Łyżwiarstwo szybkie. Jordan Stolz rekordzistą świata na 1000 metr. Nikt nigdy nie pojechał tak szybko! Rekord życiowy Damiana Żurka

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Rekord świata Amerykanina Stolza i najlepszy rezultat w karierze panczenisty Damiana Żurka Rex Features/East News
Rekord świata (1.05,37) Amerykanina Jordana Stolza w Salt Lake City na 1000 m był ozdobą pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Damian Żurek w tej konkurencji był ósmy jadąc najlepiej w karierze. Co ciekawe Polak rywalizował bezpośrednio... z nowym rekordzistą globu. Kilometr pokonał w czasie 1.07,45 s.

19-letni panczenista z wyśrubowanym rekordem świata na kilometr

Prognozy, że tor Utah Olympic Oval jest jednym z najszybszych na świecie potwierdziły się już na początku rywalizacji piątych w sezonie zawodów PŚ. 19-letni Jordan Stolz, mistrz świata na 500, 1000 i 1500 m, wprost zdeklasował całą konkurencję, poprawiając rekord świata (1.05,37) na 1000 m. Drugi w klasyfikacji lider PŚ, Chińczyk Ning Zhongyan stracił do niego 1,60 s. Podobnie wolniejszy był trzeci na mecie Włoch David Bosa (1,69).

– Nie spodziewałem się, że tak się właśnie stanie. Na ostatnim okrążeniu czułem się bardzo silny i cały czas się modliłem

– przyznał Stolz bezpośrednio po zakończonym starcie w rozmowie z holenderskimi mediami.

Rekord życiowy polskiego łyżwiarza szybkiego

Damian Żurek jechał w tej samej parze co Stolz i wykorzystał doskonałą dyspozycję rywala. Polak przez cały dystans gonił Amerykanina i ostatecznie był ósmy w czasie rekordu życiowego 1.07,45.

W tej samej konkurencji w grupie B wystąpiła trójka Polaków. Marek Kania był 16. (1.08,83), rekordzista Polski Piotr Michalski był 23. (1.09,10), a Jakub Piotrowski został skalsyfikowany na 25. pozycji (1.09,23 - rekord kariery).

Na 1000 m wśród kobiet także zaprezentowała się czwórka Biało-Czerwonych. Jedynie w grupie A startowała Karolina Bosiek, której czas 1.15,10 zapewnił 13. pozycję. Triumfowała liderka PŚ Miho Takagi. Japonka wygrała na tym dystansie po raz trzeci w sezonie i w piątym starcie nigdy nie zajęła gorszego miejsca niż drugie.

W grupie B Natalia Jabrzyk była 11. (1.16,65), Iga Wojtasik 17. (1.17,11), a Martyna Baran 20. (1.18,52). Dwie ostatnie poprawiły rekordy życiowe.

Magdalena Czyszczoń na 3000 m (4.09,30) pojechała o cztery sekundy wolniej od swojego najlepszego wyniku w karierze i została sklasyfikowana na 14. pozycji. W grupie B Jabrzyk dystans pokonała w czasie rekordu życiowego (4.14,83), co przełożyło się na 18. miejsce. Olgę Piotrowską sklasyfikowano o trzy pozycje niżej (4.16,91).

Artur Janicki w biegu masowym nie odegrał poważniejszej roli i został sklasyfikowany na 16. miejscu. W grupie B Szymon Palka był 13.

Rywalizacja w Salt Lake City potrwa do niedzieli.