Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mało odporni na alergeny

(agsa)
Pyłki to najczęstsza przyczyna zapalenia spojówek
Pyłki to najczęstsza przyczyna zapalenia spojówek
Na alergie cierpi już 20 proc. Polaków.

Według specjalistów już prawie 40 proc. polskiego społeczeństwa choruje na różne alergie. Najczęściej jest to alergia oczu, na którą cierpi 20 proc. Polaków
Alergiczne zapalenie spojówek występuje samodzielnie lub z inną alergią, a jej objawy są wyjątkowo uciążliwe.
- Łzawienie, świąd oczu, obrzęk spojówki to tylko niektóre dolegliwości występujące przy alergiach oczu - mówi dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus, specjalizującej się w diagnostyce okulistycznej.

Istnieje kilka rodzajów alergii oczu.
- Najwięcej pacjentów cierpi na sezonowe zapalenie spojówek, czyli SAC, wywoływane przez pyłki, grzyby i alergeny zwierzęce. Ta postać często występuje wraz z zapaleniem błony śluzowej nosa. SAC zwykle ujawnia się przed lub w okresie dojrzewania- mówi dr Iwona Filipecka.

Wielu Polaków dotyczy również problem wiosennego zapalenia spojówki i rogówki, tzw. VKC. Jest to przewlekły stan, rozwijający się najczęściej u chłopców między piątym a 25. rokiem życia. Nasila się w okresie wiosennym i może powodować uszkodzenia rogówki.
-U 75 proc. pacjentów z VKC dodatkowo występuje astma i wyprysk alergiczny. Na wiosenne zapalenia spojówki często choruje cała rodzina - mówi dr Iwona Filipecka.

Koniec zimy to idealny okres na wykonywanie testów alergicznych. W powietrzu nie ma jeszcze uczulających pyłków.
- Znajomość kalendarza pylenia oraz włączenie olopatadyny przynajmniej na dwa tygodnie przed pojawieniem się alergenu zapobiega wystąpieniu alergii lub znacznie łagodzi jej przebieg - mówi dr Iwona Filipecka.

Alergików przybywa z roku na rok. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ich liczba zwiększyła się dwukrotnie. Najgorzej jest w dużych miastach. Tam w powietrzu unosi się coraz więcej alergenów, a ludzie są coraz mniej odporni. Skłonność do reakcji alergicznych zapisana jest w genach. Jeśli jedno z rodziców ma (lub miało w dzieciństwie) alergię, to prawdopodobieństwo, że dziecko ją odziedziczy, wynosi 30-40 proc., a gdy skłonność do uczuleń dotyczy obojga rodziców, ryzyko przekazania go dziecku wzrasta do 60-70 proc.

Jednak dziedziczona jest jedynie sama skłonność do alergii, a nie konkretna jej postać czy nadwrażliwość na dany alergen. Zatem dzieci alergików wcale nie muszą reagować uczuleniem na to samo co ich rodzice.
Alergiczne zapalenie spojówek jest często lekceważone i traktowane jako banalna choroba. Jednak specjaliści przestrzegają.

- Alergiczne zapalenie spojówek, zwłaszcza typu sezonowego, nawet na kilka lat może wyprzedzać wystąpienie innych chorób uczuleniowych. Nieleczona alergia może doprowadzić w niektórych przypadkach do poważnego uszkodzenia wzroku - mówi dr Iwona Filipecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna