Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża wzięła udział w 11. edycji Narodowego Czytania. Przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej czytano fragmenty "Ballad i romansów"

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
Dziś (03.09) w całym kraju odbywa się 11. edycja Narodowego Czytania. Akcja, mająca na celu promowanie czytelnictwa, odbyła się również w Łomży przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Długiej 13. Mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście mogli usłyszeć wybrane fragmenty „Ballad i romansów” autorstwa Adama Mickiewicza.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas pierwszej edycji wspólnego czytania wybór padł na „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza. W następnych latach czytano:

  • Wybrane utwory Aleksandra Fredy (2013),
  • Fragmenty Sienkiewiczowskiej Trylogii (2014),
  • „Lalkę” Bolesława Prusa (2015),
  • „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza (2016),
  • „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017),
  • „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (2018),
  • „Nowele Polskie” - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego (2019),
  • „Balladyna” Juliusza Słowackiego (2020),
  • „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej (2021)

Podczas 11. edycji Narodowego Czytania Polacy w kraju, jak i poza granicami Rzeczpospolitej, sięgnęli po „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zbiór ballad polskiego wieszcza narodowego wydano w 1822 roku w Wilnie jako część pierwszego tomu poezji. Pozycja ta jest uznawana za manifest polskiego romantyzmu.

Natchnienie czerpał on z niezwykłego krajobrazu, ale również z opowieści snutych przez tamtejszą ludność. Pozwoliło to późniejszemu wieszczowi sformułować nowy program literatury, odwołującej się do wierzeń, wyobrażeń ludowych, świata uczuć i wyobraźni – powiedziała Teresa Fromelc-Pawelczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

Wybrane fragmenty utworu usłyszeliśmy dziś (03.09) w Łomży w interpretacji m.in. lokalnych samorządowców, przedstawicieli Teatru Lalki i Aktora, mieszkańców miasta oraz uczniów łomżyńskich szkół.

Jest to świetna inicjatywa, bardzo mi się podoba – stwierdziła jedna z uczestniczek wspólnego czytania. – Byłam rok temu i w tym roku również przyszłam – dodała.

Na malowniczej scenie, ozdobionej kwiatami, pojawili się m.in. prezydent miasta, Mariusz Chrzanowski, senator RP Marek Komorowski czy wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska.

Łomżyńscy samorządowcy uczcili 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Dolinie Pamięci złożono kwiaty i znicze. Zawyły syreny alarmowe

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna