Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Uczniowie III LO poznają tajemnice

Paweł Chojnowski [email protected]
Uczniowie z III LO pracowali wczoraj nad planem wycieczki śladami łomżyńskich Żydów. Jakie miejsca warto pokazać, z kim porozmawiać? – ustalali.
Uczniowie z III LO pracowali wczoraj nad planem wycieczki śladami łomżyńskich Żydów. Jakie miejsca warto pokazać, z kim porozmawiać? – ustalali. P. Chojnowski
Czy przy ul. Jatkowej była kiedyś bożnica? I czy w szkole, czy w budynku obok mieścił się Judenrat, czyli Rada żydowska? - zastanawiają się uczniowie III LO.

Takie i inne tropy bada 20 uczestników warsztatów prowadzonych w szkole przez trenerów z ogólnopolskiej fundacji Forum Dialogu Między Narodami.

Śladami dawnych Żydów
Fundacja w ramach programu "Szkoła Dialogu" nawiązała w tym roku po raz pierwszy współpracę z dwiema łomżyńskimi szkołami - III Liceum Ogólnokształcącym, gdzie obecnie odbywa się cykl czterech kilkugodzinnych warsztatów oraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 (tu warsztaty będą prowadzone w październiku).

- W latach wcześniejszych wprowadzałem taką tematykę w szkole - opowiada Marcin Mikołajczyk, historyk w III LO. - Propozycja przeprowadzenia warsztatów od Forum wpisuje się w tę pracę z młodymi ludźmi na temat mniejszości, tolerancji.

Podczas pierwszych zajęć trenerzy przedstawili instytucje życia społecznego Żydów, omówili święta i kalendarz żydowski, nawiązując do historii miasta.

- Uczniowie znają lokalizację dawnej synagogi, cmentarzy żydowskich w Łomży - mówi Aneta Kulińska, trenerka Forum, która razem ze Stanisławem Niemijewskim prowadzi warsztaty. - Planujemy stworzenie wraz z młodzieżą przewodnika śladami Żydów łomżyńskich, wzbogaconego o relacje pamiętających dawne czasy.

Całość ma zwieńczyć wycieczka po "żydowskiej" Łomży. Co ciekawe, ze zgromadzonej przez uczniów wiedzy 22 października skorzystają goście z USA - kobieta, której przodkowie pochodzili z Łomży i jej rodzina.

Wolą takie lekcje
- Należymy do koła historycznego w szkole. Chcemy poznać kulturę Żydów, ich losy w Łomży. Co najważniejsze, sami decydujemy, czym będziemy zajmować się w projekcie - tłumaczy Paweł Bieńkowski z kl. III G.

- Na lekcjach poznajemy tylko suche fakty, nie rozwijamy tych tematów - dodaje jego koleżanka z klasy Sylwia Ekstowicz. - Tę ciekawość podsyca w nas pan Mikołajczyk.
A jak podkreśla ich nauczyciel, do zbadania pozostało jeszcze wiele tajemnic. Jak choćby ta, czy dawny Judenrat, czyli Rada żydowska w getcie mieściła się w budynku obecnej szkoły, czy też w sąsiednim (o czym świadczyć mogą archiwalne zdjęcia).

Historia Żydów w Łomży sięga XV w., ale dopiero w 1811 r. powstała łomżyńska gmina żydowska. Przed wojną Żydzi stanowili 40 proc. mieszkańców miasta.

Szkoła Dialogu

Program edukacyjny Forum Dialogu Między Narodami realizowany jest od 2009 r. Jego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy kraju. Podczas warsztatów uczniowie odkrywają historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowują projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. W tym roku "Szkoła Dialogu" odbędzie się w ponad 40 miejscowościach w całej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna