane przy awariach wodociągowych i kanalizacyjnych.

Jakiekolwiek awarie będą usuwane szybko - przygotowano w tym celu specjalne narzędzia i materiały (rury, opaski, zasuwy itp.). MPEC dysponuje przy tym niezbędnym sprzętem: koparką obrotową, ładowarką z pługiem do odśnieżania, dwiema koparko-spycharkami, z osprzętem pozwalającym na wykonanie prac zimą. Przystosowane do pracy w temperaturach nawet do -20 st. C. są też samochody specjalistyczne służące do udrożniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej i deszczowej, opróżniania szamb, czy wysysania osadów ze studzienek i kanałów.

Pracownicy MPWiK mają odzież roboczą dostosowaną do warunków zimowych, przy dłuższej pracy w terenie mogą zaś liczyć na posiłki regeneracyjne.

Drogi będą odśnieżone

W Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zapas soli do posypywania dróg wynosił 350 ton, a planowany jeszcze w październiku był zakup kolejnych 900 ton. Drogi w mieście będą odśnieżane, chociaż w różnym zakresie i tempie. Najszybciej śnieg i lód musi zniknąć z miejskich odcinków dróg krajowych.

Odśnieżanie miejskich ulic nadzorować będą dwie osoby, a do obsługi sprzętu zatrudnionych jest ośmiu kierowców - operatorów. Po ulicach krążyć będą cztery solarki, a także pługi itp. Jeśli zajdzie taka potrzeba, do akcji zimowej oddelegowani będą kierowcy zatrudnieni przy wywozie odpadów komunalnych.

Do odśnieżania chodników, placów, deptaków, czy alejek zatrudnionych jest 49 osób i osiem osób nadzorujących. Czas ich pracy będzie ustalany zależnie od sytuacji pogodowej i wynikających z niej potrzeb. Do dyspozycji pracowników są ciągniki z pługami, odśnieżarki ręczne i samochody osobowo-dostawcze. Do posypywania parków i zieleńców przygotowano 40 ton piachu, a na chodniki, place i parkingi - 200 ton mieszanki piaskowo - solnej. W całym mieście ustawionych będzie ponad 460 pojemników na tę mieszankę.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zadba zima o blisko sto budynków mieszkalnych wielorodzinnych i siedem budynków usługowych. Na bieżąco naprawiane są okna na klatkach schodowych, drzwi wejściowe do klatek schodowych itp.

Utrzymanie zimowe chodników przy administrowanych budynkach będzie realizowane przez zewnętrzną firmę usługową. W sezonie grzewczym hydraulicy i elektrycy pełnią całodobowe dyżury i na bieżącą będą usuwać wszelkie awarie instalacji c.o., kanalizacyjne i elektryczne.

Autobusy też gotowe

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji również melduje gotowość do sezonu zimowego.

Naprawione i odnowione są nagrzewnice w autobusach miejskich, na bieżąco wymieniane są akumulatory w pojazdach. Autobusy jeżdżą na oponach wielosezonowych, więc wymieniane są tylko w przypadku uszkodzeń lub zużycia. Układy chłodzenia i spryskiwania są zalane płynami zimowymi. Przy ekstremalnych mrozach natomiast do paliwa dodawany jest preparat uszlachetniający. Teren zajezdni odśnieżany jest z kolei przy użyciu specjalnie przygotowanego autobusu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna