Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mało znane uliczki w miastach. Warto je zobaczyć

Andrzej Zdanowicz [email protected]
– To jest bardzo fajne miejsce do mieszkania – mówi Kamila Masłowska z ul. Pińskiej w Białymstoku. – I wcale nie przeszkadza mi to, że mieszkam przy najwęższej ulicy w mieście.
– To jest bardzo fajne miejsce do mieszkania – mówi Kamila Masłowska z ul. Pińskiej w Białymstoku. – I wcale nie przeszkadza mi to, że mieszkam przy najwęższej ulicy w mieście. Anatol Chomicz
W podlaskich miastach nie ma tylu zabytków co w Krakowie lub Warszawie. Z pewnością jest tu też mniej ulic i wieżowców. Ale w ilu miastach wojewódzkich, wchodząc do parku w centrum, można wyjść w lesie poza miastem, przez cały czas spacerując wśród drzew?

A tak właśnie jest w Białymstoku.

Nawet - wydawałoby się - zapomniane zakątki mogą czymś się wyróżniać. Np. mało znana ul. Pińska w pobliżu Aresztu Śledczego przy ul. Kopernika jest najwęższą ulicą w mieście. Według danych przekazanych urzędu miejskiego szerokość pasa drogowego wynosi zaledwie 3 metry.

- Nawet o tym nie wiedziałam - mówi Kamila Masłowska, która mieszka przy ul. Pińskiej od urodzenia, w domu należącym jeszcze do jej pradziadków.

Nie skarży się na szerokość uliczki.

- Da się tedy przejechać samochodem i nie ma problemu z wymijaniem - zapewnia. - Kiedyś było gorzej, bo przy wylocie na ul. Kopernika rosło mnóstwo krzaków i wąsko było na dłuższym odcinku, ale radziliśmy sobie.

Dużo łatwiej poruszać się autem po nowo wybudowanej ul. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Jest najszersza w mieście. Składa się z dwóch jezdni, które mają po 10 m szerokości.

Najkrótsza jest ul. Stefana Czarnieckiego, która odchodzi od ul. Towarowej. Ma zaledwie 43 m długości, a mieszka przy niej osiem osób.

Wygląda ona bardzo skromnie przy najdłuższej w Białymstoku ul. Ciołkowskiego. Ta ciągnie się przez około 7,3 km! Co ciekawe, jest przy niej zameldowanych 365 osób. To niewiele w porównaniu z krótszą od niej ul. Pułaskiego - tam jest ponad 5 tys. mieszkańców.

Byłoby skąd podziwiać panoramę miasta

Najwyższymi budynkami w Białymstoku są obiekty sakralne. Dzwonnica przy cerkwi pw. św. Ducha ma około 70 m. Zdecydowanie wyższa jest jednak wieża kościoła pw. św. Rocha - 78 m. Były plany, by w obu tych obiektach utworzyć punkty widokowe, z których turyści mogliby podziwiać panoramę miasta, ale ciągle są problemy z ich realizacją. Proboszcz parafii pw. św. Rocha miał nawet pomysł, by zbudować windę dla zwiedzających, ale nie zgodził się na to konserwator zabytków.

Najwyższym budynkiem mieszkalnym w Białymstoku jest 18-kondygnacyjny wieżowiec przy ul. Waszyngtona. Jeśli ktoś szukałby najstarszego budynku, to jest nim biały kościół farny wybudowany w latach 1617-1626.

Kościoły i cerkwie są "naj"

Przy Białymstoku skromnie wyglądają rekordowe obiekty w Mońkach. Tam najwyższym budynkiem jest ponad 40-metrowa wieża kościoła pw. św. Kazimierza, a najwyższy blok ma tylko pięć kondygnacji. Najkrótsza w Mońkach ul. Świerkowa jest dłuższa od białostockiej odpowiedniczki o 5 m. Najdłuższa Al. Wojska Polskiego ma prawie 2,5 km. Najstarszy budynek w mieście ma niespełna 110 lat i jest to dawny dworzec kolejowy, obecnie wykorzystywany jako magazyn.

W Bielsku Podlaskim najstarszymi budynkami są pokarmelicki zespół klasztorny przy ul. Mickiewicza i cerkwie: pw. NMPprzy ul. Jagiellońskiej i pw. św. Mikołaja przy ul. Mickiewicza. Pochodzą z XVII w. Cerkiew pw. NMPmoże być jeszcze starsza, bo historia parafii sięga czasów, gdy w Bielsku był drewniany zamek (XIII w.).

Wielowiekowymi zabytkami nie może pochwalić się Hajnówka. Najstarsze budynki są z I poł. XX w. Ale wrażenie robi zbudowany w 1992 r. sobór pw. Św. Trójcy, którego wysokość wraz z krzyżem wynosi około 50 m.

Najstarszym zabytkiem w Siemiatyczach jest Kościół Wniebowzięcia NMP, który obecny kształt ma od I połowy XVIII w., ale jego historia sięga XV w.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna